TV TRWAM na żywo pokaże uroczystości z Matki Bożej

20

– To będzie wzajemna promocja, TV TRWAM pokaże w kraju nasze sanktuarium, a my chcemy pomóc katolickim mediom powiększyć grono widzów i słuchaczy na terenie Śląska – twierdzi proboszcz Dębicki o relacji "live" z Raciborza.

Proboszcz Eugeniusz Dębicki i Krystian Niewrzoł

Idea zaproszenia do Raciborza Radia Maryja i Telewizji TRWAM zrodziła się ok. roku temu w Stowarzyszeniu Dobro Ojczyzny. Media o. Rydzyka prowadzą transmisje z całego kraju, dlaczego nie miałyby przyjechać do Raciborza? – w ten sposób rozumowali Józef Kastelik i Józef Sadowski ze stowarzyszenia, które we wrześniu będzie obchodzić trzecią rocznicę powstania. Do koncepcji swojej przekonali kustosza sanktuarium Matki Bożej, ks. proboszcza Eugeniusza Dębickiego. Ten z początku niezbyt entuzjastycznie odniósł się do planów, obawiając się wplątania w jakąś polityczną sprawę. Wkrótce jednak zmienił zdanie i osobiście udał się do Torunia negocjować szczegóły przedsięwzięcia.

- reklama -

 

Proboszcz po raz pierwszy w życiu spotkał się z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Wrażeniami ze spotkania z redemptorystą podzielił się podczas dzisiejszego spotkania, w czasie którego organizatorzy ujawnili mediom czego można spodziewać się 3 września, kiedy to katolickie media zjadą do Raciborza relacjonować na żywo obchody 80 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Raciborskiej. – Początkowo obawiałem się tego spotkania, skłonny byłem myśleć o nim w ten sposób, w jaki jest przedstawiany w mediach. Tymczasem to obraz całkowicie fałszywy. To zakonnik, mieszka w celi, nie ma nawet własnego telewizora i jeździ starym samochodem a nie żadnym maybachem. Jest skromnym i radosnym człowiekiem, choć schorowanym. Jest zewsząd atakowany, bo mówi prawdę, a świat nie chce prawdy – charakteryzuje ojca dyrektora proboszcz Dębicki.

 

Józef Sadowski i Józef Kastelik

 

Czego można spodziewać się podczas wizyty radia i telewizji z Torunia? – Pierwsze 20 minut to program artystyczny, inscenizacje historyczne, m.in. z zajęciem kościoła przez husytów, przejście pielgrzymki ze Studziennej – zdradza Krystian Niewrzoł z Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizator. Organizatorzy muszą się bardzo sprężać, by upchnąć to wszystko w przewidziany czas, gdyż ramy czasowe narzucone przez media są sztywne. Dlatego trwają intensywne próby.

 

To duże przedsięwzięcie także od strony logistycznej. Tradycja pielgrzymowania do sanktuarium liczy sobie ok. 300 lat, więc i w tym roku wiernych nie zabraknie. Organizatorzy liczą na frekwencję ok. 1000 osób, oprócz wiernych z Raciborza i okolic mają pojawić się członkowie Rodzin Radia Maryja z sąsiednich miast oraz katolicy z Czech. Specjalnie dla nich zostanie rozstawiony namiot na 500-600 osób, gdyż nie wszyscy pomieszczą się w świątyni. Dla tych, którym zabraknie miejsca, zapewniono relację na telebimach. – To, a także poczęstunek dla pielgrzymów, katering dla gości, etc. możliwe są dzięki prywatnym sponsorom, na pomoc finansową władz nie liczyliśmy, choć to promocja dla świątyni i miasta – twierdzą Kastelik z Sadowskim, zaś proboszcz uzupełnia o informację, że promocja będzie obopólna. – Nasze sanktuarium jest znane w regionie, ale warto nagłośnić tak znaczącą dla nas uroczystość w całej Polsce i wśród licznych widzów z zagranicy. Z naszej strony chcemy wypromować nieco szerzej Radio Maryja i TV TRWAM, gdyż choć są one bardzo popularne w centralnej i północnej Polsce, na Śląsku mają stosunkowo niewielkie audytorium – wyjaśnia ks. Dębicki.

