Obchody dnia Sybiraka

0

Pomnik Sybiraków przypomina gehennę setek tysięcy Polaków, których na wschodzie czekał głód, poniewierka, chłód i płytki grób. Miasto pamięta o poległych, ale nie zapomina i o żywych świadkach historii.

17 września w kalendarzu to Dzień Sybiraka (jest to rocznica napaści Rosji Radzieckiej na II Rzeczpospolitą). Na tegoroczne uroczystości obchodów święta w naszym mieście złożyła się msza święta w Kościele Matki Bożej oraz ceremonia złożenia kwiatów, wieńców i zniczy pod pomnikiem Sybiraków.

- reklama -

W czasie mszy dyrektor Gimnazjum nr 5 Dariusz Malinowski przypomniał krótki rys historyczny o tym, czym była agresja radziecka i następująca po niej okupacja. Padły przerażające liczby ilustrujące ogrom stalinowskich zbrodni popełnionych na narodzie polskim.

 

 

Podczas uroczystości pod pomnikiem Sybiraków głos zabrała autorka projektu obelisku pani Teresa Pawłowska, która życzyła młodszemu pokoleniu, by nigdy nie zaznało cierpień wojny.(zobacz zdjęcia z wydarzenia)

 

 Udział w mszy świętej oraz w uroczystościach pod pomnikiem wzięli także przedstawiciele władz samorządowych – prezydent Mirosław Lenk oraz starosta Adam Hajduk.

 

 

/l/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here