Wymiana młodzieży z partnerskich regionów w powiecie Märksicher

„Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w Północnej Nadrenii Westfalii” – to tytuł projektu trójstronnej wymiany młodzieży z partnerskich samorządów: powiatu raciborskiego, hrabstwa Wrexham i powiatu Märkischer. Partnerskie spotkanie młodzieży odbędzie się w dniach od 21 do 28 września w Powiecie Märksicher.To drugie tego typu spotkanie – w kwietniu ubiegłego roku młodzież gościła w powiecie raciborskim. Inicjatorem wymiany młodzieżowej jest Szkolny Klub Europejski przy II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu, a wsparcia finansowego udziela Wspólnota Europejska w ramach „Programu Młodzież”.

Współpraca partnerska pomiędzy młodzieżą z II LO w Raciborzu (powiat raciborski), ze szkoły średniej w Kierspe (powiat Märkischer) i collegeu w Wrexham (hrabstwo Wrexham) zapoczątkowana została w roku 2005 na bazie samorządowych kontaktów partnerskich. W kwietniu 2005 roku z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego przy II LO w Raciborzu, młodzież z Walii i Niemiec gościła w powiecie raciborskim. Uczestniczyli oni wówczas w projekcie zatytułowanym „Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii”, którego celem było poznanie tradycji wielkanocnych i innych obrzędów związanych z nadejściem wiosny.
– Po udanym spotkaniu, młodzież z Polski, Niemiec i Walii nawiązała przyjaźnie, które utrzymywane są do dziś, głównie przy wykorzystaniu Internetu. Postanowiliśmy kontynuować wymianę młodzieży, poprzez właśnie realizację projektów trójstronnych – tłumaczą opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego przy II LO w Raciborzu, Alicja Wróbel i Aleksandra Kędzierska, na co dzień nauczycielki języka angielskiego.

- reklama -

W tym roku młodzież spotka się w powiecie Märksicher. Tym razem zajmą się tematyką gospodarczą.
– Kopalnictwo surowców mineralnych, takich jak węgiel, rudy żelaza czy łupków, jest bardzo istotne w historii rozwoju przemysłowego trzech regionów partnerskich. Dlatego też tegoroczna wymiana młodzieży odbywa się pod wspólnym hasłem „Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w Północnej Nadrenii Westfalii” – wyjaśnia Alicja Wróbel, koordynator projektu.

Głównym celem spotkania jest wzmocnienie świadomości o wspólnym rozwoju gospodarczym, przemysłowym i demograficznym partnerskich samorządów. Młodzież weźmie udział we wspólnych warsztatach, wykładach, dyskusjach. Ponadto zwiedzać będzie muzea, wystawy tematyczne związane z kopalnictwem surowców mineralnych.

W projekcie uczestniczą 10-osobowe grupy młodzieży z każdego partnerskiego regionu. Już po raz drugi wymiana młodzieży możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach „Programu Młodzież” i powiatu raciborskiego.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here