11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Dnia 13 maja 1992 roku papież Jan Paweł II w piśmie skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ustanowił Światowy Dzień Chorego, który Kościół Katolicki obchodzi 11 lutego.

Decyzja zapadła w dniu 75. rocznicy Objawień Fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego. Natomiast 11 lutego Kościół wspomina pierwsze objawienia Maryi we francuskiej miejscowości Lourdes. Tam od wielu lat przybywają codziennie rzesze chorych z całego świata, aby uprosić za pośrednictwem Maryi łaski zdrowia a także ulgę w cierpieniu. Miejsce to słynie z licznych cudów i uzdrowień.

- reklama -

W dniu Światowego Dnia Chorego w parafiach odprawiane są Msze św. w intencji chorych połączone z nabożeństwem błagalnym, sakramentem namaszczenia chorych i Błogosławieństwem Lurdzkim. Wierni modlą się również za wszystkich, którzy się chorymi opiekują, przynoszą ulgę w cierpieniu a często z poświęceniem ratują ludzkie życie.

 

 

 

Warto w tym dniu zastanowić się, czy wśród naszych krewnych, znajomych albo sąsiadów są osoby chore i niepełnosprawne, przebywające w szpitalu, hospicjum, Domu Pomocy Społecznej albo przykute do łoża boleści w czterech ścianach swoich mieszkań.

 

Mamy szczególną okazję aby ich odwiedzić, pocieszyć, przekazać słowa otuchy, które mogą im przynieść chwilę radości i ulgi w cierpieniu ale nade wszystko poczucie ludzkiej godności z tego, iż ktoś o nich jeszcze pamięta. A jeżeli to jest niemożliwe , pamiętajmy o nich w modlitwie.

 

/K.N./  

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Odwiedziłam z koleżanką naszą chorą sąsiadkę w szpitalu. Nie ukrywała łez wzruszenia i radości. Kiedyś ona wszystkim pomagała bezinteresownie. Teraz vzostała sama. Powiedziała nam : teraz już się przekonałam, iż cierpienie uszlachetnia człowieka.

  2. To pocieszający i wzruszający obrazek. Na Mszę św. niektórzy przywozilui wczoraj własnymi samochodami ludzi niepełnosprawnych i staruszków schorowanych z sąsiedztwa na tej samej ulicy. Przedtem Ci chorzy nie mogli sami przybyć do Kkościoła . Pomagajmy innym , których dotknęła stała choroba i pamiętajmy, że kiedyś i nas może to spotlkać.

  3. W mojej parafii św. Mikołaja w Raciborzu księża chyba zapomnieli o Światowym Dniu Chorego. W poprzednich latach była o 9,00 Msza św. za chorych i dla chorych oraz namaszczenie i Błogosławieństwo Lurdzkie.
    Dlaczego nie są aktualizowane strony internetowe parafii?

  4. Dobrze, iż chociaż w redakcji tego portalu pamiętano o dniu chorego. W mojej parafii księżą też chyba zapomnieli. A to jest bolesne jak dodatkowe cierpienie. Chorzy nie mogą być traktowani jak ludzie spoza nawiasu.

  5. Dzień Matki, Ojca, Kobiet; to święta od Świeta, wystarczy je wykreślić z Kalendarza i nie ma świąt? Świeto chorego, co to za forma świętowania? jak tu napisano, Idziemy raz do roku w odwiedziny chorych i cierpiących? Ludkie cierpienie jest wpisane w życie każdego człowieka, bo cierpienie oczyszcza z grzechów. Cierpienie jest też na drodze do własnego Zbawienia. Zatem Święto Chorego ma raczej osobisty wymiar zarówno dla chorego jak i zdrowego człowieka. Słusznie ktoś zauważył; brak wydźwięku kościoła w niektórych parafiach w obchodach tego, przecież kościelnego święta, jest wielkim nieporozumieniem. Odwiedziny w DPS jak i w szpitalach jest raczej formą realizacji Przykazania o Miłości Bliźniego. Światowy dzień Chorego kojarzy się z: Lourdes, Fatima, Częstochowa i in. miejsca, znane z cudownych uzdrowień cierpiących ludzi.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here