Poszukiwacze ścieżek i skarbów jesieni z G5 w Ojcowskim Parku Narodowym

0

W dniu 01.10.2014 uczniowie klas I Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wyruszyli na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na miejscu czekał na nas przewodnik, który opowiedział nam o samym parku oraz objaśnił nam cele naszego rajdu terenowego na orientację. Podzieliliśmy się na 5 grup. Każda grupa otrzymała mapę, busolę i karty pracy. Ruszyliśmy w teren. Mieliśmy pokonać trasę o długości 5,5 km, wyznaczając azymuty marszu za pomocą busoli i mapy.
Na trasie obserwowaliśmy gatunki drzew. Odrysowywaliśmy kredkami ich korę na kartkach. Po drodze mieliśmy do wykonania również wiele zadań takich jak: odnalezienie jak największej ilości elementów i form krajobrazu, określaliśmy użytkowanie terenu, rysowaliśmy mapę z punktu widokowego na ruinach zamku w kierunku skały „Jonaszówki”.

Jednym z zadań było ułożenie „Pieśni Jesieni”. Przedstawiamy jedną z nich:

„Jesień złota jest już z nami, pieści oczy kolorami.

Wszyscy się nią zachwycają i na spacer wyruszają,

Na ulicach i chodnikach złoty dywan ścieli, aby dzieci i dorośli wielką radość mieli.”


Po powrocie z rajdu terenowego obejrzeliśmy film o Ojcowskim Parku Narodowym w trójwymiarze oraz zwiedziliśmy wspaniałą ekspozycję w muzeum, gdzie najbardziej podobało nam się oglądanie roślin i zwierząt przez „wirtualne okulary”. Wszystkim bardzo się wycieczka podobała, bo choć byliśmy bardzo zmęczeni, to cieszyło nas wspólne odkrywanie tajemnic Ojcowskiego Parku Narodowego.


Na wycieczce opiekowali się nami wychowawcy klas I: Krystyna Cyfka, Krystyna Sebastian – Wypasek, Anita Dąbkowska, pani pedagog Joanna Nowak oraz Róża Szramek.

Wycieczka została dofinansowana ze środków WOŚiR Urzędu Miasta Raciborza.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here