Raciborska młodzież odwiedziła stolicę

Raciborski „Sokół” realizuje wiele przedsięwzięć, które mają służyć przekazywaniu kolejnym grupom młodzieży idei olimpijskiej. Corocznie jednym z elementów realizowanego programu jest wyjazd młodzieży do stolicy.

W 2005 r. Klub Olimpijczyka „Sokół” rozpoczął realizację jedynej w swoim rodzaju olimpiady pod hasłem „Na olimpijskim szlaku pod skrzydłami „Sokoła” od Aten do Pekinu. W okresie owej olimpiady, czyli czterech lat pomiędzy kolejnymi igrzyskami olimpijskimi, raciborski „Sokół” realizuje wiele przedsięwzięć, które mają służyć przekazywaniu kolejnym grupom młodzieży idei olimpijskiej. Corocznie jednym z elementów realizowanego programu jest wyjazd młodzieży do stolicy.


W programie wyjazdu oprócz zwiedzania Warszawy jest tradycyjna już wizyta w Parlamencie oraz pobyt w Centrum Edukacji Olimpijskiej im. Jana Pawła II. W tym roku uczestnicy młodzieżowego seminarium olimpijskiego Racibórz – Warszawa – Częstochowa – Racibórz wrócili do Raciborza w nocy z piątku na sobotę 28 kwietnia. Dzięki determinacji Zarządu Klubu i osobistym kontaktom prezesa „Sokoła” Wojciecha Nazarko, główna część warszawskiej wyprawy zawsze ma miejsce w Centrum Edukacji Olimpijskiej im. Jana Pawła II. To bardzo ważne miejsce dla polskiego sportu, ponieważ tam mieszczą się siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego Muzeum Sportu i Turystyki oraz nowoczesny Gimnazjon.Warszawska wyprawa rozpoczęła się jednak od wizyty w Parlamencie, gdzie młodzi artyści i sportowcy byli gośćmi posła Ziemi Raciborskiej Henryka Siedlaczka, a także spotkali się z innym posłem PO Wojciechem Ziemniakiem, który przed laty założył Klub Olimpijczyka Racot. Wycieczka w Parlamencie rozpoczęła się od obserwacji przebiegu fragmentu posiedzenia Sejmu – uczestnicy z galerii przyglądali się poselskim wystąpieniom – by potem po spacerze po budynku sejmu w jednej z sal odebrać lekcję o polskim parlamentaryźmie, poprowadzoną oczywiście przez posła Henryka Siedlaczka, który przez kilka chwil miał okazję znów wystąpić w roli nauczyciela. Trzeba przyznać, że nadal świetnie sobie radzi również w takiej roli, a ciekawy sposób przekazu wiedzy to dla niego przysłowiowa „bułka z masłem”. Okazało się, że gdyby nie trwające obrady Sejmu, byłaby okazja zajrzeć w jeszcze więcej zakamarków obiektu, jednakże tego dnia sejmowa straż była bardziej czujna i bardzo dbała o to, aby nie przeszkadzać posłom w ich pracy.W piątkowe przedpołudnie 15 osobowa grupa młodych sportowców uprawiających różne dyscypliny sportu, a reprezentujących kluby ziemi raciborskiej, w trakcie uroczystego spotkania w Polskim Komitecie Olimpijskim otrzymała upominki ufundowane przez Klub Olimpijczyka „Sokół”. Wśród nagrodzonych za sukcesy sportowe gimnazjalistów byli pływacy Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i raciborskiej „Victorii, zapaśniczki z Brzeźnicy, siatkarki z Krzanowic, kolarze z Ocic, tenisiści z Raciborza.


Prawdziwe kariery sportowe jeszcze przed nimi, ale już teraz mieli okazję przyjąć życzenia   powodzenia i kolejnych sukcesów sportowych od sław polskiego sportu Pawła Słomińskiego – trenera kadry pływaków, Grażyny Rabsztyn, Władysław Zielińskiego, Kajetana Hądzelka – polskich olimpijczyków. Nie zabrakło również ciepłych słów od Wojciecha Walkiewicza – wiceprezesa PKOL czy też Krzysztofa Usielskiego – prezesa PZP.


W trakcie tego spotkania Zarząd Polskiego Związku Pływackiego na ręce Pawła Słomińskiego przekazał pamiątkową paterę z życzeniami dalszych sukcesów w pracy z kadrą polskich pływaków, kolejnych medali szczególnie olimpijskich i najlepiej tych złotych. Paterę wręczali Krzysztof Usielski – prezes PZP i Wojciech Nazarko – wiceprezes PZP.Dla olimpijczyków, członków PKOL  i innych zaproszonych gości bardzo zabawny program artystyczny zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu pod kierunkiem Teresy Okaj. Wybrane fragmenty Biesiady Śląskiej, którą w całości raciborzanie mogli oglądnąć wcześniej w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, do łez rozbawiły wszystkich uczestników spotkania.W Muzeum Sportu i Turystyki odbyła się pierwsza w Europie lekcja muzealna, której głównym tematem była idea i historia nowożytnych igrzysk olimpijskich połączona z recytacjami poezji Krzysztofa Zuchory, Karola Wojtyły, Agnieszki Okorskiej i Teresy Okaj.Ponadto w związku z drugą rocznicą śmierci Papieża Jana Pawła II młodzież zaprezentowała program słowno muzyczny poświęcony temu wielkiemu Polakowi, który przez swoje zamiłowanie do rekreacji i turystyki ma również miejsce w drugim co do wielkości w Europie Muzeum Sportu. Jednym z wartościowych eksponatów muzealnych jest kajak turystyczny, którym Karol Wojtyła pływał po jeziorach mazurskich. Wszyscy uczestnicy lekcji muzealnej otrzymali pamiątkowy certyfikat uczestnictwa, a młodych sportowców spotkała kolejna bardzo miła niespodzianka, ponieważ Grażyna Rabsztyn, Władysław Zieliński i Adam Pietroń – dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej przekazali sportowcom znaczki Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z życzeniami uczestnictwa i medali na igrzyskach olimpijskich. Wśród wyróżnionych znalazł się również Rafał Hrab – laureat konkursu piosenki religijnej, który wraz z zespołem ma już za sobą nagranie pierwszej płyty.
W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Częstochowie i odwiedziła klasztor jasnogórski.


W ten oto sposób kolejnych kilkudziesięciu młodych ludzi z Raciborza i okolic miało okazję odwiedzić stolicę, Parlament, nowoczesne Centrum Edukacji Olimpijskiej, warszawską starówkę oraz „słynny” Pałac Kultury i Nauki. Myślę, że większość z nich mile zapamięta to wydarzenie.


/Piela/ 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here