RAŚ chce założyć koło w Raciborzu. Czy ma poparcie?

80

Jakie jest rzeczywiste poparcie dla działań Ruchu Autonomii Śląska w powiecie raciborskim i kto mu przeszkadza?

Głównym celem działającego od 1991 roku Ruchu Autonomii Śląska jest wprowadzenie w Polsce "silnych, autonomicznych województw", przede wszystkim zaś doprowadzenie do przywrócenia autonomii gospodarczej województwa śląskiego i umocnienie śląskiej tożsamości. Zdaniem RAŚ, większość problemów można lepiej rozwiązać na poziomie lokalnym i regionalnym.

Siła RAŚ
W całym województwie śląskim działa 26 kół lokalnych ruchu (dodatkowo jedno działa również na terenie województwa opolskiego). Ogółem RAŚ liczy ok. 7000 zadeklarowanych członków. Poparcie dla działań RAŚ wśród ogółu wyborców systematycznie rośnie. Największy sukces na poziomie samorządowym udało się osiągnąć w wyborach 2010 roku, kiedy do RAŚ wprowadził do sejmiku województwa śląskiego trzech członków: Jerzego Gorzelika, Henryka Mercika oraz Janusza Witę. Pierwszy z nich, od 2003 roku przywódca RAŚ, został członkiem Zarządu Województwa Śląskiego, a samo RAŚ weszło w koalicję z Platformą Obywatelską. RAŚ i Gorzelik wzięli rozwód z PO 21 maja 2013 roku.

- reklama -

Trudno oszacować jakim rzeczywistym poparciem RAŚ cieszy się dzisiaj, choć trzeba przyznać, że sympatycy ruchu są niezwykle aktywni w internecie, aktywnie zabiegając o zdobycie poparcia wśród młodszych mieszkańców województwa śląskiego.

Około 20 osób wysłuchało od początku do końca wykładu przywódcy RAŚ Jerzego Gorzelika w sali konferencyjnej hotelu Polonia w Raciborzu, czego nie da się przełożyć na burzę, która rozpętała się w internecie pod relacją z wykładu na portalu raciborz.com.pl. Polecamy: J. Gorzelik: Polska tożsamość nie jest atrakcyjna.


Wirtualne poparcie?
Dziesiątki komentarzy, często pisanych gwarą śląską, pod artykułami w prasie lokalnej na terenie całego województwa śląskiego, w których sympatycy RAŚ narzekają na "polskie porządki" na Śląsku, sprawiają wrażenie, że w nadchodzących wyborach samorządowych RAŚ może poprawić wynik z 2010 roku i stać się trzecią siłą w województwie śląskim.

Jednakże poparcie "internetowe" nie jest tożsame z rzeczywistym poparciem udzielanym przy urnach wyborczych. Dobrym tego przykładem jest Rybnik, w którym RAŚ od lat cieszy się największym poparciem, a w którym wybory uzupełniające do senatu wygrał Bolesław Piecha z bodaj najbardziej zantagonizowanego z autonomistami Prawa i Sprawiedliwości.

Ekspansja w naszym regionie
Na terenie Wodzisławia Śląskiego i Żor aktywnie działa wspólne koło RAŚ. Od ok. pół roku na portalu społecznościowym Facebook trwają również zabiegi o utworzenie koła w Raciborzu. Póki co, nie udało się dokonać tej sztuki, tym niemniej w internecie można zaobserwować wzmożoną aktywność sympatyków RAŚ, którzy w tematach dotyczących gospodarki miasta i powiatu, a także całego Śląska powtarzają wypowiedziane niegdyś przez Jerzego Gorzelika słowa o "małpie, która zepsuła zegarek" (w 1919 roku brytyjski premier David Lloyd George miał powiedzieć, że "przyłączenie Górnego Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek).

Miarą poparcia dla RAŚ w Raciborzu może być zainteresowanie wykładem, który 18 marca w hotelu Polonia wygłosił dr Jerzy Gorzelik. Przez salę przewinęło się ok. 40 osób, z czego zaledwie 20 osób wysłuchało tego co lider RAŚ miał do powiedzenia od początku do końca. Tego namacalnego zainteresowania nijak nie da się przełożyć na burzę, która rozpętała się w lokalnych mediach pod artykułami zapowiadającymi wykład J. Gorzelika i relacjonującymi go.

