Border Crossing w Euroregionie Silesia

Magistrat Miasta Opavy we współpracy z Miastem Racibórz oraz innymi gminami leżącymi w strefie przygranicznej Euroregionu Silesia zrealizował w 2005 roku projekt wpółfinansowany ze środków Programu Współpracy Przygranicznej PHARE CBC oraz środków własnych pn. „Border Crossing w Euroregionie Silesia – II etap”.Celem projektu było wypracowanie analizy modelowej przekraczania granic pomiędzy Czechami a Polską na terenie Euroregionu Silesia po wejściu obu państw do Unii Europejskiej i wejściu w strefę Schengen. Przeprowadzona analiza wykazała najkorzystniejsze miejsca do przekraczana granic, jak również określa zadania inwestycyjne, które spowodować mogą polepszenie połączeń sieci komunikacyjnych na granicy Czech i Polski.

Opracowanie takiej analizy modelowej w perspektywie kolejnego okresu programowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013, stanowi dla całego powiatu raciborskiego jaki i Miasta Racibórz dokument, który może być podstawą do ubiegania się o środki unijne na cele związane z rozbudową tras rowerowych na terenie miasta prowadzących w stronę przejść granicznych.

/s/

- reklama -

42 KOMENTARZE

 1. A może tak TMZR swoje pieniądze przeznaczy na pomnik abp Gawliny a nie społeczne?! Te 60 tys mogli dać na przystosowanie budynku RSP przy Wiejskiej (zawsze coś). Dla TMZR widać, że ważniejszy jest pomnik niż ludzie.

 2. No i to chciałem też napisać. Pomniki a nie ludzie… Ale kto się będzie przejmował bezdomnymi? Pójdą sobie… A pomniki! Ile będzie fleszy, ile okazji do promocji! A i „społeczeństwo” będzie wdzięczne… Mamy rok wyborów.

 3. Nowy pomnik dla nowej wstążki do przecięcia przez posła Markowiaka. Najwyższa pora odciąć TMZR od władzy! Proponuję pokazać ludziom z Topolowej ich „nowy zaadaptowany dom” czyli pomnik abpa Gawliny i poinformować, że to „towarzysze” z TMZRu i RS 2000 zgotowali im taki los.

 4. Do dziś mam w uszach słowa pewnej radnej (już nie jest radną), która w czasie dyskusji nt. ewentualnych przenosin zakładu poprawczego (parę lat temu), z obużeniem wymieniła „patologie” jakie mamy w mieście a były to w jednym ciągu m.in. zakład poprawczy, więzienie, dom dla bezdomnych, CRON (sic!) i tym podobne. Podsumowując, jej zdaniem, zbyt wiele tego mamy.

 5. towarzystwa wzajemnej adoracji, takie jak TMZr czy RS2000, powinny juz dawno odejść. To sie nazywa kradzież w białych rękawiczkach, niegospodarnośc itp., a nie mówie tylko o tym przypadku! Zgadzam się, będzie kolejna okazj, by przeciąć wstążkę i odsłonić kolejny kiczowaty poomnik za grube pieniądze. Papież chciałby te pieniądze dać na cele dobroczynne, anie na swój pomnik! I nie ma w tym, co mówię, krzty populizmu. Katolicy od pomników! To jest paranoja! Degeneracja! Wstyd!

 6. Tomaszu przecież nikt Ci tego nie wytknął? Ja sam wściekam się widząc swoje błędy!!( ale siebie wtedy wyzywam – nawet krytykowanym radnym i politykom tak się nie obrywa jak ja sam siebie wyzywam:)))

 7. Z wielką uwagą śledzę perturbacje związane z „przenosinami” ARKI N. I coraz wyraźniej rysuje się to, do czego ta sytuacja zmierza. Bardzo dobrze byłoby wiedzieć na co zostaną/zostały …? rozdysponowane/obiecane…? pieniądze za dom na Topolowej? I co w efekcie stanie się z jego mieszkańcami za dwa lata, kiedy opuszczenie budynku stanie się faktem dokonanym. Jeśli to ma wyglądać tak, że rozwiąże się problem bezdomności w Raciborzu poprzez eksmitowanie tych ludzi na bruk

 8. …czyli de facto na ulicę, to czas najwyższy zainteresować tym tematem szeroką opinię publiczną! Teraz, póki czas. Swoją drogą warto poddać sobie pod namysł twierdzenia – „nic nie jest lepszą miarą wartości człowieka jak właśnie jego podejście do problemów społecznych”.

