Racibórz: najładniejszy wrzesień od 30 lat

Zamiast wyjmować z szaf ciepłe ubrania i parasole oraz gromadzić zapas opału, na początku jesieni myśleliśmy raczej o opalaniu i wypadach na łono natury. Tegoroczny wrzesień był najcieplejszy od 1982 roku, prawie też nie padało.

Pogoda oszalała. Choć od piątku szaruga i prawdziwie jesienna aura, a prognozy pogody wyraźnie wskazują, iż jest to początek prawdziwej – a nie tylko astronomicznej – jesieni, to jeszcze wczoraj na ulicach przeważali ludzie w letniej odzieży. Tak było przez cały wrzesień i pierwszy tydzień października. Taka aura występuje co kilka lat, jednak tak ciepły, pogodny i suchy wrzesień trafia się bardzo rzadko. Ostatnio podobny wystąpił w 1982 r.

- reklama -

 

Wrzesień 2011 w rejonie Raciborza – w odróżnieniu od tegorocznych miesięcy typowo letnich – był ciepły, pogodny i bardzo suchy. Piękne babie lato. Pierwsze dni września były bardzo ciepłe i suche, z upalną pogodą w dniu 5 września, kiedy to w godzinach popołudniowych w Raciborzu temperatura powietrza osiągnęła w cieniu 30,1°C. Upalne dni we wrześniu zdarzają się bardzo rzadko.  W Raciborzu w okresie 1961 – 2010 w tym miesiącu notowano najwyższą temperaturę w dn. 6 września 1973 r.

 

W meteorologii miesiąc ten zalicza się do przejściowej pory roku między latem a typową jesienią, tzw. polecia, kiedy to dni typowo letnie przeplatają się już z jesiennymi, a temperatura średnia dobowa zawiera się w przedziale 10 – 15°C.

 

Tegoroczny wrzesień miał aż 11 dni typowo letnich, z temperaturą średnią dobową przekraczającą 15°C. Średnia miesięczna temperatura osiągnęła 15,0°C i była wyższa od przeciętnej dla tego miesiąca o 1,4°C. Miesięczna suma opadów była niewielka, wyniosła około 17 mm, co stanowi tylko 30 % normy dla tego miesiąca.

 

Czas trwania usłonecznienia wyniósł prawie 190 godz., czyli o ok. 66 godzin więcej niż przeciętnie w tym miesiącu.

 

A oto kilka danych historycznych pochodzących ze stacji IMGW w Raciborzu dotyczących września w wieloleciu 1961 – 2010:

– najcieplejszy –  wrzesień 1975 r. – średnia temperatura powietrza wyniosła 16,6°C;

– najzimniejszy – wrzesień 1996 r. – średnia temperatura powietrza wyniosła 10,5°C;

– najwyższa temperatura maksymalna  – 6 września 1973 r. wyniosła +30,1°C;

– najniższa temperatura minimalna  – 20 września 1962 wyniosła -2,8°C

– najbardziej mokry  –  wrzesień 2007 r. – miesięczna suma opadów wyniosła 142 mm;

– najbardziej suchy – wrzesień 1969 r. – miesięczna suma opadów wyniosła 9 mm.

 

 

Mimo, iż kasztanowiec przy ul. Klasztornej jesienią pozbawiony był już liści, drzewo zakwitło po raz drugi . Fotografię wykonano 28 września

 

 

oprac. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj