Weekend z filmem i bractwem kurkowym na zamku

0

20 maja na Zamku Piastowskim będzie można zasiąść w klimatyzowanej, wyciszonej sali konferencyjnej i obejrzeć film dokumentalny, opowiadający o ponad stuletniej historii kina w Raciborz u, z dziejami kina Bałtyk na czele.

Będzie to też okazja do spotkania z twórcami filmu. Praca nad filmem trwała 12-miesięcy. To dzieło dwóch pasjonatów, Adriana Szczypińskiego (reżyseria, scenariusz, produkcja, zdjęcia, montaż) i Grzegorza Mejłuna (produkcja, współpraca scenariuszowa). Zupełnie przypadkowo data premiery zbiegła się z rocznicą 85 lat funkcjonowania kina przy Londzina 13. – Kiedy zaczynaliśmy pracę nad filmem, nie mieliśmy pojęcia, że zakończymy ją 85 lat po tym, kiedy Julius Breitkopf przemianował Hindenburger Bierhalle na kino Gloria-Palast, które w 1945 stało się Bałtykiem.

- reklama -

 

Może się wydawać, że zrobiliśmy go specjalnie na tę rocznicę, ale było dokładnie odwrotnie – wyjaśnia Adrian Szczypiński. Twórcy od początku zakładali, że film nie będzie miał charakteru komercyjnego. – To nie jest towar na sprzedaż. Projekt zrodził się z pasji i chęci opowiedzenia historii, która nigdy wcześniej nie została opowiedziana. Takie samo podejście znaleźliśmy u ludzi, którzy bezinteresownie pomagali nam przy realizacji. Mamy nadzieję, że nasz film przynajmniej w małym fragmencie zapełni tę kinową „białą plamę” w historii raciborskiej kultury.

 

Po filmie zapraszamy do naszego antykwariatu naukowego, w którym można obejrzeć kilka zabytków związanych z filmem, m.in. stary projektor, a także szereg nowych eksponatów, np. "tablet" sprzed 100 lat.

 

W jednej sal można też oglądać eksponaty poświęcone historii raciborskiego bractwa kurkowego. Na miłośników historii, a szczególnie militariów, czeka wystawa poświęcona historii raciborskiego bractwa kurkowego, m.in. insygnia, tarcze, bombarda i szereg innych. Organizatorami są raciborscy bracia kurkowi.

 

Początek projekcji filmu o godz 17.00

 

agencja zamek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here