 9. Oczywiście jako światły obywatel naszego kraju też jestem przeciw topieniu pieniędzy w pomnikach. Niestety co do takich spraw to my sobie tu możemy pokrytykować na forum ale w RM i to obojętnie jakiego miasta nie ma takich radnych którzy by powiedzieli wprost różnym kościółkowym inicjatywom STOP wydawaniu miejskich pieniędzy na takie cele. Tendencja jest wręcz odwrotna co pokazał sejm dając kilkadziesiąt milionów lekką rękę na gigantyczną świątynię w W-wie którą wymyślił abp Glemp .

 10. Tylko w Raciborzu chęć postawienia pomnika abpa Gawliny chce postawić Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej a nie duchowieństwo, które odcina się od takich inicjatyw. W mieście są ważniejsze potrzeby niż wywalanie pieniądzy na pomniki (ale TMZRowi wydaje się, że ma misję do spełnienia za publiczne pieniądze). Już za frączkowy niewypał miasto musi zapłacić (bo inaczej będzie wstyd)czyli nieudana zbiórka pieniędzy na pomnik JPII a jak sobie przypomnicie i poszperacie w archiwum to przeczytacie

 11. …że ja jako pierwszy ostrzegałem iż będą problemy ze zbiórką pieniędzy na pomnik jeśli za tym będzie stał radny Frączek ( no i proszę stało się). Teraz kolejny pomnik (wystarczyłaby zwykła tablica pamiątkowa na ścianie kościoła).

 12. No super, kupią karetki by trupy woźić, bo na tyle ich tylko stać, zero pro ludzkiej strony z UM, co za zdufane w somie gamonie bez wyobraźni, lecą w ciemności i bez przewodnika. Rzucają kasą tak od dla spokoju własnej duszy, zero kreatywności i przemyślenia, jak tak dalej pójdzie to w średniowiecze wejdziemy, znowu!!!

 13. Tomku, z tego co ja wiem to głównym inicjatorem był Glemp. A-F po pierwsze te towarzystwa są powiązane z kościołem a wielu ich działaczy to fanatycy więksi niż niektórzy księża. A jak powstanie taki pomysł to nikomu nie wypada się sprzeciwić bo byłby odsądzony od czci i wiary. W Rybniku inicjatywa takiego pomnika też wyszła od TMR. Ale efekt był taki, że oczywiście czarni przyklepali, a miasto dołożyło 100 tys. zł (co ciekawe większość opinii na forum i w sondzie internet. była na NIE).

 14. Przed chwilą Radio 90 podało, że w Raciborzu na Długiej będzie przestrzegany bezwzględny zakaz poruszania się rowerami. Co o tym sądzicie bo dla mnie to jakiś absurd. W wielu miastach na deptakach pojawiają się riksze, a jeśli ktoś się wybierze rowerem do Raciborza to po deptaku przejechać nie będzie mógł. Faktycznie współczuję takich gamoni w Radzie Miejskiej którzy wymyślają takie bzdury…

 15. Arteksie to nie bzdury. Spróbuj przejść z małym dzieckiem po tym deptaku wśród rowerów pędzących jak na wyścigu, a zrozumiesz po co ten zakaz.

 16. „Koncepcja budowy Świątyni Opatrzności Bożej narodziła się przed ponad 211 laty. Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja 1791, Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu owego obiektu. Miał to być wyraz dziękczynienia za uchwalenie Konstytucji.”

 17. Do Tomasza. Zobowiązanie sprzed lat zostało już dawno wypełnione, pisał o tym „Gość Niedzielny” jakiś czas temu, przez Prymasa S. Wyszyńskiego. Ale o tym Glemp chyba nie chce pamiętąc i konkuruje z Licheniem…??

 18. A i jeszcze jedno. Rozwalenie tych 4 milionów pachnie mi darmową kampanią wyborczą ekipy wojnara: R2000 i TMZR. Jak zwykle kasa idzie na swoich, bo na kogo innego?

