Płacić czy nie za abonament radiowo-telewizyjny?

80-letnia raciborzanka otrzymała wezwanie do zapłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Pieniądze niemałe: 1800 zł. Kobieta odwołała się do KRRiT w Warszawie. Co musisz wiedzieć o opłatach za abonament? >>>

Insynuacje Premiera Tuska aby nie płacić abonamentu RTV znalazły posłuch u większości odbiorców. Jednak z powodu braku odpowiednich  środków na utrzymanie mediów publicznych rozpoczęto egzekwowanie zaległych opłat. . Najpierw od tych którzy mieli książeczki abonamentowe i bez pisemnej rezygnacji lub powiadomienia na poczcie o zmianach,  przestali płacić. Nadal większość Polaków od lat nie reguluje opłat abonamentowych.

Przypomnijmy, zwolnieni z opłat są:
– zaliczeni do I grupy inwalidzkiej,
– z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
– osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji,
– osoby o trwałej lub okresowej, całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny,
– osoby, które ukończyły 75 lat życia,
– otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną,
– niesłyszący, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
– osoby, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
– inwalidzi wojenni i wojskowi,
– kombatanci , niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz wdowy i wdowcy po kombatantach, którzy są jednocześnie emerytami lub inwalidami.

- reklama -

Nadal obowiązują nas przepisy ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. Ustaw nr 85 z dnia 21 kwietnia 2005 roku). Mimo zapowiedzi premiera, nic się w tej sprawie nie zmieniło. Abonament RTV należy nadal płacić a wszelkie sytuacje uprawniające do wymienionych zwolnień należy zgłaszać w urzędach pocztowych.

Od 1 stycznia 2014 roku opłaty abonamentu będą wynosiły:
– radioodbiornik 5,90 zł za 1 miesiąc, za 2 miesiące – 11,45 zł,  za cały rok – 63,70 zł,
– radioodbiornik i telewizor – 19,30 zł miesięcznie, 37,45 za 2 miesiące, 110 zł. za 6 miesięcy, a za cały rok 208,45 zł.

Inaczej traktuje się w tych opłatach firmy które posiadają odbiorniki zarówno w biurach jak i samochodach. Za egzekwowanie opłat odpowiedzialne są odpowiednie oddziały Poczty Polskiej. Ostatnio wiele osób otrzymuje kary pieniężne za 5 lat wstecz. Jest to kwota razem z odsetkami w wysokości ok. 1.800 zł. Jeżeli nie odpowiemy na żądanie zapłaty to Poczta Polska przekazuje sprawę do egzekucji komorniczej.

Niedawno taką  karą została obciążona pewna 80-letnia raciborzanka. Na poczcie wytłumaczono jej , iż po ukończeniu 75 roku powinna była wypełnić odpowiednie zgłoszenie, bo skąd urzędnicy mieli o tym wiedzieć. Radzono jej napisać odwołanie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, co uczyniła i teraz czeka na odpowiedź. Nic dziwnego skoro KRRiT jest zasypywana codziennie odwołaniami lub prośbami o rozłożenie obciążenia na raty.

/Mak/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Superokazja na oszczędności czy zwykłe naciąganie?

– Pojawiła się u mnie w mieszkaniu pani domagająca się okazania rachunków za prąd i usilnie namawiająca mnie na zmianę umowy o dostarczaniu elektryczności na bardziej opłacalnych warunkach – pisze do redakcji czytelnik.

Zajęcia profilaktyczne, czyli idea rozbita o szkolny bruk

– Wielka idea rozbija się o szkolny bruk – twierdzi uczennica jednej z raciborskich szkół odnosząc się do prowadzonych w szkołach programów profilaktycznych (papierosy, alkohol, narkotyki, niechciana ciąża). Zachęcamy do lektury!

11 ofert na XIII Jarmarku Ofert Pracy

Przedstawiciele handlowi, pracownicy biurowi, dyrektor handlowy, prezes… To niektóre z ofert pracy, które pojawiły się na XIII Jarmarku Ofert Pracy w Raciborzu – szczegóły>>>.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

20 KOMENTARZE

 1. jeden wielki zeby nie pwoiedziec brzydko bajzel… gdzie trzeba to potrafia kontrolowac i scigac czlowieka latami, a gzie nie chca wiedziec o im wygodniej (kaska wplywa) to nie wiedza… ucisk fiskalny do granic

 2. Za co płacić?Za to że kłamią i wprowadzają ludzi w błąd gdzie można usłyszeć że łajdacy to ludzie porządni, a patrioci to faszyści.Kłamstwa że złodziejstwa zwane ”transformacją” to reformy i że likwidacja OFE to też reforma..W miejsce tych idiotycznych programów można by stworzyć programy które wytłumaczą ludziom czym jest ta nowelizacja prawa pracy wg. której pracodawca ma prawo zmuszać pracownika do 13-to godzinowego dnia pracy, albo czym jest GMO, albo jak to jest z tym żydostwem bo krążą takie słuchy że do końca nie wiadomo ile w tym prawdy a ile kłamstw.A tak to głupoty,plotki i reklamy, głupi już wie że jest robiony w większego głupka i za to płacić abonament?Złodziejstwo!!!!!!!!!!