 

80 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Raciborskiej

Transmisja Radia Maryja i TV TRWAM z uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej
Poniedziałek 3 września 2012 roku, godz. 19.00 – 20.57

Szczegółowy program:

16.30 – spotkanie przedstawicieli kół Radia Maryja w salce

transmisja:

18.00 – Modlitwa "Anioł Pański"

18.05 – Spotkanie Ojca z Radia Maryja z uczestnikami uroczystości

18.20 – program słowno-muzyczny i widowiskowy pt. "Sanktuarium kilku narodów"

18.40 – informacja o kościele i parafii

18.50 – Msza św. i homilia pod przewodnictwem Ks. Bp. Andrzeja Czai

20.20 – Modlitwa różańcowa (z tel. od słuchaczy)

20.57 – zakończenie transmisji telewizyjnej

21.40 – rozmowy niedokończone (tylko w Radiu Maryja)
temat: "Kult Matki Bożej Raciborskiej dawniej i dziś"

 

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór z par. św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu oraz Raciborska Orkiestra Dęta PLANIA.

Obok kościoła ustawiony zostanie namiot z miejscami siedzącymi i dużym ekranem, na którym emitowany będzie cały program. Na miejscu do nabycia pamiątki ze spotkania.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

20 KOMENTARZE

 1. Max

  Wem, że itak za chwilę pewnie usuniecie mój komentarz bo jesteście tak poprawni ale… Czemu nie napiszecie ile ta cała impreza będzie kosztowała? ponad 30 000zł !!!! Czy nie lepiej przeznaczyć taką sumę dla potrzebujących? I stać się sławnym w polsce nie przez media ojca Rydzyka a przez dobroczynność?

 2. Fiolka

  Mam nadzieję, że na uroczystościach zameldują się obrońcy wartości chrześcijańskich z naszego regionu, z posłem Piechą na czele.

 3. Stary

  Nie poważam działalności Tadeusza Rydzyka, ale każda promocja lepsza niż jej brak. Max – myślę, że Ty możesz zająć się dobroczynnością, zamiast wskazywać innym co powinni robić. Tyle, że skoro mówimy o promocji, to fajnie jakby coś zostało w kieszeni raciborzan, a nie tylko księdza i starszych panów w Dobra Ojczyzny.

 4. młody

  Do Max: Cały dowcip polega na tym, że pieniądze właśnie będą przeznaczone na pomoc potrzebującym. A właściwie jednemu potrzebującemu. Bo takiego biedaka, jak ojdyr z Torunia, to nia ma na całym świcie. Gdyby nie tatko Tadeusz, to nikt by się nie dowiedział, ile potrzeba pieniedzy do życia w ubóstwie.

 5. Ojciec Tadusz jak Prometeusz!!!!!!!!!!!
  youtube.com/watch?v=YOQNMsGDe0I&fmt=35

 6. Nikt nie zastanowił się ile miasto wydało na ostatnie krzyki i obnażania się DODY na stadionie,
  Otóż wymienione 15 tyś. zł. to suma która jest potrzebna na tak duże przedsięwzięcie.Ale prywatni sponsorzy dali tylko kilka i to musi organizatorom wystarczyć. Natomiast dobrowolne ofiary składane podczas Mszy św.są w całości przeznaczone na Radio Maryja i TV TRWAM.

  Ojciec Rydzyk jest zakonnikiem i zgodnie z regułami nie ma żadnej własności. W zakonie wszystko jest wspólne. Te dzieła które stworzył zostaną po jego odejściu. Natomiast skromne składki podczas Mszy św. nigdy nie pokrywają kosztów transmisji w całości.Powtarzacie za mediami liberalnymi takie bzdury. Pojedźcie i zobaczcie w Toruniu
  gdzie mieszka w takiej celi jak pozostali zakonnicy.

 7. Nikt nie zastanowił się ile miasto wydało na ostatnie krzyki i obnażania się DODY na stadionie,
  Otóż wymienione 15 tyś. zł. to suma która jest potrzebna na tak duże przedsięwzięcie.Ale prywatni sponsorzy dali tylko kilka i to musi organizatorom wystarczyć. Natomiast dobrowolne ofiary składane podczas Mszy św.są w całości przeznaczone na Radio Maryja i TV TRWAM.

  Ojciec Rydzyk jest zakonnikiem i zgodnie z regułami nie ma żadnej własności. W zakonie wszystko jest wspólne. Te dzieła które stworzył zostaną po jego odejściu. Natomiast skromne składki podczas Mszy św. nigdy nie pokrywają kosztów transmisji w całości.Powtarzacie za mediami liberalnymi takie bzdury. Pojedźcie i zobaczcie w Toruniu
  gdzie mieszka w takiej celi jak pozostali zakonnicy.

 8. fatman

  Racja! Ojciec Dyrektor jest biedny jak mysz kościelna. I powinien Nobla dostać. Nobla!!!!!!!!

