Zbiornik Racibórz: Co nas czeka?

Wczoraj wojewoda śląski wydał pozwolenie na budowę zbiornika. Dziś radni powiatowi dowiedzieli się, jakie będą następne kroki w realizacji inwestycji, której zakończenie szacowane jest na 2017 rok.

 

- reklama -

Etapy powstawania zbiornika przybliżył radzie powiatu Tomasz Cywiński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Zbiornik planowany jest na przyjęcie 185 mln metrów sześc. wody. W planowanej czaszy zalega ok 100 mln metrów sześc. kruszyw, które będą wydobywane, dlatego zbiornik będzie suchy. Po wyeksploatowaniu złoża pojemność zbiornika zwiększy się nawet do 300 mln. W założeniu polder ma zredukować falę powodziową o 14%. Może to wydawać się niewiele, ale objętość fali liczona jest w miliardach metrów sześciennych. To pozwoli obniżyć falę w Raciborzu o ok. 2 metry.

RZGW kończy formalności z pozyskiwaniem gruntów. W październiku rozpoczęły się na terenie zbiornika prace archeologiczne, co było wymagane przy jego realizacji. W grudniu ma zostać podpisana umowa na wycinkę drzew z terenu zbiornika. 12 tys. drzew ma być wycięte do 15 marca ze względu na uwarunkowania ekologiczne. Jeden z najważniejszych kroków – wybór wykonawcy – zaplanowano w pierwszej połowie 2013 roku. I wreszcie najważniejsze: zakończenie. Choć w RZGW pojawiają się głosy, że da się to zrobić szybciej, Cywiński pozostaje realistą. – 2017 rok to prawdopodobna data, ze względów technicznych nie wierzę w szybsze ukończenie – przyznał.

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj