Nie udało się w zeszłym roku utworzyć w ZSO nr 1 klasy dwujęzycznej, co wywołało protesty przedstawicieli mniejszości niemieckiej. Wszystko wskazuje, że klasa nie powstanie również i w tym roku – w ankietach przeprowadzanych wśród gimnazjalistów zainteresowanie wyraziło zaledwie 11 uczniów.
Osoby i organizacje związane z mniejszością powątpiewały wtedy, czy zrobiono dostatecznie wiele, by zapewnić nabór do klasy bilingualnej. W tym roku, mimo większej promocji tego oddziału, sytuacja wcale nie wygląda lepiej.
Aby zapewnić nabór i zaspokoić potrzeby środowisk mniejszości, dyrektor szkoły zaproponował, że jeśli nie uda się utworzyć w tym roku klasy dwujęzycznej, będzie proponował uczniom deklarującym chęć podjęcia w niej nauki, aby zapisali się do klasy lingwistycznej z rozszerzonym językiem niemieckim (klasa bilingualna różni się od lingwistycznej tym, że inne przedmioty prowadzone są w języku obcym).
Zdaniem Adriana Plury, szefa powiatowej komisji oświaty, nie ma gwarancji, że uczeń, który w systemie elektronicznego naboru jako szkołę pierwszego wyboru wskaże liceum dwujęzyczne, w drugim wyborze zadeklaruje klasę lingwistyczną. Aby uniknąć sytuacji, że nabór się nie uda, a w całym tym procesie uczeń gdzieś się straci, Plura na podstawie ubiegłorocznych doświadczeń widzi alternatywne rozwiązanie: wykreślić liceum bilingualne w ogóle z możliwości wyboru dla uczniów, a zaproponować od razu klasę lingwistyczną z poszerzonym niemieckim.
– Jest wtedy szansa, że nawet jak się nie uda stworzyć pełnej 32-osobowej klasy, to można ją połączyć z poszerzonym francuskim. Wtedy wystarczy 16 osób, a nawet mniej – argumentował dodając, że dyrektor widzi duże szanse powodzenia tej koncepcji.
Również pozostali radni wyrazili aprobatę takim rozwiązaniem sprawy. Pojawiły się jednak głosy, by swoje zdanie wyrazili także przedstawiciele mniejszości, więc Komisja Oświaty, Kultury Sportu i Rekreacji wróci do tematu na jednym z najbliższych posiedzeń.
Na zakończenie Plura podał dane wynikające z ankiet prowadzonych wśród gimnazjalistów, ilustrujące zainteresowanie poszczególnymi kierunkami w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. I tak kierunek humanistyczny chciałoby wybrać 45 osób, biol-chem – 48, mat-fiz – 47, plastyczny – 41, lingwistyczny z jęz. francuskim – 18, bilingualny – 11.
/ps/