Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl pyta o poprawną wymowę słów: kapitalizm, romantyzm, socjalizm w miejscowniku. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, który typ wymowy jest prawidłowy: [romantyźmie] czy [romantyzmie]?Czy cząstkę -zmie powinno się wymawiać miękko?
Prof. Jan Miodek: Bezwzględnie opowiadam się za w [kapitaliźmie], [socjaliźmie], [romantyźmie], [pozytywiźmie], o tym [romantyźmie] twoim rozmawiamy, natomiast w piśmie powinno być z. Tutaj obserwujemy rozdźwięk między pismem a mową. Natomiast ktoś, kto mówi o [patriotyzmie] czy śledzi literaturę w [romantyzmie], moim zdaniem grzeszy sztucznością. Zdecydowanie opowiadam się tu za tym naturalnym upodobnieniem pod względem miękkości. Jest miękkie -mi-, więc z także zyskuje wtórną miękkość. Dlatego mówimy: w [romantyźmie], [pozytywiźmie], [socjaliźmie], [kapitaliźmie].
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek .
———————————————————————
Zobacz również relację ze spotkania prof. Jana Miodka w Raciborzu.