Uczelnie naszego regionu zakończyły już I etap rekrutacji na studia dzienne. Teraz przed kandydatami, którym się nie udało, stoi druga szansa.
Większa część kandydatów oficjalnie stała się już studentami i po wielu stresach może w końcu odpocząć. Ale są jeszcze osoby, którym się nie udało. Czy mają jeszcze szansę?
Uczelnie prowadzą już drugi nabór. Sprawdź jak wygląda sytuacja na uczelniach naszego regionu.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
W PWSZ są jeszcze wolne miejsca. Od 21 lipca prowadzony jest tu drugi nabór na te same kierunki, co w pierwszym naborze. Kandydaci mogą liczyć na przyjęcie na prawie wszystkie proponowane przez uczelnie kierunki, tzn
– wychowanie fizyczne
– socjologię
– edukację artystyczną
– matematykę
– historię
– filologię
– automatykę i robotykę
Wyjątkiem jest pedagogika resocjalizacyjna, nabór na którą już zakończono, ze względu na duże zainteresowanie kandydatówl. Największym zainteresowaniem przyszłych studentów cieszą się, oprócz pedagogiki, socjologia, wychowanie fizyczne, socjologia i filologia angielska.
Politechnika Śląska w Rybniku
Przyszli studenci Politechniki Śląskiej mają do wyboru kierunki: budownictwo, elektrotechnika, informatyka, inżynieria środowiska, górnictwo i geologia, zarządzanie i zarządzanie i inżynierię produkcji. Drugi nabór rozpocznie się 24 lipca.
Największą popularnością cieszą się górnictwo i geologia, budownictwo, ochrona środowiska i robotyka.
Uniwersytet Śląski w Rybniku
Na UŚ są jeszcze wolne miejsca. Podczas pierwszego naboru na wszystkie kierunki stacjonarne zgłosiło sie 359 kandydatów. Liczba chętnych była większa niż ilość zaplanowanych miejsc, a co za tym idzie nie wszystkich przyjęto. Oto jak tutaj przedstawia się sytuacja po pierwszym naborze:
– politologia – 32 kandydatów / 30 wolnych miejsc, prawdopodobnie wszyscy zostaną przyjęci
– socjologia – przyjęto 25 osób / 30 wolnych miejsc. Szansę na dostanie się na ten kierunek ma jeszcze 5 osób, które zostan awybrane w czasie drugiego naboru z listy rezerwowej, która liczy 101 osób
– historia – przyjęto 24 osoby / 30 wolnych miejsc
– filozofia – przyjęto 15 osób / 30 wolnych miejsc
– filologia polska – przyjęto 61 osób / 75 miejsc
Przyszli studenci mają jeszcze szansę na dostanie się na socjologię, historię i filologię polską. Zostaną oni wybrani w czasie drugiego naboru lub z list rezerwowych. Drugi nabór będzie trwał do 14 września.
W ośrodku Uniwersytetu Śląskiego w Jastrzębiu Zdroju w tym roku nie było naboru. Jest on w trakcie likwidacji.
Najbardziej oblegane są tu filologia polska, politologia i socjologia.
Akademia Ekonomiczna
Tutaj nabór na studia stacjonarne jeszcze trwa. Studenci, którz pozytywnie przeszli rekrutację, nadal potwierdzają swoją chęć studiowania na tej uczelni. Jeśli będą wolne miejsca, to zostaną na nie przyjęte osoby z list rezerwowych. Najpopularniejszym kierunkiem są tu finanse i bankowość.
Akademia Górniczo – Hutnicza w Jastrzębiu Zdroju
W Ośrodku zamiejscowym w Jastrzębiu prowadzone są tylko dwa kierunki – górnictwo i geologia i informatyka. Już wiadomo, że informatyka nie będzie w tym roku uruchomiana, ponieważ zgłosiło się tylko dwóch kandydatów. Na kierunku górnictwo i geologia do 24 lipca trwa pierwszy nabór. Jeśli będą wolne miejsca, zostaną na nie przyjęci kandydaci z list rezerwowych.
/MaS/