Młodzi muzycy z Polski i Niemiec z koncertem w Raciborzu

20 sierpnia do Raciborza zawita prawie 100 osobowa grupa młodych, utalentowanych muzyków dwóch orkiestr: Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej  Szkoły Muzycznej im. Johanna Sebastiana Bacha z Poczdamu, oraz Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola.Już po raz kolejny młodzi utalentowani muzycy, najzdolniejsi uczniowie szkoły z Poczdamu i Opola, biorą udział we wspólnym obozie w Głuchołazach, gdzie pod okiem doświadczonych pedagogów ulepszają swój warsztat muzyczny, poznają dzieła europejskiej klasyki ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji polskich, niemieckich i czeskich. Owocem wspólnego muzykowania jest bardzo ciekawy program, który zostanie zaprezentowany w trakcie wspólnego koncertu tych orkiestr 20 sierpnia o godz. 18.30 w Sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury, ul. Chopina 21.

W sali tej gościły już w przeszłości znane orkiestry, czy to Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Nadrenii Północnej Westfalii, czy też Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Nadrenii Palatynatu, jak również Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna z zaprzyjaźnionego Powiatu Märkischer.  Słuchacze przeżywali za każdym razem wspaniale chwile, degustując się prezentowanymi dziełami, ale również kunsztem opanowania instrumentów muzycznych przez młodych muzyków z Polski i Niemiec. Również i tym razem szykuje się prawdziwa uczta duchowa. Na program wieczoru złożą się bowiem dzieła trzech kompozytorów, Stanisława Moniuszki – Bajka, Wolfganga Amadeusza Mozarta – Serenada B-dur oraz Antonina Dworzaka – IX Symfonia e-moll

- reklama -

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu to zespół złożony z uczniów PSM I i II stopnia. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Hubert Prochota, pedagog opolskiej szkoły muzycznej. Od 1988 roku prowadzi szkolną orkiestrę symfoniczną, z którą występował na licznych koncertach w kraju i za granicą. Wystarczy w tym miejscu wymienić uczestnictwo orkiestry w Opolskich Dniach Oratoryjnych, Dniach Muzyki Pasyjnej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, oraz Forum im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra koncertowała również we Francji, Luxemburgu, Niemczech i w Szwajcarii.
    
Młodzieżowa orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej im Johanna Sebastiana Bacha z Poczdamu ma bardzo bogate tradycje sięgające 1960 roku. Na początku działała ona jako orkiestra kameralna, w chwili obecnej działa jako orkiestra symfoniczna, złożona z 70 uczniów w wieku od 13 do 25 lat. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest od roku 1991 Jürgen Runie, również pedagog tamtejszej szkoły. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą (Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Polska). Szczególne znaczenie w międzynarodowych kontaktach mają wspólne projekty muzyczne z partnerską Szkołą Muzyczną w Opolu. W 1996 roku orkiestry symfoniczne obu szkół nagrały płytę CD, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Engelberta Humperdincka, Georges’a Bizeta.

/L.M./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here