Uczcili pamięć Niemców, którzy zginęli w czasie Powstania

0

Stowarzyszenie "Śląska Ferajna" już po raz drugi złożyło kwiaty na grobach powstańców w Krzanowicach.

– To prawdziwy cud, że ten nagrobek nie został zniszczony po 1945 roku – mówił mówił Peter Langer, członek „Śląskiej Ferajny”. Słowa te padły, na cmentarzu w Krzanowicach, w trakcie złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na wspólnym grobie Antona Jureczki, Erdmanna Glassmana i Emila Kreisa, którzy zginęli po stronie Niemiec w trakcie III Powstania Śląskiego. W dalszej części wystąpienia Peter Langer podkreślił, że każdy ma prawo do swojej tożsamości, a każdy Ślązak powinien szanować drugiego Ślązaka nie zależnie czy jest Polakiem czy Niemcem. Nie zabrakło także wyrazów wdzięczności i podziękowań dla mniejszości niemieckiej w Krzanowicach za ocalenie grobu i „dbanie o niego”.

- reklama -

Stowarzyszenie „Śląska Ferajna” powstało w 2008 roku w Mysłowicach. Jej podstawowym zadaniem jest dbanie o zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich po stronie Niemiec, kultywowanie historii regionalnej, języka, tradycji i poszanowania narodowości śląskiej.

 

 

Uroczystości odbyły się drugi raz z rzędu na cmentarzu w Krzanowicach. Towarzyszyły jej poczty sztandarowe oraz dźwięki werbla i rogu. Po spotkaniu na cmentarzu, uczestnicy ceremonii, kontynuowali je, przy kawie i cieście, przygotowanym przez Koło DFK w Krzanowicach kierowane przez Brygidę Abrahamczyk.

 

/p/

fot. UG Krzanowice

 

 

——————————————————————————-

Czytaj również:

 

Gala programu "Na ratunek sobie" w Krzanowicach

W ramach gali organizatorzy również bieg. Nie przewidzieli jednak aż takiej aktywności zamiast oczekiwanych 70 zgłosiło się ok. 100.

Warsztaty plastyczne w Krzanowicach

"Z nami twórczo płynie czas" to projekt przeznaczony dla dzieci, zrealizowany w Domu Kultury w Krzanowicach.

 

 

 

—————————————————————————————————————

Reklama

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here