Specyfika lokalna
Wydaje się, że ekspansji RAŚ na terenie powiatu raciborskiego może przeszkadzać niezwykle prężna działalność mniejszości niemieckiej na tym obszarze, która – przynajmniej w sferze przywiązania do pielęgnacji kulturalnego dziedzictwa Ziemi Raciborskiej – przyciąga również te osoby, których więzi z kulturą polską zostały, z różnych względów, nadwyrężone.

Problemem w samym Raciborzu jest również działalność licznych organizacji o nastawieniu katolicko-patriotycznym, które działalność RAŚ postrzegają jako dążenie do rewizji granic i naruszenia integralności państwa polskiego, zarówno w wymiarze wewnętrznym jak i zewnętrznym. – My jako Dobro Ojczyzny traktujemy nasz region śląski bardzo poważnie. To jest jeden z najważniejszych regionów w kraju. Popieramy postulaty zwiększenia samodzielności gospodarczej regionów, ponieważ po rządach warszawskich liberałów Donalda Tuska nie możemy się wiele spodziewać – każdy z nas widzi, jak jest. Jednakże w tych dążeniach Ruch Autonomii Śląska nie jest dla nas żadnym partnerem. To jest ruch inspirowany, a być może również finansowany, z zewnątrz. To jest taki nowoczesny sposób prowadzenia wojny. Ma na celu przede wszystkim dzielenie mieszkańców Śląska. My chcemy, żeby tutaj żyło się dobrze wszystkim mieszkańcom, bez wprowadzania niepotrzebnych podziałów – mówi Jerzy Kastelik z działającego w Raciborzu Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny.

Przyszłość – zagadka
Jako ciekawostkę można również dodać, że w całym województwie profil RAŚ na portalu społecznościowym Facebook polubiło 14 tys. osób. Dla porównania profil dyskoteki Magic w Krzyżanowicach lubi… 20 tys. osób. Tym niemniej RAŚ, swoim 23-letnim działaniem, udowodnił, że nie jest organizacją efemeryczną, ma solidne fundamenty, na których można próbować wznieść potężny gmach poparcia społecznego, co w niemałym stopniu zależeć będzie od sprawności zarządzania władz samorządowych na szczeblu lokalnym i wojewódzkim – porażki rządzącej aktualnie Platformy Obywatelskiej (vide: Koleje Śląskie, Stadion Śląski, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów) dla RAŚ oznaczać mogą tylko jedno – poprawę wyniku.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 158

 

Więcej wiadomości z regionu na portalu regionalnym GazetaInformator.pl>>>
——————————————————————————————————————-

Polecamy również:

J. Gorzelik: Polska tożsamość nie jest atrakcyjna

– Śląscy autonomiści działają w granicach polskiego prawa, więc powtórka z Ukrainy i Krymu nam nie grozi – twierdzi szef RAŚ Jerzy Gorzelik.

Zapomniane Bojki, błozny i klyty Adolfa Warzoka

Dzieło Warzoka zaliczyć można do gatunku godek – ludowych opowieści o charakterze baśniowym.

Czytelnicy piszą: Nasze Miasto. Nasz Patriotyzm

– Od dwóch kadencji może zaobserwować typowy schematyzm, brak autentyczności i refleksji – pisze Czytelnik.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

—————————————————————————————————————–

- reklama -

80 KOMENTARZE

 1. A MOZE NIE JEST TO TYPOWA PROPOZYCJA LA NAS ALE NIECH POKAZE ZE MOZNA INACZEJ LEPIEJ MOZE TO ZMOBILIUJE OBECNYCH I PRZYSZLYCH NIERASIOWCÓW
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34813.htm]Nie bądźmy ani lękliwi ani dekadenccy ale wojowniczy[/url]

