Energooszczędne żarówki to odpad niebezpieczny!

2

Uwaga! Energooszczędne żarówki zawierają rtęć – niebezpieczny dla zdrowia metal, który uszkadza nerki i wątrobę. Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku rozbicia żarówki energooszczędnej oraz co zrobić ze zużytą żarówką.
Mija drugi miesiąc "rewolucji śmieciowej". Wszyscy mieszkańcy Raciborza otrzymali informatory dotyczące tajników nowego systemu odbiorów odpadów. Informatory zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i trzeba przyznać, że spełniły swoje zadanie – mieszkańcy w większym niż do tej pory stopniu segregują odpady, szczególnie makulaturę i odpady plastikowe. Jednakże często zdarza się, na co zwrócił nam uwagę Czytelnik, że w koszach ogólnodostępnych można natrafić na żarówki energooszczędne.

Przypominamy, że żarówki energooszczędne zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Wszystko za sprawą rtęci – większość żarówek zawiera ok. 2,8 miligrama rtęci – niebezpiecznej substancji, która przy kontakcie (również poprzez utlenianie) uszkadza wątrobę i nergi. Kontakt z rtęcią jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci oraz zwierząt domowych.

Zużytych żarówek energooszczędnych nie należy wyrzucać do śmietników! Niebezpiecznie jest również w przypadku zbicia żarówki energooszczędnej. W takim przypadku radzi się otworzyć wszystkie okna w mieszkaniu i wyjść z mieszkania zamykając za sobą drzwi.  Po 15-20 minutach należy spróbować zebrać rozbitą żarówkę, najlepiej przy użyciu taśmy samoprzylepnej, unikając kontaktu rozbitej żarówki ze skórą. Miejsce, w którym rozbiła się żarówka należy dokładnie wytrzeć mokrym ręcznikiem. Odpadki najlepiej włożyć do słoika i taki pakunek dostarczyć do miejsca odbioru odpadów niebezpiecznych. W przypadku Raciborza jest to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów znajdujący się w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul. Adamczyka 10 (Racibórz – Płonia). Zużyte żarówki energooszczędne można również dostarczyć do sklepu, w którym zostały one zakupione.

- reklama -

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. ook

    Nie wyrzucać tych żarówek do śmieci ani szkła .Sklepy elektryczne mają obowiązek przyjąć starą żarówkę lub świetlówkę nawet gdy nie kupujemy nowej.

  2. led

    Szkoda, że wprowadza sie takie bulbe ustawowe w zycie. najpierw ogłaszają obowiązek kupowania energooszczędnych zarówek, a potem okazuje się, że one są bardziej szkodliwe dla środowiska niezutylizowane, niż broń chemiczna. Ojoj, głowa mała.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here