Rok Gawliny: inauguracja na zamku przy pełnej sali [WIDEO]

4

– Pokazał, że można łączyć bycie pięknym i wspaniałym duszpasterzem z byciem biskupem polowym, z byciem patriotą – mówił o abp. Józefie Gawlinie ks. bp Andrzej Czaja. Rok Gawliny – Zamek Piastowski – zdjęcia>>>

Przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, władz kościelnych, centralnych i samorządowych wzięli udział w seminarium poświęconym pamięci abp. Józefa Gawliny. W ten sposób zainaugurowano Rok abp. Józefa Gawliny w Powiecie Raciborskim. O budzącym się zainteresowaniu postacią wielkiego Polaka ze Strzybnika najlepiej świadczy frekwencja – mało, które wydarzenie w życiu Raciborza i Powiatu Raciborskiego przyciąga tak wielu widzów.

Seminarium prowadzili dyrektor ZSO w Rudniku Mariusz Kaleta oraz ks. proboszcz gminy Rudnik Piotr Spallek. Mowy wstępne wygłosili obecny na sali ks. bp Andrzej Czaja oraz poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek. Biskup pochwalił inicjatorów przedsięwzięcia za przywołanie z pamięci wielkiego Polaka, ale i duszpasterza, odwagę w pokazywaniu, że osoby duchowne mogą stanowić wzór dla wszystkich Polaków. Z kolei poseł Henryk Siedlaczek mówił o postaci abp. Józefa Gawliny, w którym jak w soczewce, skupia się kwintesencja śląskości – otwartości.

Po powitaniach gości i przemowach biskupa i posła prelekcję pt. "Gawędy o Gawlinie" wygłosił dr Zbigniew Ciszek. Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie oraz pedagodzy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu. W spotkaniu na Zamku wzięło udział około 170 osób.

We wrześniu 2014 r. przypada 50 rocznica śmierci Józefa Gawliny, generała dywizji Wojska Polskiego, biskupa polowego Wojska Polskiego.Więcej o postaci abp. Józefa Gawliny w artykule: Ze Strzybnika pod Monte Cassino: dzieje Józefa Gawliny.

Patronat medialny nad rokiem Gawliny sprawują:

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Obchody Święta Niepodległości w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Z udziałem władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i zwykłych mieszkańców Raciborza, na rynku i pod pomnikiem Matki Polki uczczono rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Ze Strzybnika pod Monte Cassino: dzieje Józefa Gawliny

"Biskup-wędrowiec", weteran dwóch wojen światowych, przewodnik duchowy polskich żołnierzy w najcięższych chwilach II wojny światowej, abp Józef Gawlina. Co wiemy o wielkim Polaku?

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

4 KOMENTARZE

 1. jojo

  Naprawdę piękne przemówienie posła. Pełna sala dobrze świadczy o tym, czego chcą mieszkańcy powiatu raciborskiego.

 2. ???

  Jacy mieszkańcy powiatu?- Na fotkach młodzież szkolna i w wiekszości nauczyciele i księża.

 3. jojo

  Myślę, że siłą nikt tej młodzieży tam nie zaciągnąła a nauczyciele i księża to też mieszkańcy powiatu raciborskiego. Kto chciał – przyszedł. Duża zamkowa sala była pełna – są imprezy kiedy siedza tam tylko oficjele…

 4. ???

  A kto o tym wiedział? – Ja nic o tym nie wiedziałem, moi znajomi też nie wiedzieli, może to na zaproszenia było?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here