Zrób test na HIV – kampania społeczna

0

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię „Zrób test na HIV” promującą wykonywanie bezpłatnych testów w kierunku HIV, które można zrobić w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.

Odbiorcami prowadzonych działań są przede wszystkim osoby dorosłe, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne.

- reklama -

 

W 2010 roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych zrobiło ponad 25 tysięcy osób i choć liczba wykonujących taki test z roku na rok wzrasta, świadomość jego wykonania jest nadal zbyt mała. Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią).

 

 

 

 

Możemy uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 

1.Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.
2.Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.
3.Używajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
4.Unikajmy narkotyków i uważajmy, by ktoś inny nam ich nie podał.
5.Pamiętajmy, że przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne, a zatem bądźmy wierni swojemu parterowi i wymagajmy wierności od niego.
6.Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
7.Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.

 

Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.


Polacy coraz bardziej tolerancyjni w sprawie HIV/AIDS
*.
Według 80% Polaków osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania swojej pracy mimo zakażenia, a prawie połowa ankietowanych akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy przed społecznością. Jednocześnie Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85% i 84% badanych).

 

Z roku na rok wiedza na temat sposobów wykrywania zakażenia HIV/AIDS sukcesywnie rośnie.
W stosunku do 2009 roku odsetek osób, które uważają siebie za dobrze poinformowanych wzrósł aż o 11 punktów procentowych, do poziomu 60%. Niestety w dalszym ciągu Polacy nie dysponują dokładną wiedzą na temat miejsc, w których można przeprowadzić test na obecność wirusa lub porozmawiać z doradcą. Jedynie 55% ankietowanych wie, gdzie należy się skierować, by uzyskać niezbędne informacje. Polacy nie wiedzą także, kiedy należy wykonać test w kierunku HIV.

 

Najlepszy czas na test?
Niemal połowa Polaków przekonana jest, iż test należy wykonać bezpośrednio po zdarzeniu (49%), a co piąty, że po upływie mniej niż 12 tygodni. Jedynie 4% respondentów wie dokładnie kiedy powinno się udać do punktu diagnostycznego oraz zna termin – "okienko serologiczne" – określający przedział czasu od chwili zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Określenie to znane jest przede wszystkim uczniom (96%) oraz mieszkańcom dużych miast (90%). Co ciekawe aż 84% osób, które nigdy nie wykonały testu w kierunku HIV, również dobrze zna ten termin.

 

Rozmowy intymne
Polacy chętnie rozmawiają ze swoim partnerem o sprawach związanych z zagrożeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli występują opory w rozmowie, to wynikają one głównie ze strachu przed oceną partnera (13%) lub ze wstydu. I choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66%) oraz odpowiednie zabezpieczenie się (59%) to badani dyskutują także o zagrożeniach zakażeniem HIV (38%) oraz pytają partnera o wykonanie testu w kierunku HIV (24% ankietowanych pytało partnera a 21% spotkało się z tym pytaniem).

 

Zapobieganie HIV
Zdecydowana większość Polaków (88% badanych) uważa, że wierność oraz stały związek zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. Niewielu mniej – 86% respondentów jako najbardziej skuteczną metodę zmniejszającą ryzyko zarażenia HIV wskazuje stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego. Dodatkowo stosowanie prezerwatywy odbierane jest zazwyczaj jako dowód odpowiedzialności partnera (66%), a osoby wymagające tego od partnera traktowane są jako godne zaufania (53%).

 

Wykonując test w kierunku HIV Polacy udaliby się przede wszystkim do lekarza rodzinnego (37% ankietowanych) a następnie do punktu krwiodawstwa (27%) lub do przychodni lekarskiej (24%). Co piąty badany przyznaje również, że decydując się na test w pierwszej kolejności samodzielnie poszuka niezbędnych informacji w internecie lub  innych źródłach (21%).

 *Badanie dotyczące profilaktyki zakażeń HIV/AIDS zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS w dniach 1-8 czerwca 2011 r., metodą ankiety wypełnianej samodzielnie na próbie N: 600 osób, w wieku 18-39 lat.

 

oprac./ab/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here