Właściciele firm chcą faktur za opłatę parkingową

– Czy jest możliwe, by zamiast karnetu na płatny parking otrzymać fakturę VAT? – pyta jeden z naszych Czytelników.Kwestię poruszył na sesji także radny Wiesław Szczygielski. – Osoby posiadające własną działalność chciałyby za opłatę parkingową otrzymywać fakturę – mówił Szczygielski. Obecnie właściciele firm płacący stały abonament za parking dostają jedynie karnet. – Faktura VAT ułatwiłaby rozliczanie w kosztach działalności – przekonywał radny.

Magistrat twierdzi, że nie ma takiej opcji. – Wyznaczenie strefy płatnego parkowania i wysokość opłat ustala Rada Miasta w formie uchwały. Zatem opłaty za parkowanie na drodze publicznej mają charakter daniny publicznej, a nie zapłaty za usługę parkingową świadczoną przez zarządcę drogi, wobec czego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma podstaw do wystawiania faktur z tytułu sprzedaży karnetów – wyjaśnia Urszula Sobocińska naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej magistratu.

Prezydent Mirosław Lenk dodaje, że "fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług". – Księgowania opłat parkomatowych dokonuje się na podstawie wystawionych dowodów wewnętrznych. Podstawą ich wystawienia jest bilet, kupon, czy karnet załączony do sporządzonego dowodu – kwituje Lenk.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here