W Jankowicach zbierali starocie. Powstała wystawa

Stuletnią zastawę porcelanowa, ręcznie wykonany i odrestaurowany kredens, drewniany magiel,  stare odbiorniki radiowe i telewizyjne – te i inne eksponaty można oglądać na wystawie "Pokaż, co masz na strychu".

 

Około stuletnia i nieużywana do tej pory zastawa porcelanowa, ręcznie wykonany a dziś odrestaurowany kredens kuchenny, odnowiony drewniany magiel, dwie maselnice, stare odbiorniki radiowe i telewizyjne, formy do formowania masła, żelazko z duszą i wiele innych niezwykle ciekawych a jednocześnie zabytkowych eksponatów oglądać można już w Jankowicach na wystawie staroci ,,Pokaż, co masz na strychu” przygotowanej w efekcie projektu o tej samej nazwie realizowanego dzięki dotacji Fundacji Wspomagania Wsi w lipcu tego roku.

- reklama -

W ramach Akcji Lato, – bo taką postać miał ów projekt realizowany przez samorząd wsi, dzieci poszukiwały eksponatów na wystawę i w miarę swoich możliwości próbowały je odnawiać. Za najciekawsze były nagrody. Niektóre zdobyte w ten sposób przedmioty okazały się prawdziwymi perełkami kolekcji, która na stałe zdobić będzie wnętrze jankowickiego domu kultury. Bez wątpienia do tych najciekawszych zaliczyć możemy drewniany, mocno przedwojenny magiel, kredens kuchenny, czyli nasz śląski „byfyj” wykonany ręcznie przez pana Stanisława Masarczyka w 1952 roku, obrotowe maselnice i zastawę wykonaną z niezwykle cienkiej, eleganckiej porcelany około 1920 roku (datę można wywnioskować po specyficznym znaku firmowym) w firmie Hermana OHME działającej w Niedelsalzbrunn (dzisiejsze Szczawienko) w latach 1882 – 1930.

Zastawę otrzymała w prezencie ślubnym w około 1930 roku mieszkanka Jankowic, pani Anna Kubis i od tamtej pory nikt z niej nie korzystał! Stanowiła jedynie wystrój kredensu. Część eksponatów wymagała dużego nakładu pracy jak chociażby wspomniany kredens czy magiel – inne mniejszego. Wszystkie jednak, opisane stosownymi metryczkami, dzięki którym można poznać pochodzenie i przeznaczenie przedmiotu bez wyjątku cieszą oko zwiedzających. Dzięki dotacji Fundacji Wspomagania Wsi z siedzibą w Warszawie nie tylko udało się pozyskać i odnowić przedmioty na wystawę, ale można też było odnowić te eksponaty, które już były na wyposażeniu WOKiS i zorganizować świetny wypoczynek beneficjantom projektu.

Dzieci i młodzież zwiedziły między innymi raciborskie muzeum, odbyli wycieczkę zabytkowym składem kolejki wąskotorowej, wypoczywali na szymocickim basenie i w ośrodku Wodnik. Były też turnieje sportowe z nagrodami, lody, napoje, drugie śniadania i wspólne grillowanie. Wystawa do zwiedzenia której gorąco zachęcamy, jest zaś trwałym pokłosiem lipcowego projektu. W galerii zdjęć prezentujemy eksponaty nie tylko te lśniące na wystawie, ale też niektóre zaraz po zdjęciu ze strychu, przed i w trakcie renowacji, ponieważ wtedy najlepiej widać różnicę.

 

Henryk Machnik

Sołtys Sołectwa Jankowice

 

źródło: UM Kuźnia Raciborska

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj