To, w jaki sposób przygotowujemy przyjęcie, jak zachowujemy się jako goście, jak jemy, jakich norm przestrzegamy, a jakie bagatelizujemy, bądź które z nich są nam całkowicie obce, wpływa na to jak jesteśmy odbierani przez innych.
To, co i jak jemy może świadczyć o naszym pochodzeniu etnicznym, narodowym, klasowym.
W kreowaniu wizerunku bardzo ważny jest oczywiście nasz wygląd, stół, język jakiego używamy w kontaktach z innymi, mowa ciała, ale na to, że jesteśmy odbierani w określony sposób znacząco wpływa także zachowanie się przy stole!
Kiedy uważany obserwator bądź obserwatorka spotka kogoś po raz pierwszy w życiu, właśnie na przyjęciu, zachowanie tej osoby powie mu/jej o spotkanym człowieku więcej, niż miałoby to miejsce w innej często spotykanej sytuacji społecznej.
Pokaż mi jak jesz – a powiem ci kim jesteś! Ta stara prawda jest wciąż jak najbardziej aktualna.
Dbajmy więc szczególnie starannie o nasze i naszych bliskich zachowanie się przy stole. Każdego dnia, w domowej kuchni i jadalni, przy codziennym rodzinnym posiłku i w czasie wielkich przyjęć! Jeśli dbałość o zachowanie się przy stole w sytuacjach codziennych wpoimy naszym dzieciom już we wczesnym dzieciństwie, nigdy nie będą mieć dylematów w czasie oficjalnych przyjęć, co zrobić z serwetką, jak siedzieć i jak posługiwać się sztućcami.
Punktualność
Jeśli jesteśmy gościem dbamy o to, by dotrzeć na spotkanie punktualnie. Jest to szczególnie ważne w czasie przyjęć zasiadanych. Pamiętamy, że aperitif który jest czasem na dotarcie wszystkich gości trwa do 20 minut. Poza tym żyjemy w czasach telefonów komórkowych – jeśli z jakiegoś powodu możemy się spóźnić, informujemy o tym gospodarzy i przepraszając prosimy o rozpoczęci przyjęcia bez nas. Spóźnianie się, bądź przychodzenie zbyt wcześnie nie jest oznaką dobrych manier.
Aperitif
Podaje się przed posiłkiem w czasie oczekiwania na pozostałych gości. Aperitifem mogą być lekkie trunki: campari, wermuty, gin z tonikiem, koktajle z soków owocowych (ewentualnie whisky z wodą, lodem lub colą). Aperitif trwa ok. 20 minut. W Polsce w tym czasie często podaje się także kawę lub herbatę. W czasie aperitifu, kiedy są już wszyscy goście, gospodarz może wygłosić mowę powitalną.
Zajmowanie miejsc
Pierwszy zasiada do stołu gospodarz/gospodyni przyjęcia. Jeśli nie ma wizytówek – wskazuje gościom miejsca. Gospodarz/gospodyni daje sygnał do rozpoczęcia przyjęcia i podawania kolejnych dań. Nie zaczynamy jedzenia, póki nie zrobi tego gospodarz/gospodyni przyjęcia. Panowie pomagają paniom i są im pomocni w czasie całego przyjęcia. Odejście od stołu inicjuje gospodarz/gospodyni.
Serwetki
Leżą po lewej stronie talerza, lub jeśli jest jeszcze przed przystawką – na środku talerza. Na eleganckich przyjęciach pojawiają się tylko płócienne serwetki. I tylko takie serwetki kładziemy na kolanach, papierowe leżą cały czas po lewej stronie talerza (po skończonym posiłku papierowe serwetki po delikatnym złożeniu wsuwamy pod brzeg talerza po prawej stronie). Usta wycieramy lewą ręką. Serwetki z materiału odkładamy na stół dopiero po całkowicie skończonym posiłku. Jeśli odchodzimy od stołu w trakcie, odkładamy serwetkę na oparcie bądź brzeg krzesła.
