Dwie Natalie zwyciężczyniami V Konkursu Wokalnego

0

– Ja już wiem, a Stefan wie ode mnie – takimi słowami juror Jan Goldman rozpoczął moment ogłoszenia wyników V Konkursu Wokalnego, który odbył się 12 marca w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej. Zobacz video i zdjęcia.

Konkurs Wokalny już na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. W ciągu pięciu lat, publiczność miała okazję posłuchać i ocenić muzyczny talent około 70 uczestników. Forma konkursu byłaby zupełnie inna, gdyby nie pomoc ze strony rozmaitych podmiotów i instytucji. – Bez ludzi dobrej woli, ten konkurs byłby o wiele skromniejszy – powiedział Stefan Wardenga, pomysłodawca imprezy.

- reklama -

 

Finałowy koncert śpiewająco otworzył dyrektor MOKSiR-u, wykonując utwór zaprezentowany przez Jerzego Stuhra na festiwalu w Opolu w 1977 r. "Śpiewać każdy może" w interpretacji M. Fity wywołał wiele śmiechu i burzę oklasków.

Przed licznie zgromadzoną publicznością, w sobotni wieczór zaprezentowało się 14 młodych artystów z trzech gmin: Kuźni Raciborskiej, Nędzy oraz Bierawy. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie wiekowe: 9-11 lat (Daria Pichali, Joanna Czogała, Ewelina Depta, Joanna Sroka, Kinga Brzoska, Natalia Tul i Dominik Depta), 12-14 lat (Joanna Kostka, Miriam Pichali, Daria Faraś oraz Justyna Mikunda), i 15-18 lat (Natalia Jezusek, Jakub Tul i Agnieszka Niesporek). Występy oceniało trzyosobowe jury, w skład którego weszli: Jan Goldman, Dominika Zawada i Anna Porwoł.

 

Repertuar, który został zaprezentowany przez młodych wokalistów był bardzo zróżnicowany. Wśród utworów znalazły się takie, których wykonanie było stosunkowo łatwe ("Puszek Okruszek"), jak i te znacznie trudniejsze ("Kocham Cię Życie" czy "Pocałuj Noc"). W trakcie występów – prócz akcentów radosnych – znalazły się i te, które potrafiły wzruszyć. Doskonałym przykładem był występ Darii Faraś, która w pewnym momencie zeszła ze sceny, by wręczyć swoim rodzicom czerwoną różę (wokalistka wykonała utwór z repertuaru Urszuli Sipińskiej pt. "Cudownych rodziców mam").

– Poziom, jaki zaprezentowała grupa pierwsza, oczarowała jury. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich możliwości, nie tylko tych wokalnych, ale również teatralnych, gry aktorskiej, scenicznej. Za 2-3 lata to nie my do Opola, a Opole będzie przyjeżdżać do nas – powiedział na chwilę przed ogłoszeniem werdyktu przewodniczący jury Jan Goldman.

Wyłonienie zwycięzcy w poszczególnych kategoriach nie było łatwym zadaniem. Świadczy chociażby o tym brak pierwszego miejsca w grupie wiekowej 15-18 lat. Nie znaczy jednak, że pierwszej nagrody nie przyznano. Jurorzy, oczarowani ogromnym poczuciem rytmu, otwartością i wewnętrzną siłą, nagrodę postanowili przydzielić… Michałowi Ficie. 

– Nie wiedzieliśmy, jak to zrobić. Zawsze jest przykro, kiedy jury nie może przyznać pierwszej nagrody i myślę, że tym sposobem wybrnęliśmy, przyznając I miejsce dyrektorowi – zaznaczył J. Goldman. Drugą lokatę w najstarszej kategorii uzyskała Natalia Niesporek, a trzecią – Jakub Tul. Jury postanowiło w tej grupie przyznać również wyróżnienie, które powędrowało do Natalii Jezusek.

Problemów w wyłonieniu zwycięzcy nie było natomiast w grupie średniej. Na trzecim miejscu uplasowała się Daria Faraś, drugie przypadło Joannie Kostce, a pierwsze Justynie Mikundzie. – Justyna ma w sobie ogień, a w sercu muzykę – orzekli jurorzy. W kategorii tej wyróżniono też Miriam Pichali.

Twardy orzech do zgryzienia mieli z kolei jurorzy w kategorii najmłodszej. Prócz miejsca trzeciego i drugiego, zdecydowali się na przyznanie dwóch miejsc pierwszych. Na najniższym stopniu podium znalazła się Ewelina Depta, pozycję wyżej był Dominik Depta. Na miejscu pierwszym – ex aequo – znalazły się natomiast dwie Natalie – Tul (u góry) oraz Sroka (u dołu). Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do rąk Kingi Brzoski, Darii Pichali oraz Joanny Czogały.

Wzorem poprzednich edycji, swojego zwycięzcę mogła wytypować również zgromadzona na sali publiczność. Fundatorem nagrody publiczności (gratyfikacja pieniężna) byli radni: Sabina Chroboczek-Wierzchowska (specjalny list od wiceprzewodniczącej rady miejskiej odczytała Dominika Zawada), Adrian Lepiarczyk oraz Radosław Kasprzyk. W grupie najstarszej zwyciężczynią została Agnieszka Niesporek, w drugiej kategorii najlepszą – zdaniem publiczności – okazała się Joanna Kostka (o jej zwycięstwie zdecydował jeden głos; punkt mniej zdobyła Justyna Mikunda), zaś laureatką w grupie wiekowej 9-11 lat została Natalia Sroka, zdobywając tym samym dwie nagrody w trakcie jednego występu.

Kolejny, szósty finał już za rok (casting ponownie zostanie ogłoszony na przełomie listopada i grudnia). Nie jest jednak wykluczone, że podobny koncert odbędzie się raz jeszcze w tym roku, tyle że z udziałem osób dorosłych. – Jeżeli takie osoby zgłoszą się do mnie, to z pewnością taki konkurs dla starszych mieszkańców kuźniańskiej gminy zorganizujemy – mówi Stefan Wardenga, inicjator konkursu wokalnego.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here