Wernisaż wystawy plastyków raciborskich

1

12 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 odbędzie się wernisaż wystawy plastyków raciborskich. Nieformalna grupa plastyków raciborskich zawiązała się w 1968 roku.

Dyrektor Muzeum w Raciborzu i artyści plastycy zapraszają na wernisaż WYSTAWY PLASTYKÓW RACIBORSKICH. W 1968 roku zawiązała się nieformalna grupa plastyków raciborskich, którą można uznać za pierwszą zbiorową manifestację twórczości, nie mającą wcześniej precedensu, na terenie Raciborza. Inicjatorem całego zjawiska był Cezariusz Kotowicz, ówczesny dyrektor Muzeum w Raciborzu, który integrując środowisko raciborskich plastyków, zorganizował pierwszą wystawę ich prac. Miała ona miejsce w marcu 1970 r. w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, natomiast w lipcu tego samego roku powtórzona była w raciborskim Muzeum.

- reklama -

 

W ciągu dwudziestu lat istnienia grupa plastyków raciborskich rozrosła się do trzydziestu osób, mniej lub bardziej z nią związanych. Jednak zasadniczy jej trzon stanowiło czterech artystów stale wystawiających prace na dorocznych wystawach, będących najbardziej zaangażowanymi w przedsięwzięcie i aktywizujących twórców z sąsiednich miast czyli: Zofia Górska – Zawisłowa, Marian S. Zawisła, Marian Chmielecki oraz Zyhdi Çakolli. Z ich inicjatywy organizowane były także plenery malarskie, w których wzięło udział ponad 60 osób z różnych miast Polski oraz Czech, Niemiec i Białorusi.

 

Wystawy dokonań plastyków raciborskich oraz plenery malarskie zgromadziły wiele prac i osób w nich uczestniczących, manifestując postawy twórcze, wskazując odrębność, a także niezależność poszczególnych artystów. Jubileuszowa "XX Wystawa Prac Plastyków Raciborskich" otwarta w 1991 roku, zamykająca kolejne dziesięciolecie działalności, okazała się ostatnią z cyklu dorocznych wystaw. W latach 1992 – 2008 twórczość plastyków raciborskich prezentowano niesystematycznie, z różnych okazji.

 

W 2000 roku, w Muzeum w Raciborzu, które przez cały okres istnienia tej grupy było jej głównym opiekunem, odbyła się retrospektywna wystawa prac plastyków raciborskich pt. "Na koniec wieku" prezentująca twórczość 30 artystów. W związku z upływającą w 2008 roku 40.rocznicą zawiązania się grupy plastyków raciborskich, Muzeum w Raciborzu prezentuje prace dziesięciu artystów z nią związanych.

 

/k/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here