Narasta agresja i przemoc w szkołach

W szkołach średnich na terenie powiatu raciborskiego w roku szkolnym 2010/ 2011 policja interweniowała 18 razy. Interwencje dotyczyły między innymi używania przemocy wobec kolegów czy zniszczenia mienia szkoły.

Uczniowie zachowują się coraz bardziej agresywnie. Niestety, zjawisko to w ostatnich latach nasiliło się także w naszych raciborskich szkołach. Do ilu takich sytuacji dochodziło w ostatnim roku szkolnym? Dlaczego na terenie szkoły zdarzają się pobicia, kradzieże i wymuszenia? Tak naprawdę nie wiadomo, jaka jest skala tego zjawiska, ponieważ często zdarza się, że poniewierani uczniowie z obawy przed powtórnym pobiciem nie chcą o tym mówić komukolwiek. Często też rodzice, nawet jeśli wiedzą o problemach swojego dziecka, bagatelizują je. Zjawisko jest na tyle poważne, że coraz częściej dochodzi do interwencji policji w szkołach. Dotyczy to zarówno szkół ponadgimnazjalnych, jak i szkół podstawowych i gimnazjów.

- reklama -

Sytuacja w szkołach na terenie miasta i powiatu raciborskiego, pomimo podejmowanych działań przez samorządy, jest mniej więcej taka sama jak w całym kraju. Starostwo powiatowe przeprowadziło analizę w: Liceum Ogólnokształcącym nr 1 i 2, Liceum Ekonomicznym, Mechaniku, Szkole Zawodowej, Budowlance, CKU, Zespole Szkół Specjalnych i w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach. Ze statystyk prowadzonych w starostwie w szkołach ponadgimnazjalnych zanotowano od 1 września 2010 do 31 marca 2011: 18 zdarzeń z udziałem policji w 4 na 9 placówek (m.in. pobicie ucznia szkoły przez osoby z zewnątrz przed budynkiem placówki, użycie przemocy wobec kolegów, rażące naruszenie zasad kultury obowiązującej na zajęciach lekcyjnych oraz względem nauczyciela, znieważenie nauczyciela, zniszczenie mienia szkoły); przypadki patologii wśród dzieci i młodzieży w 4 na 9 szkół (m.in. używanie wulgarnego słownictwa, palenie papierosów, spożywanie środków psychoaktywnych i alkoholu, zaburzone struktury rodzinne); 1 przypadek cyberprzemocy.

Dyrektor Mechanika Sławomir Janowski stwierdza – Obecnie w szkole jest spokojnie. Nie zawsze tak było, ale kilka lat temu wprowadziliśmy bardzo rygorystyczne zasady, które są konsekwentnie przestrzegane. Poprawa bezpieczeństwa to przede wszystkim zasługa pedagogów szkolnych. Pomimo spokoju w ubiegłym roku szkolnym nie ustrzegliśmy się bójek wśród uczniów, do których trzeba było wezwać policję. Zważywszy, że Mechanik to duża szkoła – takich zdarzeń, o których wcześniej wspomniałem nie ma wiele. Nasi uczniowie zarówno w szkole, jak i w domu są spokojni. Gorzej jest na dyskotekach, ale na to my już nie mamy wpływu – dodał Janowski.

Także w Budowlance do bójek wśród uczniów potrzebna była interwencja policji. Jak twierdzi pedagog szkolny – Katarzyna Betnerowicz – najczęstszymi formami była agresja i przemoc słowna – wyśmiewanie, przezywanie, używanie wulgarnych słów. Jednak, dokonując stałej analizy środowiska szkolnego, można stwierdzić, że większość uczniów (73,23 proc.) czuje się w niej bezpiecznie. Podobnie uważają ich rodzice – dodaje pedagog.  

W szkołach podejmowane są działania celem podniesienia stanu bezpieczeństwa: m.in. bieżąca diagnoza środowiska szkolnego przez nauczycieli i pedagogów szkolnych, dyżury nauczycieli, zajęcia z policją, kuratorem sądowym, prokuratorem rejonowym, monitoring wizyjny, organizowanie koncertów profilaktycznych, pogadanek i warsztatów tematycznych. Szkoły realizują także liczne programy i projekty profilaktyczne m.in.: „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, programy profilaktyki alkoholowej i narkotykowej, „Bezpieczny internet”, program profilaktyczny NOE, Społeczny Program „Szkoła Bez Przemocy”, „Jak żyć z ludźmi”, „Mało piję – długo żyję”, „Rozmawiajmy ze sobą”, trening zastępowania agresji oraz zajęcia terapeutyczne z elementami treningu interpersonalnego, programy: „Trzymaj formę”, „Jestem sobą – żyję bez alkoholu” i „Prawdziwa wolność- życie bez narkotyków”, itp. Rada Powiatu w lutym tego roku uchwaliła powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2011-2013, który jest kontynuacją programu uchwalonego jeszcze w listopadzie 2008 roku. Jednym z celów programu jest działanie prewencyjno-wychowawcze młodzieży. Jest to cykl spotkań z uczniami szkół z terenu powiatu na tematy związane z popełnianiem przestępstw i wykroczeń oraz grożących sankcji za ich popełnienie. Cyklicznie w szkołach ponadgimnazjalnych podległych powiatowi odbywają się spotkania z przedstawicielami prokuratury i policji.

Wanda Gozdek

 

Artykuł zaczerpnięto z Gazety Informator nr 98/ wrzesień 2011

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj