Minęło 150 lat od śmierci J. von Eichendorffa

23 listopada w łubowickim kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 150 rocznicy śmierci Josepha von Eichendorffa, poety urodzonego 10 marca 1788 roku w Łubowicach, a zmarłego 26 listopada 1857 r. w Nysie.

- reklama -

Rodzice poety należeli do katolickiej szlachty niemieckiej, ojciec był pruskim oficerem, który nabył od swego teścia majątek ziemski, zapewniając w miarę dostatnie życie wielodzietnej rodzinie. Po okresie nauki domowej (tak było w owym czasie przyjęte) w 1801roku Józef ze swym o dwa lata starszym bratem Wilhelmem, trafili do katolickiego gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. Po trzech latach J. Eichendorff uzyskał maturę. Bracia w latach 1805 – 1808 studiowali prawo w Halle, a następnie w Heidelbergu. Od 1816 J. von Eichendorff rozpoczął służbę w pruskiej administracji państwowej, uzyskując po 6 latach mianowanie na radcę stanu. Umożliwiło mu to utrzymanie wielodzietnej rodziny. W 1821 r. pracuje w Gdańsku, jako radca do spraw oświaty i Kościoła w Prezydium i Konsystorzu pruskiej prowincji w Prusach Zachodnich. Od 1824 – 1831 piastował w Królewcu urząd radcy stanu. Do Nysy przeniósł się z żoną w roku 1855, zamieszkali w domu córki Teresy von Besserer.

 

 

J.Eichendorff umiera w Nysie 26 listopada 1857, tam też spocznie na Cmentarzu Jerozolimskim u boku ukochanej żony.

 

Starostwo Powiatowe w Raciborzu bieżący rok obwołało Rokiem J. von Eichendorffa. Odbyło się szereg uroczystości związanych z osobą poety, które zwieńczyło łubowickie święto. Po mszy odbyła się procesja z pochodniami, która przeszła pod pomnik poety. Złożono wieńce i kwiaty, a wszyscy przemaszerowali na stary łubowicki cmentarz, gdzie spoczywa rodzina Eichendorffów, tam odmówiono modlitwy i złożono kwiaty. W Górnośląskim Centrum Spotkań, gospodarze przygotowali występ Chóru Mieszanego "Cantate" przy DFK Pawłów, który wystąpił pod dyrekcją Łukasza Pawła Herba, intonując pieśni do utworów poety. Dzieci i młodzież ZSO im. Eichendorffa w Grzegorzowicach deklamowały wiersze poety. W dalszej kolejności prelekcję wygłosił mgr Paweł Newerla, przybliżając wszystkim zebranym sylwetkę wybitnego romantyka.

 

Starosta raciborski Adam Hajduk podsumował obchody Roku Eichendorffa. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz powiatu, zarządu wojewódzkiego, powiatowego DFK, przedstawiciele kół terenowych oraz kapłan DFK ks. Marian B Arndt. Obecni byli: wójt gminy Rudnik Alojzy Pieruszka, sekretarz Karina Lassak, Joachim Niemann szef Rady Kuratorów Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach oraz Joachim Gonschior członek Rady Naukowej. Rozmiłowana w poezji Eichendorffa poetka Gabriela Brząszcz, przedstawiła część swojego artystycznego dorobku. Nad przebiegiem uroczystości czuwali organizatorzy, szczególne podziękowania należą się proboszczowi łubowickiej parafii księdzu dr. Henrykowi Rzega, Leonardowi Wochnikowi i jego małżonce, państwu Paterom oraz wielu innym, których nie sposób tutaj wymienić.

 

Karina Lassak

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here