Wykład Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

0

20 lutego w siedzibie Archiwum Państwowego w Raciborzu odbył się wykład ŚUTW pod tytułem: „Po mieczu i po kądzieli – czyli najprostsze drogi poszukiwań genealogicznych”.

Wykład  poprowadziła Aleksandra Siekicka – kierownik Oddziału w Raciborzu Archiwum Państwowego w Katowicach. Celem spotkania była kontynuacja rozpoczętego przed kilkoma miesiącami zagadnienia poszukiwań genealogicznych. Podczas wykładu słuchacze mieli możliwość zapoznania się z podstawowym typem akt, które mogą być podstawą do rozpoczęcia poszukiwań genealogicznych. 

- reklama -

 

Wiele uwagi podczas wykładu poświęcono aktom wytworzonym przez urzędy stanu cywilnego w okresie 1874-1900, porównywano akta wytworzone w tym okresie na Śląsku z analogicznymi materiałami wytworzonymi przez kancelarie w zaborze rosyjskim.

 

Ponadto słuchacze mieli okazję zapoznać się z aktami wytworzonymi w I połowie XIX wieku, a wytworzonymi przez parafie Rzymsko-Katolicką, Ewangelicko-Augsburską oraz Gminę Wyznaniową Żydowską. 
Ponadto podczas wykładu prezentowany był również inny rodzaj materiałów archiwalnych pomocnych przy poszukiwaniach genealogicznych jakim są akta gruntowe.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here