Choroba refluksowa

U wielu ludzi z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego mogą pojawić się dolegliwości ze strony gardła i krtani. Do tworzenia czystego, ładnie brzmiącego głosu potrzebne są między innymi zdrowe, gładkie fałdy głosowe. Kwaśna treść żołądkowa zarzucana do przełyku nie tylko może wywołać uczucie pieczenia lub ciała obcego w gardle, ale może także powodować obrzęk delikatnych brzegów fałdów głosowych i tylnej części krtani. Prowadzi to do słyszalnych zmian w głosie.

W jaki sposób kwaśna treść z żołądka może cofnąć się do przełyku?
Aby zrozumieć ten mechanizm, trzeba posiadać podstawowe informacje na temat fizjologii przełyku. W przełyku są 2 zwieracze: górny i dolny. Aby zapobiec cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, ciśnienie w dolnym zwieraczu musi być wyższe od tego, jakie panuje w żołądku. Wiele czynników zewnętrznych może wpłynąć na obniżenie ciśnienia w zwieraczu dolnym, w tym niektóre leki, np: atropina, leki antydepresyjne, antyhistaminowe. Wiele hormonów, np. estrogeny, progesteron, prostaglandyny E1 i E2, somatostatyna czy cholecystokinina, ma wpływ na napięcie zwieracza dolnego. Natomiast na zwiększenie napięcia zwieracza dolnego przełyku korzystnie wpływają pokarmy bogate w białko, leki zobojętniające kwasy, leki cholinergiczne i a-adrenergiczne. Należy jednakże pamiętać, że w pojawieniu się refluksu żołądkowego sprzyja nie tylko zwiększone ciśnienie w żołądku w stosunku do ciśnienia zwieracza dolnego. Duży wpływ mają również nieprawidłowości istniejące w samym żołądku, takie jak: zwiększone wydzielanie kwasu, zaburzenia motoryki i inne. Czynnikiem predysponującym do pojawienia się refluksu jest zwykle nieprzestrzeganie właściwej diety spożywanie dużych ilości tłuszczów, kawy, owoców cytrusowych i pomidorów, ostrych przypraw. Niekorzystnie wpływa również stres, gdyż zwiększa produkcję kwasu w żołądku.

Jakie dolegliwości może wywołać choroba refluksowa?
Kaszel, szczególnie w nocy, przechodzący w ciągły; poranna chrypka, która w ciągu dnia przechodzi; częste pochrząkiwania tzw. czyszczenie gardła; może pojawić się ból przy połykaniu, uczucie suchości w ustach; obłożony język; uczucie ciała obcego w gardle; trudności w oddychaniu szczególnie w nocy, w niektórych przypadkach może nawet nastąpić odruchowy skurcz mięśni krtani; zgaga, czyli odbicia kwaśną treścią pokarmową. Pojawić się mogą również dolegliwości ze strony trąbek słuchowych i ból ucha. Jeżeli obserwujesz u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, poszukaj pomocy u lekarza.

Jakie zmiany w krtani można zaobserwować w wyniku refluksu?
Zaczerwienienie i obrzęk fałdów głosowych, owrzodzenia kontaktowe, ziarniniaki tylnej części fałdów głosowych, ziarniniaki wyrostków głosowych chrząstek nalewkowatych, zwężenie tylnego odcinka szpary głośni, zapalenie stawu pierścienno-nalewkowatego, zwężenie nadgłośniowe i podgłośniowe. Przewlekły stan zapalny może sprzyjać pojawieniu się nowotworu.

Wszelkie rany powstałe na skutek operacji znacznie gorzej się goją u pacjentów z chorobą refluksową. Dlatego tak ważne jest leczenie tej choroby przed zabiegami operacyjnymi przeprowadzanymi w tej okolicy.

Udowodniono także, że syndrom nagłej śmierci noworodków (SIDS Sudden Infant Death Syndrom) ma korelacje z refluksem kwaśnej treści żołądkowej. Kwaśna treść żołądka powoduje bowiem skurcz dróg oddechowych na drodze odruchowej.

Zalecenia w chorobie refluksowej
– Jedz posiłki często w ciągu dnia, ale w małej objętości, by nie powodować zwiększonego ciśnienia na zwieracz dolny przełyku.
– Jeżeli cierpisz na nadwagę, to wskazane jest zrzucenie nadmiaru kilogramów. Otyłość powoduje zwiększenie ciśnienia w brzuchu. Ma to wpływ na parcie treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
– Jeżeli palisz, rzuć palenie. Związki chemiczne wydzielające się podczas palenia wpływają na obniżenie napięcia mięśni zwieracza dolnego przełyku.
– Śpij na wysokiej poduszce z głową uniesioną kilkanaście centymetrów od poziomu łóżka. Takie ułożenie zmniejsza ciśnienie pokarmów w żołądku na zwieracz dolny przełyku.
– Unikaj jedzenia przed pójściem spać. Kładź się 34 godziny po ostatnim posiłku. Leżenie bezpośrednio po posiłku z pełnym żołądkiem powoduje ucisk treści pokarmowej na zwieracz dolny przełyku, a tym samym zwiększa szansę na powstanie refluksu.
– Unikaj ciasnych ubrań, pasków, które uciskają brzuch. Po posiłku nie pochylaj się, nie zginaj. Staraj się trzymać postawę stojącą przez kilka, kilkanaście minut po jedzeniu.
– Unikaj napoi i pokarmów, które mają wpływ na zmniejszenie napięcia zwieracza dolnego przełyku:
– Nie pij kawy, herbaty, coca-coli, alkoholu, napoi gazowanych, soków: cytrusowych, pomidorowych, mleka, maślanki.
– Unikaj owoców: kiwi, jabłek, melonów, bananów, brzoskwiń, śliwek i truskawek.
– Nie jedz następujących warzyw: cebuli, marchewki, rzodkiewek, pomidorów, ogórków, brokułów, papryki, bakłażanów, fasoli.
– Unikaj tłustych, smażonych potraw typu: boczek, kiełbasa, jajecznica, pizza, frytki, chipsy itp.
– Unikaj ostrych przypraw, sosów do sałatek z zawartością octu, soku z cytryny.
– Unikaj marynowanych potraw.
– Unikaj stresu.

Leczenie choroby refluksowej odpowiednimi lekami, przestrzeganie diety oraz zaleceń lekarza powoduje ustąpienie dolegliwości ze strony gardła i krtani.

/skvar/
(źródło: e-pacjent)

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here