Plener malarski, bieg z teczką, jarmark św. Marcelego na 900-lecie Raciborza

0

Radny miejski Piotr Klima uważa, że samorządy, instytucje, stowarzyszenia powinny maksymalnie wykorzystać obchody 900-lecia Raciborza – tak, by o mieście usłyszano w całym kraju.

Radny stojący na czele Śląskiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku pomysłów na uatrakcyjnienie 900-lecia ma całe mnóstwo. Wraz ze stowarzyszeniem "Podaj Rękę" planują zorganizować konkurs-test wiedzy zarówno z historii, jak i współczesności miasta. – Pytania będą różne – od prostych, jak na przykład "z jakimi ulicami łączy się ul. Odrzańska", po trudniejsze "gdzie zlokalizowana była w Raciborzu synagoga" – mówi Piotr Klima. Pytania, jak podaje, oparte będą o wiadomości, które każdy będzie mógł odnaleźć w publikacjach o Raciborzu. – To ma zachęcić mieszkańców do pogłębienia wiedzy o swoim mieście – tłumaczy radny.

- reklama -

Planuje się dwie edycje konkursu: 7 czerwca i 22 listopada, odbędą się w trzech kategoriach wiekowych: do lat 14, do 19 i powyżej 20.

 

Według radnego Klimy dobrym pomysłem na jubileusz będzie też zorganizowanie Raciborskiego Pleneru Malarskiego. – Będą mogli zjechać się artyści z całego kraju, oczywiście nie może zabraknąć naszych-raciborskich – mówi radny. – Powstałe podczas pleneru obrazy będzie można wykorzystać w promocji miasta, na przykład wręczając jakiejś osobistości odwiedzającej Racibórz – proponuje Klima. Przyznaje, że brakuje mu w mieście miejsca, gdzie można by prezentować twory lokalnych artystów. – Mogłyby się znaleźć w którymś z większych marketów jak robi się to często w dużych miastach. Można pomyśleć też nad ustawieniem specjalnego namiotu – sugeruje Klima. Zdradza, że o zorganizowaniu potężnego, ogrzewanego namiotu (1000 m.kw.) myśli jeden z przedsiębiorców, raciborzanin, który zamierza do miasta wrócić i tu zaistnieć. Nie wiadomo jeszcze gdzie obiekt miałby zostać zlokalizowany. – Myśleliśmy o pl. Długosza, ale ostatecznie musieliśmy z niego zrezygnować ze względu na przemarsz Sobieskiego – mówi radny.

Klima twierdzi, że namiot mógłby być wykorzystywany pod wiele przedsięwzięć. – Wykłady, zloty, konferencje – wymienia rajca. Pod namiotem właśnie zamierza na 900-lecie zorganizować Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną. – Raciborzanie będą mogli się dowiedzieć jak dotrzeć do swoich korzeni, a autorytety w tej dziedzinie z całej Polski zobaczą miasto w pełnej krasie – mówi Piotr Klima.

Zależy mu, by z programu mogli skorzystać też najmłodsi. – Tak mógłby zacząć działać Uniwersytet Pierwszego Wieku, takie już z powodzeniem w kraju działają – podaje Klima. Namiot doskonale by się nadał, według radnego, do Raciborskiego Jarmarku św. Marcelego, który chodzi mu po głowie już od dawna. Uważa, że targ staroci, pamiątek z Raciborza mógłby odbywać się cyklicznie, nawet raz w tygodniu.

 

Rajca myśli też o zorganizowaniu Biegu na 900 lat Raciborza, do którego chce zachęcić nie tylko raciborzan. – Pomysły są różne. Może być to maraton, czy pół- lub nawet ćwierćmaraton. Bieg głównymi ulicami miasta lub między czterema raciborskimi mostami, czy na trasie Sudice-Racibórz podkreślając otwarte granice. Dlaczego by nie zorganizować na przykład biegu z teczką dla samorządowców i urzędników? – uśmiecha się Piotr Klima.

 

/SaM/

 

Piotr Klima zaprasza do współpracy i zachęca do przekazywania pomysłów na 900-lecie Raciborza.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza także na wycieczkę do raciborskiej stacji sejsmicznej w czwartek 13 marca o godz. 16.00 oraz na kolejne spotkanie z cyklu "Dziadkowie nie gorsi od wnuków w obsłudze urządzeń elektronicznych", które odbędzie się 12 marca o godz. 16.00 w markecie Auchan.

Kontakt tel 501 088 491, e-mail: [email protected].

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here