II miejsce na Festiwalu Kuchni Śląskiej dla gospodyń z Rud

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Rudy zdobyły II miejsce na Festiwalu Kuchni Śląskiej – Śląskie Smaki, który odbył się 9 czerwca na rynku w Cieszynie. W Festiwalu wzięli także udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu, którzy w ramach stoiska regionalnego "Zielona Oaza Kultur" promowali atrakcje turystyczne ziemi raciborskiej oraz lokalne produkty żywnościowe.

Założeniem Festiwalu Kuchni Śląskiej jest promocja walorów kulturowych województwa śląskiego poprzez kuchnię regionalną. Impreza miała charakter rodzinnego pikniku i została skierowana do szerokiej grupy odbiorców, z kraju i zagranicy, w różnym wieku i o różnym guście kulinarnym.

W ramach Festiwalu odbył się konkurs kulinarny, w którym zaprezentowały się ekipy kucharzy, amatorów i zawodowców (łącznie około 20 drużyn), przygotowujące potrawy specyficzne dla swoich regionów i miejscowości. Profesjonalne jury dokonało oceny-degustacji potraw i wyłoniło zwycięzców. II miejsce w kategorii drużyn amatorskich i Srebrny Durszlak 2007 zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Rudy w składzie: Gabriela Dudek, Renata Dudek, Małgorzata Złotoś i Mariola Duda. Panie przygotowały schab po sztygarsku, kluski bułczane i zasmażaną kapustę. Dyplom otrzymały również gospodynie z Koła DFK Krzanowice w składzie: Brygida Abrahamczyk, Agnieszka Ternka, Gertruda Riemel oraz Maria Wikiel, które ugotowały roladę po morawsku, kluski śląskie oraz modrą kapustę po morawsku. Ponadto panie z Krzanowic częstowały publiczność własnoręcznym wypiekiem – śląskim kołaczem.

II Festiwalowi Kuchni Śląskiej – Śląskie Smaki towarzyszyły prezentacje regionów i gmin oraz lokalnych producentów/wytwórców produktów żywnościowych. Powiat raciborski na stoisku regionalnym "Zielona Oaza Kultur" promował nie tylko walory turystyczno-krajoznawcze ziemi raciborskiej, ale i produkty żywno ściowe lokalnych producentów, tj. chleb z Piekarni Liszka z Żerdzin, wyroby cukiernicze firmy "SILVEST S.A." z Nędzy oraz piwo Browaru Racibórz. W festiwalu wzięli również udział mistrzowie pszczelarscy z terenu powiatu raciborskiego.

O walorach miodu i pyłku kwiatowego przekonywali panowie Werner Koszorz reprezentujący Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne "Rój" i Henryk Krzystkowki z Kornowaca. Na stoisku można było skosztować miodu z pasieki towarowej pana Henryka Pietrasza.

Organizatorami imprezy były Śląska Organizacja Turystyczna oraz Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Cieszynie pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Oprawę artystyczną zapewniły lokalne zespoły folklorystyczne i rozrywkowe. Gwiazdą imprezy był Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, który zaprezentował licznie zebranej publiczności część swojego bogatego repertuaru oraz występ kabaretowy Joanny Bartel.

Zwieńczeniem imprezy będzie publikacja folderu, w którym zamieszczone zostaną przepisy potraw zaprezentowanych podczas II Festiwalu.

Uczestnictwo kół gospodyń oraz mistrzów pszczelarskich w II Festiwalu Kuchni Śląskiej – Śląskie Smaki oraz zostało zorganizowane z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here