Sztućce
Skrzyżowane na talerzu oznaczają: proszę o jeszcze lub: jeszcze jem. Nóż i widelec ułożone równolegle na godzinę piątą sygnalizują koniec posiłku. Sztućce, które raz dotknęły jedzenia nie mogą dotknąć stołu, tzn. nie opieramy ich o brzeg talerza, tak że trzonki dotykają obrusa! (dotyczy to też łyżeczki i filiżanki, kiedy pijemy kawę lub herbatę). W Europie widelec trzymamy w lewej ręce, a nóż w prawej. Nie wymachujemy sztućcami nawet jeśli opowiadamy coś co jest dla nas niezwykle emocjonujące! Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące sztućców i wszystkiego co znajduje się na stole – obserwujemy zachowanie gospodarza/gospodyni i naśladujemy je.
Palce i układ dłoni
W Europie oczywiście widelec trzymamy w lewej, a nóż w prawej dłoni. Niech nas nie zdziwi zachowanie Amerykanów, którzy odcinają kawałek mięsa, odkładają nóż, przekładają widelec do prawej ręki i jedzą widelcem trzymanym w prawej ręce. W USA jest to jak najbardziej poprawne zachowanie. Zwróćmy uwagę, żeby nie przechylać talerza, w celu ułatwienia sobie zjedzenia zupy. W czasie jedzenia i picia nie podnosimy małego (ani żadnego innego!) palca do góry!
Toasty
Pierwszy toast zawsze należy do gospodarza, który w ten sposób wita gości (gościa honorowego). Toast wznosi się winem lub szampanem – nigdy piwem ani wódką!!!
Nie wznosimy toastów przed pierwszą przystawką! W polskich domach często stosuje się pierwszy powitalny toast, jeszcze nie przy stole, ale w czasie aperitifu i oczekiwania na gości. Można go wówczas wznieść miodem pitnym, nalewką lub innym trunkiem charakterystycznym dla tradycji domu.
Ryby
Dwa widelce to relikt z czasów socjalizmu. Ryby jemy specjalnym widelcem i pomagamy sobie płaskim nożem do ryb. Ryb nie kroimy – oddzielamy mięso od ości. Zwykłym nożem i widelcem jemy ryby wędzone i śledzie.
Co słychać?
Staramy się jeść i pić bezgłośnie. Nie mlaskamy, nie chlipiemy, nie łykamy głośno potraw. Nie dmuchamy, kiedy coś jest gorące. Nie oblizujemy noża! Ani innych sztućców. Przy stole nie rozmawiamy o polityce, chorobach i pieniądzach. Nie poruszamy ŻADNYCH kontrowersyjnych tematów przed daniem głównym. Takich tematów staramy się zresztą nie poruszać w ogóle! Nie informujemy innych gości o naszych problemach zdrowotnych, diecie i nie wydajemy negatywnych sądów dotyczących spożywanych posiłków. Jesteśmy mili i taktowni.
A ponadto:
• na talerzyku stojącym po lewej od talerza głównego układamy pieczywo,
• smarujemy je specjalnym nożykiem, nie trzymając pieczywa na dłoni,
• staramy się – i robimy to skutecznie! – nie zostawiać śladów szminki na używanych naczyniach,
• nigdy ale to przenigdy nie malujemy się przy stole,
• nie wynosimy jedzenia z przyjęcia,
• po skończonym posiłku nie ustawiajmy stosu talerzy jeden na drugim, by w ten sposób ułatwić pracę kelnerowi; zostawiamy je tak jak stoją – czyli przed nami,
• z umiarem używajmy wód toaletowych i perfum – przy stole ważne są zapachy potraw!
• telefon komórkowy powinien być w czasie spotkań towarzyskich wyłączony lub całkowicie wyciszony,
• jeśli zupa jest zbyt gorąca nie mieszamy jej energicznie, ani nie dmuchamy by ostygła,
• jeśli w kieliszku znajdziemy np. kawałek korka nie wyjmujemy go tylko prosimy o wymianę kieliszka.