Wielkie święto Maryjne 15 sierpnia

0

5 listopada 1950 roku papież Pius XII ogłosił uroczyście w Bazylice św. Piotra i Pawła w Rzymie, że Niepokalana Matka Jezusa Chrystusa, Maryja Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.

- reklama -

Dla wielu, nawet ludzi wierzących, to wydarzenie jest trudne do zrozumienia. Ale to jeden z dogmatów wiary chrześcijańskiej, przyjęty i ogłoszony przez Kościół.

 

Już w V wieku na pamiątkę tego wydarzenia obchodzono święto maryjne w Palestynie i Syrii lokalnie, wyłącznie w sanktuariach maryjnych. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia Najświętszej Maryi Panny. Jednak od VII wieku święto to zostało przyjęte przez Stolicę Apostolska w Rzymie i przemianowane na Święto Wniebowzięcia. W kościele rzymsko-katolickim obchodzimy je 15 sierpnia.

 

Kościoły wschodnie na pamiątkę tego wydarzenia już od v wieku obchodzą Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny wierząc, iż Maryja zasnęła i obudziła się już w niebie. Według kalendarza juliańskiego uroczystość ta przypada 13 dni później niż w kościele Rzymsko-Katolickim, czyli 28 sierpnia. Jedynie kościół protestancki nie uznaje tego święta.

 

 

 

 

 

Wniebowzięcie jest najstarszym i największym świętem maryjnym. Matkę Bożą uważa się u nas również za patronkę ziemi oraz wszelkiej roślinności. Dlatego to wielkie święto, obchodzone w środku lata, nazywane jest też świętem Matki Boskiej Zielnej, zaś w Czechach – Korzennej.

 

U nas od IX wieku tego dnia w kościołach po Eucharystii święci się bukiety ziół, kwiatów, kłosy zbóż i owoce. Potem wg starej tradycji wkłada się je na jakiś czas między uprawy rolne i ogrodowe. Mają one szczególną moc – zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie. Po kilku dniach święcone bukiety zabiera się i pieczołowicie przechowuje do następnego roku, a później spala.

 

W sanktuariach i kościołach pod wezwaniem Matki Bożej w święto Wniebowzięcia obchodzi się uroczystości odpustowe. Największa uroczystość odbywa się na Jasnej Górze w Częstochowie, co możemy zobaczyć dzięki transmisji telewizyjnej.

 

Na ziemi raciborskiej odpust obchodzony jest miedzy innymi w kościele farnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Rynku oraz w sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach i kościele Matki Bożej Raciborskiej przy ul. Jana Pawła II. Główne msze św. są tam co roku odprawiane przy ołtarzu polowym o godz. 9.00 i 11.00.

 

Od 1990 roku święto to w Polsce jest znów dniem ustawowo wolnym od pracy.

/KN/

 

——————————————————

 

Nauki przedmałżeńskie Racibórz

Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.

Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here