 2. i kolejne spotkanie RAŚ w powiecie raciborskim:
  Ruch Autonomii Śląska organizuje kolejne w ostatnim czasie spotkanie w powiecie raciborskim. Spotkanie z cyklu „Śląski język serca” odbędzie się w najbliższy czwartek, 8 maja 2014 r., o godzinie 18.00 w restauracji „Zamek” w Chałupkach, przy ul. Bogumińskiej 30.
  Spotkanie podzielone będzie na dwie części: artystyczną oraz dyskusyjną. W ramach części artystycznej wystawiane będą dwa spektakle w języku śląskim, nagrodzone w konkursie „Jednoaktówka po Śląsku”. Będą to „Wojna domowo” Marcina Szewczyka oraz „Komisorz Hanusik i Warszawiok” Marcina Melona.
  Przy okazji spotkania będzie możliwość podpisania się pod wnioskiem o prawne uznanie Ślązaków za grupę etniczną.
  Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

 3. Autonomia dla Śląska pojawiła się jeszcze za czasów Pruskich i wywodziła
  się z Chrześcijanskiego ugrupowania CENTRUM. Głównymi propagatorami był
  Korfanty i Uliczka – potem Ulitzka, i była to zdrowa myśl wyzwolenia
  Ślazaków z zaboru Pruskiego. W latach Bismarcka jednak, na odzew
  wzmozonej germanizacji Slazaków, pojawily sié tésknoty za dawná Polská.
  Autonomia Sláska zostala wypaczona germanizacjá (Ulitzka), i tak trwa
  to do dzis. Po pierwszej wojnie sw. Korfantemu udalo sié uzyskac dla
  Sláska znaczná autonomie- po II wojnie pozostal Sejmik Sláski i niewiele
  autonomii. To co chce Gorzelik, to cd. idei Ulitzki. Germanizacji nie
  bedzie ! !

 4. Jakiej germanizacji???Uderzyłeś się w głowę?Nie chcemy dzielić się z jakąś durną warszawką pieniędzmi wypracowanymi na Śląsku !To wszystko ty agitatorze warszawski !!!

 5. Akurat, najpierw będzie Wam chodzić o kasę, a potem o niezależność polityczną, a potem zmienicie język i tyle – małymi kroczkami dojdzieci do władzy by zamienić Racibórz w niemieckiego niewolnika. NIGDY!

 6. .. oni myślą, że mają durnych przed sobą. Gołym okiem widać, słychać i czuć, że to Ślaskie kabotyny w niemiecki kabot ubrani. Nie darmo starzy ludzie mówili, że niemiecka Marka – to szatanski pieniądz (z wizerunkiem Lutra). Nie inaczej działa na tych ludzi obecne Euro ! ! ! Na pozór to normalni ludzie, ale jak się odezwie to wyłazi z niego pazerny fałszywy i podstępny niemiec.

 7. Wam jest dobrze teraz.Możecie sobie jeździć po Europie i zarazem pracować na PKB innych krajów.Oczywiście wnuki walczących o Polskę też pracują na Niemca,bo w Polsce nikt nie chce pracować.I zawsze znajdziecie jakiś głupawy argument,by uzasadnić swoje postepowanie.Wy jednak przejmujecie się sytuacją,bo sracie w gacie.Wolny Śląsk to nieunikniona konieczność.Ludzie mają już dość wyzysku nas Ślązaków przez W-wę!Polska nigdy nie traktowała Śląska jako swojego terytorium.Okradała go zaraz po wojnie,wywożąc cegły z tkz.”zabudowy niemieckiej”,bo wiadomo było,że to cegła jakiej oni nie potrafili by wyprodukować.Potem eksploatacja śląskiego przemysłu,oczywiście bez jakichkolwiek inwestycji !Dlaczego?Bo można łupić obce tereny!!!Teraz kiedy wszystko szlag trafił,bo nowy uzurpator Śląska nie rozumiał technologii jaka mu przypadła po wojnie,nagle warszawka chce nas Ślązaków uszczęśliwić ich biedą i niemocą?Im tylko w głowie pomniki przegranych wojen,bitew i powstań.My Ślązacy mamy dość tej dziadowizny zwanej Polska.Z Niemcami to nie ma nic wspónego,ale zawsze znajdzie się jakiś „mądry Inaczej”,który wozi dupę szwabskim autem,który tak wlaśnie stwierdzi…DOTARŁO WRESZCIE???

