Czytelnik raciborz.com.pl pyta o zasadność użycia form "Magistrat podaje" i "Ratusz podaje". Zobacz, co na ten temat mówi prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, coraz popularniejsze stają się wiadomości dziennikarskie budowane w oparciu o konstrukcję "Magistrat podaje" czy "Ratusz podaje". Czy rzeczywiście są to poprawne i uzasadnione określenia?
Prof. Jan Miodek: Już się zrobiło nieznośne takie tłumaczenie się wielu zwłaszcza polityków – To był taki skrót myślowy. Jakbym to wypowiedział pełniej to by to państwo jednoznaczniej zrozumieli.- A przecież na Pani pytanie o to "magistrat podaje…", "ratusz podaje…" powiem, choć tak bardziej lingwistycznie nachylona będzie moja wypowiedź, że jednak jest to w wypowiedzi oficjalnej za daleko idący skrót składniowy. To sobie można oczywiście tak metonimicznie zamiast burmistrz, prezydent, Rada Miejska, powiedzieć, że to Ratusz, Magistrat, ale ja myślę, że w oficjalnej wypowiedzi jednak to powinno być ukonkretnione: czy to Burmistrz Miasta, Prezydent Miasta, Rada Miejska. Na jakiejś konferencji prasowej mniej oficjalnej – tak( jest to dopuszczalne). Często mówią też członkowie Rządu: na rządzie sobie o tym porozmawiamy. Ja wiem, że oni między sobą tak to skrócą, ale kiedy to idzie w Polskę, to jednak musi być "na najbliższym posiedzeniu Rządu omówimy tę sprawę". Może też i nie powiedziałbym tu podaje, tylko informuje…
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.