Segreguj śmieci

0

Projekt Segreguj śmieci dla dobra swoich dzieci-segregując surowce ratujesz kasztanowce, prowadzony w naszej szkole, wygrał konkurs grantowy zorganizowany przez Fundację Nasza Ziemia. Celem projektu było przede wszystkim zmotywowanie społeczności lokalnej do codziennej i systematycznej segregacji odpadów w gospodarstwie domowym, pracy i szkole; wykreowanie proekologicznych postaw oraz podjęcie działań mających na celu leczenie i pielęgnację chorujących kasztanowców. Honorowy patronat nad projektem pełnił Minister Ochrony Środowiska Jan Szyszko. Od września 2006 roku realizujemy w naszej szkole projekt interdyscyplinarny dla klas IV i zajęcia ekologiczne dla klasy II pt. Ratujemy raciborskie kasztanowce. Podczas zajęć wybieraliśmy drzewa do leczenia, nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Ochrony Środowiska I Rolnictwa przy Urzędzie Miasta Racibórz oraz z firmą świadczącą usługi w zakresie leczenia kasztanowców; poznawaliśmy różne metody leczenia chorych drzew.
Wiosna to czas na porządki i dlatego właśnie pierwszego dnia wiosny (21 marca) zainaugurowaliśmy działania związane z selektywną zbiórką surowców wtórnych spotkaniem uczniów z osobami zaangażowanymi w sprawy ekologii: posłem na Sejm RP panem Andrzejem Markowiakiem (wielkim orędownikiem recyklingu) i Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Raciborzu panią Zdzisławą Sośnierz. Podczas spotkania uczniowie otrzymali z rąk gości rekologiczner1; paszporty oraz ulotki na temat segregacji odpadów w naszym mieście.
Nowatorski charakter przedsięwzięcia polegał na transakcji wiązanej, na ściśle określonych warunkach: uczeń deklarował ilość kilometrów, które następnie dzielnie przemaszerował na własnych nogach, a osoba którą uczeń zachęcił do codziennej segregacji odpadów deklarowała rodzaj segregowanego przez siebie surowca.
Dnia 25 kwietnia odbył się nasz wielki ekologiczny happening z udziałem znamienitych gości: Prezydentów miasta Raciborza i wspomnianych już wcześniej: Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pana posła A. Markowiaka, lokalnej prasy i telewizji. Swoją obecnością zaszczyciła nas i mocno wspierała Prezes Fundacji Nasza Ziemia pani Mira Stanisławska- Meysztowicz. Wszystkie klasy przygotowały ekologiczne hasła i transparenty. Na szyi każdy uczestnik miał chustę z hasłem (tytułem) naszego projektu. Pokonaliśmy pieszo ponad 12 kilometrów. Na kolejnych etapach trasy otrzymywaliśmy wpisy i pieczątki do paszportów.
Zawsze w działaniu kierujemy się mottem szkoły: „Słowa ulatują, przykłady przyciągają” i dlatego zaczęliśmy od siebie.
Podsumowaniem całego przedsięwzięcia, a w tym kampanii na rzecz selektywnej zbiórki odpadów, będzie sporządzenie statystki dotyczącej zbiórki surowców wtórnych w dzielnicy Ostróg (gdzie mieści się nasza szkoła) w miesiącach od marca do czerwca, a następnie upowszechnienie tych danych w mediach i prasie lokalnej oraz leczenie chorych kasztanowców.
Projekt ten może być wykorzystany przez kolejne placówki oświatowe naszego miasta. Wierzymy w realne zwiększenie oddziaływania na świadomość mieszkańców naszego miasta w zakresie segregacji odpadów i ratowania kasztanowców.
Autorkami projektu Segreguj śmieci dla dobra swoich dzieci-segregując surowce ratujesz kasztanowce jest dyrektor szkoły Beata Stępień oraz nauczycielki Barbara Śmieja, Małgorzata Połomska i Sylwia Surma.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here