Czytanie i kóz podkuwanie w bibliotece [ZDJĘCIA]

0

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał w raciborskiej bibliotece pod hasłem "Czytanie i kóz podkuwanie".

Z okazji 130-tej rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego bohaterami Tygodnia były postacie z jego książek czyli Koziołek Matołek i Małpka Fiki-Miki. W EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przedszkolaki z okolicznych przedszkoli miały okazję poznać dokładnie przygody Mądrej Głowy w czerwonych spodenkach poprzez prezentację multimedialną, głośne czytanie i zajęcia plastyczne przy dźwiękach muzyki Marka Sewena. W trakcie spotkań powstało wiele oryginalnych podobieństw Koziołka Matołka. W Filii Publiczno – Szkolnej Nr 1 Studzienna, przedszkolaki usłyszały, jak się okazało po raz pierwszy, o Fiki Miki i jej najlepszym przyjacielu Goga Goga. Po tym spotkaniu maluchy wykonały serię wybryków inspirowanych ruchem zwierząt, które spotkał na swojej drodze Matołek szukając Pacanowa.

- reklama -
 
 
 

 

Filie Publiczno-Szkolne na Płoni i w Ocicach gromadziły w swoich progach najmłodszych czytelników, którym przygody Koziołka Matołka czytali ich starsi koledzy np. uczniowie klasy IV. Członkinie Klubu Przyjaciół Bibliotek na Ostrogu zabrały „Smerfy” z Przedszkola Nr 11 na wędrówkę do miejsca gdzie kozy kują, a maluchy z Przedszkola Nr 24 wspólnie z bibliotekarkami wzięły udział w „Awanturze o Basię”. 120 przygód Koziołka Matołka poznali najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 18 w Raciborzu dzięki członkom tamtejszego szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem Tomasza Hetmana. Wędrówkę młodych aktorów, po klasach I prowadziła bibliotekarka Filii Publiczno-Szkolnej Nr 8.

Natomiast w Brzeziu – Filii Nr 9 Koziołek Matołek spotkał się z przedszkolakami za pośrednictwem Julii Maślanki i Kamila Bauera – uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pana Waldemara Świerczka  – przyjaciela biblioteki, rodzica oraz muzyka. W Filii Publiczno-Szkolnej Nr 10 w Markowicach dzieci podążały śladami Koziołka Matołka wspólnie z animatorami z Centrum Bajki Europejskiej im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

W roku bieżącym do XIII Tygodnia Czytania Dzieciom dołączyła również Filia Nr 4 w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Tam najmłodszych pacjentów Oddziału Dziecięcego odwiedziły wolontariuszki z fundacji Dr Clowna. Dr Nutka i Dr Dusia  przygody Koziołka Matołka przeczytały tylko jednemu pacjentowi – Kasi. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym odbywało się czytanie można by rzec aż jednemu. Raciborska Biblioteka czyta dzieciom od lat codziennie 20 minut dzienne zgodnie z hasłem kampanii Fundacji ABC XXI nie tylko w Tygodniu Czytania Dzieciom.

/biblioteka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here