 8. @ kabotyni i akurat – To do ciebie nie dociera, że Śląsk jest Polski i Polski pozostanie. To, że ktoś jeżdzi autem niemieckim nie znaczy, że chce niemieckiej kultury i języka. Człowieku, biznes to biznes i nic nie ma wspólnego z przynależnością narodową. Tak złożeczysz w chamski sposób na Polskę, to co tu jeszcze robisz? Jazda do Niemiec gdzie „miód i mleko” się leje i nie obrażaj ludzi za to, że mają inne poglądy od ciebie. Tacy jak ty zrażają ludzi do RAŚ 🙂

 9. hehehe, raczej takie Polskie wmawianie Ślązakom kim się mają czuc i kim są odpychają i zniechęcają Ślązaków do Polski ;/ I ten burdel w tym kraju ;( A po co mają wyjeżdżac do Niemiec? Chcą życ w swoim Hajmacie, na Śląsku, nie ważne do jakiego ułomnego aktualnie kraju należy, były tu Niemcy, Czechy, Prusy, Austria, jest Polska ale nic nei trwa wiecznie… Nie wiemy co będzie tu w przyszłości… może tylko stany zjednoczone Europy?

 10. To, że ktoś jeżdzi autem, które kupił w Niemczech, na niemieckich balachach (czyli kasę zoastawia też w Niemczech) świadczy o tym, że chce być Niemcem. Tak samo jak fakt, że zamiast polskich słówek wtrąca niemieckie. To są te małe szczegóły, które nam niepotrzebnie zniemczają Śląsk. Chcesz być Niemcem – to siedź w Niemczech, ale nie wracaj tu na tanie zakupy, bo to nie jest fair!

 11. Nic z tego ten „szok” nie zrozumiał.Przypuszczałem,że tak będzie.Tak jak napisał „science” nikt nie będzie nam Ślązakom wmawiał,że my chcemy do Niemiec i tym podobnych głupot.Śląsk to nasza ojczyzna nie tylko od góra trzech pokoleń !Ślązacy chcą jak najlepiej dla własnej małej ojczyzny.Polska traktowała Śląsk i nadal traktuje jak wojenną zdobycz.Zaczęło się od cegieł i wywózki całych ulic nawet z Raciborza,a skończyło się na dewastacji przemysłu.My chcemy wreszcie pracować na własny koszt i nie dzielić się z warszawką !CZY TO TAKIE TRUDNE DO ZROZUMIENIA???To nie ma nic wspólnego z Niemcami,kapujecie???!!!!Ciągle nam tylko to wmawiacie.Dlaczego mam wyjechać do Niemiec?Przecież Śląsk to moja ojczyzna,a Polska…no cóż:MACOCHA to bardzo łagodne określenie he he:)Gdyby mojego dziadka zatłukli Niemcy to bym stronił od wszystkiego co niemieckie,bo kupując ich towary,dźwigam ich gospodarkę.Ale Polacy i tak tego nie zrozumieją,a może im wstyd się przyznać do NIEMOCY?Nieważne.Macie jakąś fobię na punkcie innych nacji i tyle.Ruski,Czech,Niemiec wszystko „be”.Ja żyję także wśród Polaków i też nie czuję do nich żadnej awersji.Skąd u was tyle nienawiści?Niektórych patriotyczne czyny kończą się np.rozbijaniem rosyjskich tablic na pomnikach !Tego chcemy?Po co tak szczuć?Wyluzujcie,bo Ślązacy chcą godnie żyć,a wy ich od szwabów wyzywacie,gdy powiedzą głośno skrywaną przez was prawdę.Pozdrawiam 🙂

