Zmienili adres

3

W listopadzie odbyła się pierwsza rozprawa na linii raciborskie starostwo – Towarzystwo Miłośników Kolei Wąskotorowej. Urząd został „załatwiony w białych rękawiczkach” – Janusz G. oznajmił na rozprawie, że… Towarzystwo zmieniło siedzibę – wyniosło się z Rud do Sośnicowic. Wojna wokół skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach rozpoczęła się na dobre w tamtym roku. Towarzystwo Miłośników Kolei Wąskotorowej miało opuścić skansen, którym opiekowało się ponad 10 lat. Rada Miasta w Kuźni Raciborskiej wypowiedziała umowę dzierżawy, twierdząc, iż prezes Towarzystwa Janusz G., bezprawnie zbywa majątek.

Zniknęło ponad kilometr zabytkowego torowiska, na co zgodę musiałby wydać konserwator zabytków. Ponadto zniknęły lokomotywa i dwa nasze wagony. Potem okazało sie jeszcze, że Towarzystwo nie posiada licencji na prowadzenie przewozów kolejowych, świadectwa bezpieczeństwa, sprawności technicznej i świadectwa dopuszczenia pojazdów do eksploatacji.

Postawiono również zarzut zatrudniania pracowników, którzy nie mają wymaganych prawem kwalifikacji do prowadzenia pojazdów torowych. Prezes G. twierdził, że tory zamienił na inne, z których można odtworzyć kolejne trasy. Urzędnicy uważają zaś, iż zamienione tory są złomem, co potwierdziła ekspertyza. Prokuratura postawiła mu zarzut przywłaszczenia mienia złamania ustawy o ochronie zabytków. Postępowanie jednak jeszcze się nie rozpoczęło.

Tymczasem w listopadzie odbyła się pierwsza rozprawa na linii raciborskie starostwo – TMKW. Już w roku ubiegłym urząd wystąpił do sądu z wnioskiem o rozwiązanie Towarzystwa. Uzasadnienie? „Uporczywe naruszanie prawa i postanowień statutu stowarzyszenia.” – czytamy we wniosku. Towarzystwo zobligowane było do składania przed starostwem, jako organem nadzorującym, sprawozdań, protokołów dotyczących swojej działalności. Ale tego nie robiło. Pomimo pisemnych żądań, telefonicznych monitów i bezpośrednich rozmów nie udało się uzyskać żądanych informacji.
I oto na pierwszej rozprawie urząd został „załatwiony w białych rekawiczkach” – Janusz G. oznajmił na rozprawie, że… Towarzystwo zmieniło siedzibę – Z Rud wyniosło się do Sośnicowic. A to już powiat gliwicki. Starostwo raciborskie czeka obecnie na informację z Krajowego Rejestru Sądowego odnośnie zmiany lokalizacji Towarzystwa. I wygląda na to, że sprawę będzie musiało już przekazać w ręcę starosty gliwickiego. Czas pokaże, jak ten sprawą pokieruje dalej.

/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. wwww

    to bedzie suchy czy mokry zbiornik ??

  2. w brukseli ptaszki ćwierkają, że zbiornik nie powstanie, przynajmniej na razie.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here