„Wybierz życie” – kampania przeciw rakowi szyjki macicy

0

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy.

Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się 500 000 przypadków raka, a ponad połowa chorych umiera. Szacuje się, że do 2050 roku liczba zachorowań może sięgać ponad 1 milion rocznie. W ujęciu globalnym 80% nowych zachorowań na raka szyjki przypada na państwa rozwijające się, gdzie, w porównaniu z innymi nowotworami narządów płciowych, zajmuje on pierwsze miejsce jako przyczyna zgonów wśród kobiet. Tendencje spadkowe zachorowalności oraz niską umieralność w krajach rozwiniętych wiąże się z wdrożeniem powszechnej i ciągłej profilaktyki oraz z lepszym dostępem do systemu opieki zdrowotnej.

- reklama -

 

Skorzystaj z bezpłatnego badania cytologicznego.

 

Cytologia to podstawowe badanie szyjki macicy, które pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która pozwala szybko rozpocząć leczenie. A im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%. Jest więc o co walczyć.

 

Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy z reguły nie towarzyszą żadne dolegliwości. Toteż nie można zgłaszać się do lekarza dopiero, gdy coś dolega. Często wtedy jest to już stan bardzo zaawansowany, a więc szanse na wyleczenie i życie są znacznie mniejsze. Jeśli doszło do przerzutów – wręcz minimalne.

 

Aby zapobiec całkowicie nowotworowi, należy robić badanie ginekologiczne oraz cytologiczne raz w roku. W Stanach Zjednoczonych, od kiedy każda kobieta musi raz w roku mieć wykonaną cytologię, wyraźnie zmniejszyła się liczba kobiet, u których rozpoznawano raka szyjki macicy w stadium już zaawansowanym, a tym samym wzrosła wyleczalność i spadła śmiertelność. Podobnie jest w innych krajach wysoko cywilizowanych.

 

Niestety, w naszym kraju wiele kobiet nie zgłasza się na profilaktyczne badania cytologiczne mimo skierowania od ginekologa i poddaje się badaniom dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości.

 

Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku realizuje  program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

 

Zapraszamy wszystkie Panie w wieku od 25 do 59 lat na bezpłatne profilaktyczne badanie cytologiczne (przeciw rakowi szyjki macicy).

 

Rejestracja – wcześniejszy zapis – osobiście lub telefonicznie: 032/410-6470.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here