 9. Człowieku ty już w życiu zabłądziłeś. Czy potrafisz udowodnić , że jest inaczej niż to opowiada ks. Dębicki? Byłeś w Toruniu? Widziałeś? Nie. jak papuga powtarzasz frazesy pseudodziennikarzy, manipulantów takimi ludźmi jak Ty.Ty nawet nie przeczytałeś tego artykułu. Ale uważasz , iż wiesz lepiej. Udowodnij to.

 10. fatman

  Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Matkę Boską Smoleńską, wszystkich janiołów i śniętych i Was bracia i siostry o modlitwę za Tadeusza Faryzeusza naszego.

 11. Z naszej strony chcemy wypromować nieco szerzej Radio Maryja i TV TRWAM,
  gdyż choć są one bardzo popularne w centralnej i północnej Polsce, na
  Śląsku mają stosunkowo niewielkie audytorium – wyjaśnia ks. Dębicki.

  Nic dodać, nic ująć! Śląsk ostoją normalności w tym kraju…

 12. Każdy temat na portalu, dotyczący wiary i Kościoła oraz Radia Maryja zaraz spotyka się z atakiem grupy młodych kpiarzy i niedoinformowanych a błądzących. Wobec tego pytam: czy ktoś tu atakuje i znieważa Was kpiących z Kościoła i duchownych? Zastanówcie się , zanim coś nabazgrzecie.Znieważacie ludzi wierzących, obrażacie ich uczucia religijne. Dlaczego to robicie? Zabieracie głos w sprawach na których się absolutnie nie znacie . No ale teraz nadeszła taka moda na tzw. poprawność polityczną. Moda lansowana przez opcje lewicowe.

 13. To prawda – absolutnie nie znamy się na rydzykowych przekrętach, nie wiemy jak kroić z kasy emerytów.

 14. Ciekawe jak ci z Radia Maryja i TV Trwam wyjaśniają że 80 lat temu obraz MB ukoronował znienawidzony przez Polaków kardynał Adolf Bertram ? Pewnie im to przez gardło nieprzejdzie.
  Kolejne Sanktuarium Slązaków zawłaszczone przez goroli.

 15. Zapoznaj się dokładnie z historią Śląska i ziemi raciborskiej.
  Tyle lat po wojnie naród się tu zintegrował. To tylko niekórzy chcieliby jeszcze judzić. Ale w Kościele nie ma miejsca na nienawiść i niezgodę.Jeżeli ludzie się tu urodzili, to bez względu na przynależność tych ziem to jest ich ojczyzna.Politykę tworzyli przywódcy dużych mocarstw i dzielili się krajami lub je zdobywali w podboju.A naród „przechodził z rąk do rąk”.

 16. celnik

  Pycha w oczach Boga to oddawanie czci stworzeniu a nie Stwórcy. Kolejny cielec odlany ze złota w postaci obrazu-jakie to smutne. Jak można ludzi tak odwodzić od Boga!!!

 17. Iwona

  Czy w uroczystościach weźmie udział Rysio Frączek i Boluś „in vitro to grzech” Piecha?

 18. Myśląc prymitywnie, bez dogłębnej wiedzy religijnej tak można postrzegać koronowany obraz Matki Bożej. Ale Jej przyozdobiony wizerunek ma nam przypominać symboliczną cześć oddawaną Matce Chrystusa, Jej ludzką skromność ale jednocześnie szlachetność, roztropność,miłość bliźniego i wiele innych cech właściwych dla
  wielkości Matki Bożej.Trzeba zapoznać się z dogmatami wiary katolickiej a także z cudami które zdarzyły się w ciągu wieków za Jej wstawiennictwem u swego Syna.To nie są żadne bajki a fakty naukowo udowodnione.

 19. celnik

  Ad vocem przedmówcy- jeżeli dla ciebie myślenie słowami biblii jest prymitywne, to wiedz, że jedyną rolą przeznaczoną dla Maryi było urodzenie Jezusa i tutaj jej rola się kończy. W nowym testamencie nie ma żadnej wzmianki na temat oddawania czci Maryji, a już tym bardziej na temat ubierania jej podobizny w sukienki, korony, itp. „Jeden jest pośrednik moiędzy Bogiem a ludźmi – syn Jezus Chrystus”. „Ja jestem drogą, prawdą i życiem……’, itd. Zdejmi bielmo ze swoich oczu i przejżyj – życzę z całego serca.

 20. Molier

  Poczytajcie”Świętoszka”,bo niektórzy ślepo wierzą,a hipokryzja kwitnie.Ojciec Tadeusz – toż to współczesne ucieleśnienie Tartuffa.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here