Prof. Jan Miodek o epokach literackich – XLII

8

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl prosiła o wyjaśnienie niekonsekwencji w pisaniu nazw epok literackich małą i dużą literą. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, w prasie, wydawnictwach naukowych spotykamy nazwy epok pisane zarówno małą, jak i dużą literą. Taka sama niekonsekwencja zauważalna jest w przypadku nazw wydarzeń historycznych. Czy w ogóle istnieje jakaś reguła dotycząca pisowni tych nazw?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Ta reguła jest bardzo, bardzo nieostra. W zasadzie ona brzmi niby jednoznacznie: nazwy wydarzeń historycznych piszemy małą literą, ale jest aneks do tej reguły, który mówi: ze względów uczuciowych można je napisać literą dużą. Do 1989 roku, niechby ktoś spróbował w gazecie napisać wielka socjalistyczna rewolucja październikowa małymi literami. Jestem przekonany, że by już na drugi dzień w tej redakcji czasopisma nie pracował, a powstanie listopadowe uchodziło napisać małą literą. Obawiam się, że dzisiaj w Polsce nie wypada napisać powstania warszawskiego małymi literami. To jest właściwie wszystko – grają tu względy uczuciowe. To samo jest z nazwami epok literackich. W zasadzie reguła jest jednoznaczna – piszemy małymi literami: oświecenie, romantyzm, pozytywizm, ale już Młodej Polski nie napiszemy małymi literami, bo ta Polska małą literą wyglądałaby głupio. Ja, jeśli idzie o nazwy prądów, kierunków kulturowych, literackich, byłbym za dużą literą. Mimo wszystko wyraz pospolity oświecenie też istnieje, romantyczna postawa (romantyzm) – myślę, że tu akurat byłoby poręczniej nazwy epok literackich, prądów kulturowych pisać dużą literą: Oświecenie, Odrodzenie, Romantyzm, bo przecież o odrodzeniu duchowym, fizycznym mówimy na co dzień, czemu nie wyróżnić dużą literą Odrodzenia, pod którym się kryje Kochanowski i inni wielcy twórcy. Oficjalnie muszę powiedzieć jednak, że wolno ten kierunek literacki napisać małą literą. Wyjątkiem jest Młoda Polska, dlatego że kryje się w tej zbitce wyrazowej Polska, a ta Polska małą literą napisana, pewno by oko drażniła.

 

 

 

Słuchaj:

 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

8 KOMENTARZE

 1. basia

  nie chcę się czepiać panie psorze i studnetko polonistyki, ale mówimy i pieszemy dużą literą czy małą?

 2. basia

  sorry, miało być dużą czy WIELKĄ? ucozno mnie , że wielką

 3. To dobrze Cię uczono… problem w tym, że to, czego uczono niegdyś, niekoniecznie jest aktualne dziś…

 4. zuza

  czy dużą, czy wielką – bez różnicy, obie formy poprawne.
  najważniejsze, żeby nie mówić/pisać „z dużej”/”z małej’/”z wielkiej”, bo to są błędy.

 5. Jan

  Profesor Miodek mówi, że: „Obawiam się, że dzisiaj w Polsce nie wypada napisać powstania warszawskiego małymi literami”. Dlaczego „obawia się”?

 6. do jan

  Przecież tłumaczy o co mu chodzi w kolejnym zdaniu…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here