Prelekcja o Januszu Korczaku w G-5

0

We wrześniu ubiegłego roku, sejm jednogłośnie uchwalił rok 2012 – Rokiem Janusza Korczaka. Z tego też tytułu 13.06.2012r. w auli Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbyła się prelekcja na temat życia i działalności Janusza Korczaka.
Uczestniczyły w niej klasy I. Spotkanie poprowadziła p. Sabina Frost z Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu, która przygotowała wiele ciekawych informacji o osobie Janusza Korczaka. Prześledziliśmy jego losy od lat dziecinnych po tragiczną śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Prawdziwe nazwisko Janusza Korczaka to Henryk Goldszmit. Urodził się w spolonizowanej rodzinie żydowskiej w Warszawie. Był wspaniałym człowiekiem, lekarzem i prekursorem walki o prawa dziecka, pisarzem , wychowawcą i pedagogiem. Słuchając opowieści o Januszu Korczaku, uczniowie
poznali też elementy kultury semickiej dotyczące codziennego życia oraz zwyczaje i obrzędy żydowskie. Wykład uatrakcyjnił pokaz zdjęć oraz filmy przedstawiające lata młodzieńcze
i działalność J. Korczaka jako lekarza -pediatry w szpitalu oraz założyciela i dyrektora domu dla sierot w Warszawie. Najbardziej wzruszający był film pokazujący ostatnią drogę naszego bohatera. 5 sierpnia 1942 roku obszar getta został otoczony przez oddziały niemieckie. Na czele wyprowadzanych z getta dzieci był ich opiekun i nauczyciel J. Korczak. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.


Prelekcja była bardzo ciekawa i skłaniająca do refleksji. Spotkanie było też atrakcyjną formą pogłębienia wiedzy o Januszu Korczaku poznanej już wcześniej na lekcjach wychowawczych.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here