Poseł martwi się o pielęgniarki i pacjentów

1

Henryka Siedlaczka zaniepokoiło, że pielęgniarki i położne mogą pozostawać na dyżurze nawet dwie doby, co stanowi zagrożenie zarówno dla nich, jak i pacjentów. Interpelował do ministra zdrowia, by ten ukrócił te praktyki.

Ledwo rozpoczęła się nowa kadencja sejmu, a poseł z raciborszczyzny udowadnia, że nie zamierza być mniej pracowity niż w poprzedniej, kiedy to należał do najaktywniejszych parlamentarzystów. Podczas tych kilku posiedzeń zdążył już złożyć wiele interpelacji. Jedna z nich dotyczy form zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które coraz częściej zmuszane są przechodzić z umów o pracę na umowy cywilnoprawne, przez co nie dotyczą ich przepisy wynikające z Kodeksu Pracy.

- reklama -

 

To sprawia, że mogą pracować nawet 48 godzin bez przerwy. Zdaniem Siedlaczka odbija się to na jakości opieki nad pacjentami. Postanowił więc interweniować u ministra zdrowia, by ten położył kres tym zagrażającym życiu i zdrowiu personelu oraz pacjentów praktykom.

 

/ps/

 

Pełna treść interpelacji do ministra zdrowia w sprawie form zatrudniania pielęgniarek i położnych

 

Szanowny Panie Ministrze!  Środowisko pielęgniarek i położnych wyraża coraz większe zaniepokojenie coraz powszechniejszą praktyką zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

 

Pomimo kategorycznego brzmienia art. 22 § 12 Kodeksu pracy, który stanowi, iż niedopuszczalne jest zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w art. 22 § 1 Kodeksu pracy, pielęgniarki i położne – w sytuacji naruszania tego przepisu – w obawie przed ewentualną utratą pracy nie informują o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy ani nie dochodzą swoich praw przed sądami pracy.

 

Ogromnym zagrożeniem dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych jest brak ustalonej normy czasu pracy, co w podstawie umów cywilnoprawnych jest brak ustalonej normy czasu pracy, co w skrajnych przypadkach sprowadza się do praktyki, kiedy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą udziela  świadczeń zdrowotnych nieprzerwanie 24, a  czasami nawet 48 godzin. Takie działania z całą pewnością skutkują pogorszeniem jakości udzielanych  świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, a  w niektórych sytuacjach mogą nawet narażać pacjenta na utratę życia lub zdrowia.

Szanowny Panie Ministrze! Mając na uwadze tak negatywne w skutkach naruszenie przepisów Kodeksu pracy, kieruję do Pana następujące pytania:

1. Czy resort zdrowia był  świadom nagminnego i bezprawnego naruszania art. 122 Kodeksu pracy w przypadku pielęgniarek i położnych?

2. Czy i co konkretnie zamierza Pan Minister uczynić, aby skutecznie zapobiec tego rodzaju niebezpiecznym – zarówno dla świadczeniobiorców, jak i pielęgniarek i położnych – praktykom?

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szanowny Panie Pośle, to bardzo chwalebne, że zajął sie Pan sprawą pielęgniarek , lecz problemów w tej dziedzinie jest znacznie wiecej. Od lat NFZ intersuje sie lekarzami, gwarantuje podwyzki, poniewaz ich jest ” niby ” brak. A co z pielęgniarkami? Dla funduszu praca pielęgniarska prawie nie istnieje.Brak procedur świadczacy o ich pracy w świadczeniach medycznych. Owszem są , ale tylko w poz. NFZ, a szpital? W zasadzie Fudusz nawet nie wymaga, by je zatrudniano, a przynajmniej nie mówią o tym żadne dokumenty. Brak jakichkolwiek norm opieki nad pacjentem przypadajacych na 1 pielęgniarkę . W 1999 r. wyszło Rozporządzenie Ministraw Zdrowia w sprawie minimalnych norm zatrudnienia w z. o.z. Ale który dyrektor to przestrzega?? Dla kogo jest ważna opieka ? Liczy sie tylko ekonomia, nie ważne jakim kosztem. W ubiegłym roku minister Kopacz ustaliła 20 pacjentów na jedną pielegniarkę . To aburd nieżyciowy. Taka norma dla Intensywnej terapii, chirurgii i np. laryngologii czy okulistyce? Dlaczego zapomniano o systemie kategoryzacji pacjenta? Dlaczego prca jest ponad siły za marną pensję? Kominy płacowe są wyraźne w naszym szpitalu. A praca dodatkowa jaką wykonują pielęgniarki i położne tj administratora, informatyka, zapatrzeniowca, sekretarki,rejestratorki, czynności za Pana lekarza – są nie do pomyślenia w innym państwie. Cieszę się, że zauważył Pan problem , ale proszę go zgłębić i poszerzyć o normy zatrudnienia i system płacowy. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here