Miasto reguluje godziny pracy lokali

Dawno już żadna uchwała Rady Miasta nie wzbudziła takich kontrowersji, jak ta w sprawie uregulowania czasu pracy sklepów i lokali gastronomicznych. – To niesprawiedliwe dla przedsiębiorców, godzi w wolny rynek – zarzucają przeciwnicy regulacji.  – Ludzie mają prawo się wyspać – argumentują zwolennicy

We wtorek 16 czerwca członkowie komisji gospodarki miejskiej opiniowali prezydencki projekt uchwały w sprawie określania dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie miasta Racibórz. Uchwała ta ma zastąpić podobną z 2001 roku i umożliwić właścicielom sklepów handlować całą dobę, zaś czas pracy lokali gastronomicznych wydłużyć – w zależności od tego gdzie usytuowany jest dany lokal – do 2.00 w nocy (w centrum) lub do 22.00 (poza centrum). Zdaniem pomysłodawców jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oraz klientów.

- reklama -

Uchwała wzbudziła wśród radnych żywe emocje. Zdaniem Roberta Myśliwego są to martwe przepisy, gdyż restauracje i puby i tak nie respektują narzuconych godzin otwarcia. – Nie widzę potrzeby regulowania tego. Ponadto uchwała w tym kształcie nie dość że pozwalając jednym pracować dłużej a innym krócej jest krzywdząca do dla przedsiębiorców, to traktuje nierówno mieszkańców – wyraził swą opinię radny. Dodał, że jego zdaniem jest to naruszanie wolności gospodarczej.

Zwolennikiem całkowitej liberalizacji przepisów okazał się Marian Gawliczek. – Temat nie jest nowy. Jeździmy po Europie i nigdzie nie ma takich regulacji. Latem o 22.00 jeszcze jest jasno i ludzie dopiero wychodzą z mieszkań. Zaproponował, żeby nie przyjmować uchwały w najbliższym czasie, tylko najpierw odpowiednio ją dopracować, by to sami przedsiębiorcy decydowali jak długo chcą pracować. Robert Myśliwy nie widzi nic złego w całodobowym funkcjonowaniu lokali. Jego zdaniem wystarczy uzupełnić uchwałę o zapis mówiący, że właściciele są zobowiązani do zachowania zasad współżycia społecznego. – Od zapewnienia spokoju są straż miejska i policja, które o to zadbają. Swoją opinię wyraził również Roman Wałach: – Czy w ogóle takie regulacje są potrzebne? Jest wolność gospodarcza. Jeśli nie ma innych uregulowań prawnych powodujących, że musimy taką uchwałę podejmować, to mój wniosek jest taki, by uchwałę z 2001 roku uchylić a nowej nie podejmować.

W obronie regulacji wystąpił Henryk Mainusz, przewodniczący komisji: – Kłócą się dwa interesy: właściciela restauracji na parterze i mieszkańca pierwszego piętra. Jeżeli dopuścimy do pełnej swobody działania lokali to mamy wojnę w mieście pomiędzy restauratorami i mieszkającymi w sąsiedztwie ludźmi. – Ale to już istnieje, przecież lokale nie są zamykane o 22.00, są zamykane o drugiej, trzeciej w nocy, bo te przepisy są martwe – replikował Myśliwy.

Wojciech Krzyżek zgodził się, że jest to wojna interesów biznesu i mieszkańców, którzy po dniu pracy chcą we własnych domach wypocząć a nie wysłuchiwać głośnej muzyki i pijackich głosów. – Z naszej strony jest to próba, mniej lub bardziej udana, ucywilizowania tego co jest. Wiceprezydent podjął się też wytłumaczenia, skąd wziął się pomysł by lokale w centrum mogły być otwarte dłużej. – W centrum można więcej, ludzie kupując mieszkanie w centrum są świadomi co się z tym wiąże. Są też tak zwane sypialnie, gdzie ktoś buduje dom za kilkaset tysięcy mając nadzieję, że pół roku nie zostanie w sąsiedztwie wybudowana knajpa działająca 24 godziny na dobę.

Gawliczek i Myśliwy nie podzielili zdania, że mieszkańcy są przeciwni wydłużonym godzinom otwarcia. – Jednemu mieszkańcowi się nie podoba bo się nie wyśpi, a 200 czy 300 innych jest za, bo chcą skorzystać i pójść do lokalu – argumentował Gawlliczek. – Liberalizacja przepisów to będzie tylko urealnienie martwego prawa – dodał Myśliwy.

Żywą dyskusję uciął wiceprezydent Krzyżek. – Jestem skłonny przychylić się do wniosku radnego Gawliczka. Projekt uchwały wzbudza jednak duże emocje. Nie głosujmy na razie nad tą uchwałą, wrócimy do niej na spokojnie po wakacjach – zaproponował. Jego słowa spotkały się z aprobatą komisji, która stosunkiem głosów 6:4 postanowiła o odłożeniu uchwały na wrzesień. – Zostawianie tego tematu na czas po wakacjach to zły pomysł, bo mija się z potrzebą społeczną. Przecież chodziło o to, by załatwić sprawę regulacji właśnie na okres letni – skomentował Roman Wałach.

- reklama -

12 KOMENTARZE

 1. „Właśnie wybiła 22.00. Prezydent Lenk wyprasza Państwa z naszego
  lokalu”. Taką adnotację na rachunku powinni dostawać klienci wszystkich
  lokali dyskryminowanych przez tę uchwałę. Ciekawe czy argument wyborczy
  przemówi do rozsądku ekipie rządzącej. Racibórz Lenka to zaścianek i nic
  się nie zmieni jak dalej będzie rządzić ta ekipa. W Krakowie, Cieszynie
  czy Rybniku takie rzeczy są nie do pomyślenia.

 2. Widocznie koalicja preferuje ,,imprezy,, poza lokalami! A dziewczyny lubią brąz i zdesperowane…..Teqile[img]upload/small_1ScreenShot040.jpg[/img][img]upload/small_2ScreenShot038.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot039.jpg[/img] Desperados!

 3. Mam nadzieję że rozpędzą pijaczków z wstrętnych pijalni takich jak Drewutnia na Mariańskiej – dzięki telefonom na Policję knajpę zamykają ok. 22 – niemniej moczymordy (siedzi tam często starsza kobieta z synem – oboje alkoholicy – nie zdajecie sobie sprawę jak potrafi ryczeć przekleństwa pijane babsko i jak to się niesie po nocy ) dostają flaszkę i potrafią ryczeć do północy a potem obsikują wszystko dookoła – coś takiego powinno zostać zlikwidowane – jedyne lokale w R-rz które powinny być długo otwarte to takie w pobliżu których nikt nie mieszka a piwo kosztuje przynajmniej 5 zł. np.knajpki na ul. Batorego , Kalimera , Malibu itp.

 4. Nie zamyka się fabryk samochodów dlatego, że są wypadki! Wrzeszczących pijaczków należy zapuszkować w izbie wytrzeżwień , / jest taka w Raciborzu?/a nie stosować odpowiedzialnosc z b i o r o w ą i zamykać obiekt!

 5. Mam propozycję dla tych co chcą mieć otwarte 24h, aby przeszedł się obok parku Jordanowskiego w nocy a klienci końca św. może tylko go oplują zamiast wybić zęby.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here