 12. [quote]Nic z tego ten „szok” nie zrozumiał.Przypuszczałem,że tak będzie.Tak jak napisał „science” nikt nie będzie nam Ślązakom wmawiał,że my chcemy do Niemiec i tym podobnych głupot.Śląsk to nasza ojczyzna nie tylko od góra trzech pokoleń !Ślązacy chcą jak najlepiej dla własnej małej ojczyzny.Polska traktowała Śląsk i nadal traktuje jak wojenną zdobycz.Zaczęło się od cegieł i wywózki całych ulic nawet z Raciborza,a skończyło się na dewastacji przemysłu.My chcemy wreszcie pracować na własny koszt i nie dzielić się z warszawką !CZY TO TAKIE TRUDNE DO ZROZUMIENIA???To nie ma nic wspólnego z Niemcami,kapujecie???!!!!Ciągle nam tylko to wmawiacie.Dlaczego mam wyjechać do Niemiec?Przecież Śląsk to moja ojczyzna,a Polska…no cóż:MACOCHA to bardzo łagodne określenie he he:)Gdyby mojego dziadka zatłukli Niemcy to bym stronił od wszystkiego co niemieckie,bo kupując ich towary,dźwigam ich gospodarkę.Ale Polacy i tak tego nie zrozumieją,a może im wstyd się przyznać do NIEMOCY?Nieważne.Macie jakąś fobię na punkcie innych nacji i tyle.Ruski,Czech,Niemiec wszystko „be”.Ja żyję także wśród Polaków i też nie czuję do nich żadnej awersji.Skąd u was tyle nienawiści?Niektórych patriotyczne czyny kończą się np.rozbijaniem rosyjskich tablic na pomnikach !Tego chcemy?Po co tak szczuć?Wyluzujcie,bo Ślązacy chcą godnie żyć,a wy ich od szwabów wyzywacie,gdy powiedzą głośno skrywaną przez was prawdę.Pozdrawiam :)[/quote]
  100 a nawet 1000% racji fakt ze ktos mowi po slasku nie znaczy ze chce byc niemcem.

 13. no, widzę na stronie wyborczej RAŚ, że do sejmiku województwa śląskiego startują Leonard Fulneczek z Krzyżanowic oraz… Weronika Chilmon z Raciborza…. wkrótce będzie Koło RAŚ w Raciborzu?

 14. w związku kynologicznym jest dosyc Polaków, którzy „na owczarki niemieckie” chcą miec papiery, żeby się przerobic na Niemców bo w Polszy bida, i żeby stąd wyjechac tam gdzie jeżdżą od stuleci na „Saksy’….

 15. Najpierw Hitler żądał korytarza do Gdańska, potem napadł na Polskę, to ta sama taktyka tych kabotynów rodem ze Ślaska. Gorzelik czytaj (Hitlerek) ma swoją ideologię czytaj (faszystowską) – wystarzy czytać transparenty w pochodach Raś gdzie rok 2020 to termin realizacji mrzonek tego hitlerka. Wyznawcy Raś-u to niemieckie kandydatury ulokowane na listach do Samorządów prawie we wszystkich ugrupowaniach, mimo, że istnieje lista Mniejszości niemieckiej ! ! ! Zaraz po wyborach, po ślubowaniu; „… dla dobra Ojczyzny” przy najbliższej okazji będą głosować nad przyjęciem Raś do Rady. Najpierw trzeba założyć koła RAŚ – już jest ich ponoć 26 ??? plus dodatkowo 1 koło w woj. Opolskim ! ! ! – bardziej cynicznego nie można napisać, by bałamutnie sugerować jakoby to wojewódstwo chce Autonomii ??? (chyba chodzi o połączenie woj. Śląskiego do Opolskiego jako nowy region podległy UE (Niemcy) Od nas wszystkich zależy, czy na Ślasku dojdzie do rolewu krwi – wzorem Ukrainy. Całe pokolenia Polaków – Ślązaków znosiło na swym barkACH Niemców, by dzisiaj dopuścić, by nad naszymi głowami, nasi pobratymcy kupczyli znowu z Niemcami na Ślasku

 16. hehehe, jestem u siebie na Śląsku i według prawa mogę działac na rzecz autonomii. a Ty się możesz jedynie frustrowac 😀 😀 😀 NIe muszę nigdzie wyjeżdżac 😉
  A co do Bawarii geniuszu, to ona już ma autonomię – Niemcy to państwo federalne, gdzie każdy Land ma taką autonomię, o jakiej Polakom nie przyszlo by do głowy nawet marzyc…..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here