Prof. Jan Miodek o formie spadłoś – XLV

Czytelniczka z Poznania, zastanawiała się czy forma spadłoś utworzona dla 2. osoby liczby pojedynczej rodzaju nijakiego w czasie przeszłym, jest poprawna. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek. 

Anna Burek: Panie Profesorze, czy forma spadłoś może być uznana za poprawną? Jeśli nie, to w jaki sposób utworzyć czas przeszły dla rodzaju nijakiego?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek:  To jest forma w potencji i jest strukturalnie poprawna, ale tak się składa, że jednak w odniesieniu do rodzaju nijakiego, nie stosujemy czasu przeszłego. Wyjątkiem są teksty biblijne, z tym słynnym zwrotem Jezusa z Nazaretu do Jerozolimy, która zabija proroki itd. Ta Jerozolima w Piśmie Świętym występuje w rodzaju nijakim, jest: Jeruzalem, Jeruzalem co zabijasz proroki, chciałoś, nie mogłoś… Znalazłyby się teksty poetyckie, wyraźnie nawiązujące do tego fragmentu Pisma Świętego, w których też forma rodzaju nijakiego ma postać drugiej osoby liczby pojedynczej z dodaną końcówką -ś, tak jak: ty spadła-ś, ty spadłe-ś. Także taki zwrot do mydła: czemu spadłoś, jest gramatycznie najpoprawniejszy w świecie, natomiast robi wrażenie tworu biblijnego, archaicznego, dziwnego…

 

 

Słuchaj więcej:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj