Raciborski sanepid przestrzega przed wektorami

1

Światowy Dzień Zdrowia w tym roku przebiega pod znakiem chorób przenoszonych przez wektory, czyli np. kleszcze, komary.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

- reklama -

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia będą choroby przenoszone przez wektory. Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów (np. komary, kleszcze, pluskwiaki, muchy tse-tse, moskity, meszki, ślimaki). Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi.   W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga (krwotocznej), której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczmy m.in.: Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunye, odkleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę.

Realizowane w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2014 działania zmierzają do tego, aby:
rodziny mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych miały wiedzę jak należy się chronić przed tymi chorobami;
władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami;
podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć;
władze w krajach, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, pojęły kroki w celu ochrony ludności przed tymi chorobami.

Na terenie powiatu raciborskiego najczęstszą chorobą wektorową jest borelioza. Tę trudną w leczeniu chorobę wywołują krętki wyrzucane do ludzkiego organizmu przez kleszcze. Statystyki pokazują, że na przestrzeni ostatnich 5 lat w Raciborzu na 100 tysięcy osób chorowało około 11 rocznie. W roku 2013, w skutek większej liczby osób poddających się badaniom, odnotowano aż 36 przypadków zachorowań na boreliozę. Największą zachorowalność na tę chorobę odnotowuje się w okresie od maja do sierpnia. W tym czasie żerują nimfy, czyli małe, trudne do zauważenia i bardzo agresywne formy rozwojowe kleszczy, które mają do 10-20 razy więcej krętków niż dojrzały kleszcz.

Kleszcze przenoszą także na człowieka wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jest to choroba, której nie da się leczyć przyczynowo, a wirus jest przenoszony w ciągu kilku pierwszych minut pobierania krwi przez kleszcza. Usunięcie pasożyta nie stanowi skutecznej ochrony przed zainfekowaniem wirusem. Zaleca się zatem zastosowanie szczepień profilaktycznych przeciwko KZM.

W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu przypomina, iż najlepszym sposobem uniknięcia przykrych skutków chorób przenoszonych przez kleszcze jest stosowanie zasad zmniejszających prawdopodobieństwo ukąszenia i zakażenia. Należy zatem:
– wybierając się w miejsca szczególnie narażone na występowanie kleszczy nosić odpowiednią odzież zakrywającą jak najwięcej ciała,
– stosować środki odstraszające kleszcze i insekty,
– unikać wysokich traw, zarośli i poszycia lasu,
– zawsze po powrocie do domu z wycieczki w tereny zielone dokładnie obejrzeć swoje ciało,
– po zauważeniu pasożyta, pozbyć się go jak najszybciej (w trzeciej dobie od ukąszenia prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę wynosi prawie 100%!)– usuwamy go pęsetą, wyciągamy prosto, bez kręcenia, tak, żeby nie zgnieść pajęczaka;
– zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina także osobom, które planują wyjazd w egzotyczne zakątki świata o konieczności odpowiedniego przygotowania do podróży. Zapobieganie chorobom tropikalnym przenoszonym przez komary (takim jak malaria, gorączka denga, Gorączka Zachodniego Nilu czy chikungunya) polega na starannej ochronie przed ukłuciami owadów. W tym celu konieczne jest:

–  unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
–   stosowanie ubrań osłaniających części ciała narażone na ukąszenia (np. z długimi rękawami i nogawkami),
–   stosowanie mechanicznych barier przeciwko komarom w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które zmniejszają ryzyko przedostania się owadów do domów,
–  stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary (repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze, itp.)
    
Wszelkich informacji na temat chorób wektorowych i sposobów ochrony przed nimi udzielają pracownicy Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. Konsultacje telefoniczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 w pod numerem telefonu (32) 459 41 48. 

 

publ. /ps/

 

 ——————————————————–

 

zobacz także:

 

Racibórz włączy się w projekt rejestracji dawców szpiku

Tego samego dnia na ponad 100 uczelniach wyższych w całej Polsce odbędzie się rejestracja dawców szpiku kostnego.

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here