Jak restaurować stare nagrobki?

Nie ustają zabiegi związane z kontynuowaniem prac renowacyjnych na cmentarzu parafialnym w Kuźni Raciborskiej.

19 lipca 2007 r. członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej  Koło w Kuźni spotkali się ze starszym inspektorem Ireną Kontny z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.Celem spotkania było omówienie kwestii dotyczących prac renowacyjnych mogiły żołnierskiej z okresu I wojny światowej oraz miejsc spoczynku rodziny Schoenawa, znajdujących się na terenie cmentarza.


I. Kontny była zaskoczona dużą ilością niemieckich grobów na kuźniańskim cmentarzu. – W dużych miastach stare pomniki to już rzadkość. Coraz częściej dochodzi do likwidacji pomnika i przekopania grobu – powiedziała pracownik urzędu.W pierwszej kolejności restauracji zostanie poddana wspomniana już mogiła żołnierska, ponieważ pochłonie najmniej środków finansowych. Remont polegać będzie na wymianie starych i popękanych betonowych płyt na nowe oraz wykonaniu nagrobnych tablic z nazwiskami poległych. Szacowany koszt to kwota 1500-2000 zł.

Najwięcej pieniędzy pochłoną natomiast prace polegające na uzupełnianiu ubytków w pomnikach. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim grobów rodziny Schoenawa. Pomniki są mocno popękane (w szczelinach pojawiły się niewielkie rośliny), a z nagrobka Colmara i Margarety Schoenawa wykruszają się formy secesyjnego zdobnictwa (pomnik wykonany jest z piaskowca).
Aby zahamować porost roślin na nagrobkach, inspektor poleciła członkom zarządu zaopatrzyć się w środek antyroślinny i posypać nim poszczególne partie pomników. Podała także numery telefonów do osób zajmujących się zabezpieczaniem dzieł sztuki oraz średnie koszta, jakie może pochłonąć renowacja niektórych obiektów. Restaurację pomnika wymienionego już Colmara i Margarety wyceniła na 5-10 tys. zł. W przypadku tego nagrobka, pierwszym krokiem będzie ręczne wzmocnienie osypujących się partii. Następnie należy przeprowadzić impregnację (wzmocnienie strukturalne) oraz hydrofobizację (zabezpieczenie pomnika przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych jak deszcz czy śnieg).A jakie kroki muszą podjąć członkowie zarządu kuźniańskiego koła TMZR, aby prace rekonstrukcyjne zostały rozpoczęte? Na początek należy znaleźć wykonawcę prac konserwatorskich, a następnie zwrócić się do gminy z programem robót przygotowanym przez wykonawcę. Ów program gmina wysyła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z prośbą o akceptację planu renowacji. Decyzja jest pisemnie przekazywana zarządowi towarzystwa via Urząd Miasta.


/Cancer/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here