 19. 1 Do Ja. Ale nie wylewa się dziecka z kąpielą. Niech strażnicy co jakiś czas przywołają do porządku rowerzystów ale nie żeby wprowadzić całkowity zakaz. Przyznam, że nie spotkałem jeszcze zakazu jazdy rowerami po centralnym deptaku jakigokolwiek miasta. 2 Do Tomasza. Być może. Ale w ciągu tych 211 lat w Warszawie i w całej Polsce powstało tysiące kościołów i budowa nowego giganta powołując się na tamte wydarzenie nie ma sensu.

 20. Arteksie jeszcze raz Ci napiszę, że TMZR a księżą to inna para kaloszy. Nikt tutaj księży się nie pytał o zdanie w sprawie pomnika arcybiskupa i nikt z nimi nie konsultował tej sprawy. Gdyby tak się stało to z całą pewnością księża poprosiliby o jakieś dofinansowanie na utrzymanie kościołów Raciborza ( remont czy malowaniemzabytkowych obiektów). Ostatnio widziałem w kościele Matki Bożej i Chrzcicielu pęknięcia ścian i sklepień a największe chyba widziałem w Mikołaju. Jeśli o to chodzi to jest…

 21. …na co wydować pieniądze ( wszak kościoły są naszym wspólnym dobrem i dziedzictwem historycznym – a jednocześnie jednym z większych magnesów przyciągających garstkę turystów do Raciborza (obok muzeum i ruin zamku widzianych zza płotu). Jakoś nkikt nie przyjeżdża do Raciborza ze względu na pomniki ( ale towarzyszom wydaje się inaczej).

 22. Hipokryzja wyłazi z niektórych internautów, nie w sprawie krytyki rządzącej aktualnie koalicji(podzielam niezadowolenie), ale w sprawie pomnika Abpa Gawliny. Przecież to raciborzanin urodzony w Strzybniku, Tak samo ważny(na pewno wyższy rangą) jak urodzony w Łubowicach Eichendorff choć to nie Polak a ma w Raciborzu swój pomnik. Nowiny Raciborskie informują o kolejnym pomniku Eichendorffa w Brzeziu! O jakie racje w Raciborzu walczą „hipokryci”? Opamiętajcie się, bo to razi w oczy.

 23. Problem w tym Raciborze, że o takich postaciach wybitnych duchownych jak ks. Staszic, ks. Krasicki itd uczymy się od podstawówki i każdy wie kto to był. Eichendorff to postać mniej znana ale jak się poczyta o jego dokonaniach to należy się mu taki sam szacunek jak Francuzi mają do Mickiewicza. Ale jakiś Gawlina??? Pierwszy raz usłyszałem to nazwisko chyba z miesiąc temu. Przecież nie o to chodzi aby każdy ksiądz i biskup miał swój pomnik. Co innego Staszic czy Krasicki którzy mieli dokonania

 24. wrzechstronne. Gawlina jak sądzę był zwykłym biskupem i z pewnością to nie powód aby mu stawiać pomnik bo pomniki stawia się ludziom wybitnym i zazwyczaj w jakiś sposób związanym z danym miastem czy ziemią.

 25. Myślałem że na temat Raciborza wypowiadają się osoby znające chociaż ogólnie przeszłość Raciborza. Ignorantowi cierpliwie wyjaśnię, że Abp Józef Gawlina był biskupem polowym (1932r.)Wojska Polskiego, nie tego z PRL-u bo pochowano go obok Gen. Andersa na Monte Cassino. To był raciborzanin, lokalny patriota, dlatego po wojnie odmówiono mu prawo powrotu do Ojczyzny. Został opiekunem min.Polaków w Niemczech, jako jedyny ze Śląska duchowny w Soborze WatII.To nie był jakiś biskup, jak jakiś Arteks!!!

 26. Ciekaw jestem czy jak postawią pomnik bp Gawliny,czy plac dominikański zapełni się ogródkami piwnymi tak jak rynek co jest chyba przesadą. Piękny rynek,architektura i Kolumna Maryjna a co widać tylko ogródki piwne to jest oczko nie w głowie a w urzędzi,rozumię radni to piwosze.

 27. Oj warzywka, warzywka. Znowu mielecie, aż w zupie zginiecie. Po co pomniki czy tego Gawlin czy JPII? No po co, kiedy to tylko strata pieniędzy. Nie lepeiej wcielać w życie co Ci obaj głośili: jeden biały drugi czarny z czerwienią? Po co stawiac pomniki, które będą podporą dla ptaków? Lepiej zająć się pomocą ludziom, ale to pewnie przerasta niejedną warzywną głowę…

 28. Do racibora: czy każdy kto mieszkał w Raciborzu przed wojną nie jest/był polakiem? Masz dosyć ciekawe poglądy, ale mam wrażenie, że głowa zaczadziała Ci od słuchania jakiegoś durnego historyka. więc lepeij weż pare książek poczytaj, bo mówisz głupoty!

