Spotkanie polsko-niemieckie w Cottbus

W dniach 01.06.2009 do 06.06.2009 młodzież z Gimnazjum Nr 5 gościła w partnerskiej szkole w Cottbus.Pobyt młodzieży i opiekunów z Raciborza w szczególności obejmował pracę nad projektem: ” Ein Leben nach der Kohle”.

W dniu przybycia uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II
w Raciborzu zostali serdecznie powitani przez uczniów partnerskiej szkoły
z Cottbus oraz koordynatorów współpracy.
Cała grupa polska wraz z opiekunami nocowała w Sportzentrum w Cottbus.
Pierwszy nasz wspólny wieczór po zregenerowaniu sił spędziliśmy na wieczornym zwiedzaniu miasta.

Wtorek uczniowie spędzili bardzo intensywnie, odbyły się 3 wycieczki związane z tematem realizowanego wspólnie projektu.
Miejscem pierwszej wycieczki była Kopalnia Węgla Brunatnego Jänschwalde. Przedstawiciele kopalni zaprezentowali historię kopalni, teren jaki zajmuje dzisiejsza kopalnia oraz wydobycie. Następnie grupa ruszyła dużymi terenowymi samochodami na teren kopalni.
Uczniowie z bliska mieli okazję zobaczyć jak rozłożone są pokłady węgla brunatnego w ziemi, jak również w jaki sposób wydobywa się węgiel brunatny, jakiego sprzętu się używa – był on na wyciągniecie ręki.
Po zgłębieniu tajników wydobycia węgla brunatnego nadszedł czas posiłku i jak na „tymczasowych górników” przypada obiad zjedliśmy w zakładowej stołówce.
Następnie udaliśmy się do elektrowni węglowej w Jänschwalde położonej obok Cottbus, należącej do szwedzkiej grupy Vattenfall.

Po wejściu na teren obiektu zostaliśmy skierowani do sali, w której zapoznaliśmy się z zasadami BHP, obowiązującymi w Elektrowni oraz wysłuchaliśmy prezentacji dotyczącej jej historii. Dowiedzieliśmy się wówczas, że jest to największa w Niemczech elektrownia opalana węglem brunatnym. Składa się z sześciu bloków o mocy 500MW każdy, co w sumie daje 3000MW mocy zainstalowanej. Elektrownia ta została wybudowana w latach 1976-1989.

Po wysłuchaniu prelekcji grupa polsko-niemiecka wraz z przewodnikiem mogła zobaczyć najważniejsze urządzenia pracujące na terenie Elektrowni oraz przyjrzeć się z bliska pracy w tego typu zakładzie. Zobaczyliśmy między innymi piec w którym spala się węgiel brunatny, turbiny wytwarzające energie. Mogliśmy również spojrzeć na teren całej elektrowni z dachu, znajdującego się na wysokości kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu mieliśmy możliwość zobaczenia składu węgla, który spalany jest w kotłach, jak również cały obiekt elektrowni wraz z widokiem na kopalnię Jänschwalde,w której przed południem
” wydobywaliśmy” węgiel.

Po wizycie w elektrowni udaliśmy się na tereny rekultywowane, aby zobaczyć końcowy efekt wydobycia węgla brunatnego.
W Spreeaue uczniowie podziwiali w jaki sposób firma Vattenfall zajmująca się wydobyciem węgla oraz produkcją energii troszczy się o środowisko naturalne po zakończeniu wydobywania węgla.
Po tak intensywnym dniu pełnym nowych wrażeń resztki energii uczniowie wykorzystali na wspólne gry językowe i sportowe.

W środę polską młodzież wraz z opiekunami przywitał dyrektor Paul-Werner-Oberschule. Następnie uczniowie i opiekunowie udali się na zwiedzanie nowo wyremontowanej szkoły.

Po obiedzie uczestnicy wymiany udali się do miejscowości Dissen niedaleko Cottbus do muzeum regionalizmu.
Młodzież polska miała okazję porównać zwyczaje i obyczaje terenów serbsko-łużyckich z obyczajami z terenu Śląska. Jedną z atrakcji zwiedzania była możliwość przymierzenia stroju ludowego oraz przygotowanie domowym sposobem masła, które wszystkim smakowało.

Wieczorem uczniowie uczestniczyli w zorganizowanym przez miasto Cottbus uroczystościach „Jugend und Sport” ( Młodzież a sport”). Zwiedzanie miasta zakończyło się wspaniałym pokazem sztucznych ogni.

Czwartek był dniem przeznaczonym na realizację projektu ” Ein Leben nach dem Kohle”, w tym celu wszyscy udali się do miejscowości Wanninchen oddalonej od Cottbus o 50 km. Od roku 2001 w Wanninchen na terenach byłej kopalni odkrywkowej a jeszcze wcześniej miejscowości z której wysiedlono mieszkańców, znajduje się Rezerwat Przyrody Fundacji Heinza Sielmanna.
Przed realizacją projektu młodzież zwiedziła teren rezerwatu, podziwiała wspaniałe widoki oraz rzadkie okazy ptaków i owadów.

W grupach polsko-niemieckich młodzież realizowała projekty min. „w jaki sposób zagospodarowano tereny po kopalniach odkrywkowych”, „zalety terenów rekultywowanych”.
Wieczorem odbył się turniej piłki nożnej Polska -Niemcy oraz dyskoteka.

W piątek rano uczestnicy wymiany realizowali w grupach małe projekty: jedna z grup przygotowywała przedstawienie czarnego teatru, druga na zajęciach garncarstwa lepiła figurki i wykonywała wazoniki pozostała część na zajęciach sportowych doskonaliła swoje umiejętność w piłce nożnej, tenisie stołowym i na siłowni.

Po obiedzie uczniowie kończyli projekt rozpoczęty w Wanninchen oraz wzięli udział w quizie dotyczącym całego pobytu w Cottbus. Uczniowie obydwu szkół mogli podzielić się wrażeniami, wymienić uwagi i spostrzeżenia dotyczące dalszej współpracy.

Zarówno polscy jak i niemieccy uczestnicy wymiany podkreślili, że te międzynarodowe przedsięwzięcia niezwykle skutecznie integruje oba narody.
Obie strony zgodnie stwierdzają, że takie spotkania i zajęcia w terenie przynoszą zdecydowanie lepsze rezultaty niż tradycyjna lekcja z podręcznikiem, kredą i tablicą.

Wymiana młodzieży została wsparta finansowo przez PNWM, przez Radę Szkoły Gimnazjum Nr 5 i Rodziców.

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj