Nie ustają zabiegi związane z kontynuowaniem prac renowacyjnych na cmentarzu parafialnym w Kuźni Raciborskiej.
19 lipca 2007 r. członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Koło w Kuźni spotkali się ze starszym inspektorem Ireną Kontny z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
Celem spotkania było omówienie kwestii dotyczących prac renowacyjnych mogiły żołnierskiej z okresu I wojny światowej oraz miejsc spoczynku rodziny Schoenawa, znajdujących się na terenie cmentarza.
I. Kontny była zaskoczona dużą ilością niemieckich grobów na kuźniańskim cmentarzu. – W dużych miastach stare pomniki to już rzadkość. Coraz częściej dochodzi do likwidacji pomnika i przekopania grobu – powiedziała pracownik urzędu.
W pierwszej kolejności restauracji zostanie poddana wspomniana już mogiła żołnierska, ponieważ pochłonie najmniej środków finansowych. Remont polegać będzie na wymianie starych i popękanych betonowych płyt na nowe oraz wykonaniu nagrobnych tablic z nazwiskami poległych. Szacowany koszt to kwota 1500-2000 zł.
Najwięcej pieniędzy pochłoną natomiast prace polegające na uzupełnianiu ubytków w pomnikach. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim grobów rodziny Schoenawa. Pomniki są mocno popękane (w szczelinach pojawiły się niewielkie rośliny), a z nagrobka Colmara i Margarety Schoenawa wykruszają się formy secesyjnego zdobnictwa (pomnik wykonany jest z piaskowca).
Aby zahamować porost roślin na nagrobkach, inspektor poleciła członkom zarządu zaopatrzyć się w środek antyroślinny i posypać nim poszczególne partie pomników. Podała także numery telefonów do osób zajmujących się zabezpieczaniem dzieł sztuki oraz średnie koszta, jakie może pochłonąć renowacja niektórych obiektów. Restaurację pomnika wymienionego już Colmara i Margarety wyceniła na 5-10 tys. zł. W przypadku tego nagrobka, pierwszym krokiem będzie ręczne wzmocnienie osypujących się partii. Następnie należy przeprowadzić impregnację (wzmocnienie strukturalne) oraz hydrofobizację (zabezpieczenie pomnika przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych jak deszcz czy śnieg).
A jakie kroki muszą podjąć członkowie zarządu kuźniańskiego koła TMZR, aby prace rekonstrukcyjne zostały rozpoczęte? Na początek należy znaleźć wykonawcę prac konserwatorskich, a następnie zwrócić się do gminy z programem robót przygotowanym przez wykonawcę. Ów program gmina wysyła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z prośbą o akceptację planu renowacji. Decyzja jest pisemnie przekazywana zarządowi towarzystwa via Urząd Miasta.
/Cancer/