 29. Oko widzę, że to ty właśnie jesteś owym „warzywkiem”. Pajacując nazywając Ojca Świętego „jeden biały” a arcybiskupa Gawlinę ” czarnym z czerwienią” dałeś PLAMĘ!! A od kiedy to dodatkiem do czerni u arcybiskupa jest kolor czerwony???. Ale tak to jest, że gdy się podskakuje to często można czerepem walnąć o sufit – bolało??. Czytając twoje porażająco niskie komentarze doszedłem do wniosku, że już wiele razy miałeś okazję zawadzić o coś swoim łbem.

 30. A-F, czy naprawdę pomnik to jedyna możliwość uhonorowania kogoś? Przecież można ufundować tablicę np. na szkole w której ktoś sławny się uczył można na budynku w którym działał, mieszkał czy pracował. Pomnik to bardzo droga impreza, a wydaje mi się, że bp Gawlina to postać zupełnie nieznana. Nie jest to ani bohater narodowy, ani nie zginął tragicznie. Czytałem jego życiorys i uważam, że pomnik to gruba przesada. Chyba, że Racibórz jest bardzo bogatym miastem i nie ma co robić z kasą. ;P

 31. A-F widzę, że puszczają Ci newry. Twoją nerwowośc odczytuję jako twoja słabość zupełny brak rzeczowych argumentów. Ja nokogo, w przeciwieństwie do ciebie, nie obrażam, ale widocznie tak juz jest w tym raciborskim warzywniaku….

 32. Arteksie przecież ja właśnie o tym wcześniej pisałem by in perpetuam rei memoriam pamięć arcybiskupa Gawliny jakąś tablicą na kościele a nie zaraz pomnik stawiać. Ale widocznie TMZRowi dobrze się wydaje publiczną kasę (no bo to nasze pieniądze)na swoje fanaberie jeśli razem z RS2000 są u władzy. Ja razem z Mirkiem przedstawiłem swoją wizję ożywienia Placu Dominikańskiego. Oko a czy pisanie o twojej nędznej prowokacji i że nawet nie masz pojęcia jaki kolor przynależy arcybiskupom jest owym …

 33. Poszedłem tropem NR i dowiedziałem się, że Eichendorff miał w Brzeziu pomnik za wiersz o „Czornym lesie”. Wspólne ze swoją Luizą(Alojza) spacery w tym lesie zainspirowały poetę.Wystarczający powód, by postawić poecie pomnik w postaci kamiennego obelisku. To ludzie stawiają pomniki, z serca dla tych, którym chcą wyrazić swoją wdzięczność.W Raciborzu jest dużo Polaków, którzy Abp-ie Gawlinie zawdzięczają życie,za wyprowadzenie z Ziemi Sowieckiej. Zmarł w Rzymie w czasie Soboru Watykańskiego II.

 34. Racibor, ale myśmy z A-F sugerowali, że pomnik to nie jedyna możliwość uhonorowania postaci historycznych. Poza tym jako turysta odwiedzający różne miasta czasami bywam zażenowany widząc popiersie albo pomnik osoby która jest mi kompletnie nieznana. Poza tym jeśli TMZR uważało, że należy postawić Gawlinie pomnik to dlaczego nie zebrało na to środków społecznych czy nie poszukało sponsorów. Dlaczego obarcza się takimi niezbyt mądrymi hura-pomysłami budżet niezbyt zasobnego miasta?!

 35. Ja bym podział nadwyżki wstrzymał. Wg informacji od pracownika jednej z instytucji umocowanej ustawowo do łażenia po placach budów, przeglądaniu dokumnetacji projektowej i zadawania najzwyczajniej w świecie trudnych pytań, po odsłonięciu elemnetów konstrukcyjnych i zbrojeniowych remontowanego mostu pojawiła się niemiła niespodzianka, powodująca że jego remont może być ekonomicznie nieuzasadniony. Czy ktoś może już coś słyszał konkretnego, czy traktować to tylko w kategoriach plotki.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here