 3. na stronie [url=http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament/]http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament/[/url] do pobrania wszystkie obowiązki i prawa z wiązane z abonamentem w tekscie „…[color=#4a4a4a; font-family: Tahoma; font-size: 12px; font-style: inherit; line-height: 18px; text-decoration: underline]Pełna lista zwolnionych osób znajduje się w tabeli (początek na str. 7) w Informacji o abonamencie rvt:[/color][color=#4a4a4a; font-family: Tahoma; font-size: 12px; font-style: inherit; line-height: 18px; text-decoration: underline] [/color][url=http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/abonament/abonamentrtv-inf-rozszerzona-pazdziernik2013.doc]pobierz dokument.[/url] polecam lekturę WARTO. W tekscie artykułu są one niekompletne

 4. Aby wprowadzac opłaty to trzeba dać oferte, którą bedziemy chceili ogladac. poza tym gdzie jest wolność wyboru. Skandal do nagłosnieniana arenie unii europejsskiej.

 5. ja jeszcze wszystko rozumialem jak telewizja rzeczywiscie byla w jakims tam stopniu wartosciowa… pamietam za lebka pasmo tv edukacyjnej, tych dwoch chlopow co w kuchni fizyki uczyli, programy przyrodnicze dla dzieci, bajki dla dzieci itd. -> jak chciało się obejrzeć coś mądrego, to można było, jak chciało się głupoty, to przełączałem na polsat i wszystkich hulało. a teraz? gwiady robią loda, lis pieprzy jak opętany i zaprasza do programow ekspertow typu kasia cichopek (kiedyś w poważnych programa występowała np. pani prof. Jadwiga Staniszkis, ale chyba jest „za trudna”).

  złodziestwo i tyle. teraz ogladam tylko 1 z 10, tylko. i za to place 18,50 zl abonamentu miesiecznie.

 6. Za nie płacących powinien płacić Tusk ze swoją PO .Tusk nawoływał polaków do nie płacenia abonamentu reprezentując całe PO więc niech on ze swoimi płacą .Sciągać im 70% z dochodów na poczet abonamentu za szkodliwe wzywanie Polaków do nie płacenia.

 7. Jak to w naszym potężnym państwie bywa, ścigają tylko tych co kiedyś zarejestrowali odbiorniki i płacili. Najczęściej emerytów których już nie stać abonament lub zapomnieli zapłacić. Na innych posiadaczy państwo nie ma bata i od kilkunastu lat władze biją pianę wymyślając inne formy opłat. Jak zwykle żałosne.

 8. Wysokości opłat o których piszę płaci się niezależnie od abonamentu telewizji cyfrowej. Ponadto obciążenia zaległości płatnicze otrzymują Ci którzy kiedyśzgłosili odbiorniki. Ale pozostałych nachodzą urzędnicy poczty i sprawdzają w mieszkaniach czy opłaty są regulowane jeżeli są odbiorniki.

 9. 1/ należy zgłosić rezygnację / ostatnia kartka w książecce/
  2/ potem nie wpuszczać listonosza do wnętrza mieszkania, ani innego urzędnika, który nie ma nakazu sądowego
  3/ aby poczta mogła pobierac pieniadze musi.mieć …..u m o w ę,/ którą była książeczka / na abonament /tak jak telefon, czy internet.
  4/ fakt posiadania radia czy tv nie stanowi jeszcze dowodu, odbiornik musi być włączony, inaczej tylko domiemanie użytkowania
  Niech ,,przedstawicioele narodu,, ruszą tępymi głowami i rozwiążą temat, bo jak dotychczas sami nie wiedzą co z tym fantem zrobić
  Jeżeli ktoś przestał płacic, a jednocześnie nie odgłosił tv , to go mogą łatwo poszukać hjak pisze autor lub skorzystać z ulgi, którą też trzeba zgłosić we właściwym terminie inaczej kłopoty , jak raciborzanki

 10. Ale ci urzędnicy kontrolujący i nachodzący nas w mieszkaniu, działają na zasadzie ” nie wpuścisz to pokaż dowód aktualnej wpłaty. Jeżeli mu nie otworzymy lub Go nie wpuścimy to istnieje podejrzenie , że mamy coś do ukrycia i wtedy też przychodzi upomnienie płatnicze. Bo tu działa zasada domniemania, iż każdy Polak jakiś odbiornika posiada. Nie ma już mieszkań bez telewizorów a tym bardziej radioodbiorników. Prawdopodobnie Rząd przygotowuje nowe rozwiązania prawne w tym zakresie.

 11. Tuskowi nigdy nie można wierzyć. Lawiruje w gospodarce i finansach.
  Tu wprowdził naród w błąd. Nie wie prawica co czyni lewica.
  Kompromitacja Panie Premierze. Kiedyś naród Pana osądzi za takie niekompetentne rządzenie.
  Chyba nie będzie Pan dozgonnie premierem.Już ma Pan przydomek
  Car Donald I.A Car jednak musiał ustąpić wskutek rewolucji.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here