Nauka poprzez zabawę, czyli Kamishibai

0

Rozwija wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia i gry aktorskiej. To właśnie Kamishibai, czyli teatr obrazkowy lub sztuka teatralna na papierze. W RCK chętni mogli opowiedzieć historię za pomocą ilustracji.

 

- reklama -

 

 

Kamishibai to forma teatru, w której wykorzystuje się obrazki do tworzenia sztuki. Polega ona na tym, że do drewnianego parawanu kolejno wkłada się wcześniej wykonane obrazki, które mają opowiedzieć publiczności pewną historię. Ta dziedzina wywodzi się z Japonii i nie można jej mylić z origami. – Kamishibai to sztuka opowiadania dzięki księdze obrazkowej. Kami znaczy papier, a shibai to sztuka. Chodzi o bezpośredni kontakt opowiadacza z odbiorcą, aby poza werbalnie przekazać różnego rodzaju treści. Dzieciaki garną się do tych tylko pozornie prostych zajęć. Tak na prawdę to są wytrychy, aby wyzwolić w dzieciach kreatywność – powiedziała Joanna Chwastek, instruktorka teatralna.

Tak też się stało, po wytłumaczeniu zasad, dzieci zabrały się do rysowania obrazków, których tematem przewodnim był ogród. Później z wszystkich obrazków powstała historia. W ten sposób dzieci uczą się także związków przyczynowo skutkowych, ponieważ z kolejnych obrazków musiały ułożyć opowiadanie. Jest to także dobra nauka improwizacji.

– Na moim obrazku jest kot w ogrodzie i domek. Bardzo fajne obrazki przedstawiała nam pani, mam nadzieję, że nam również wyjdzie fajna historia. Byłam już wcześniej tutaj na kilku warsztatach i wszystkie były ciekawe – powiedziała Madzia. – Ja narysowałam kościół, biedronkę i motylka, bo lubię chodzić do kościoła i lubię też biedronki i motylki. Wcześniej byłam jeszcze na warsztatach teatralnych – powiedziała  Martyna.

Po dokończeniu obrazków każdy miał okazję wystąpić przed innymi uczestnikami i opowiedzieć historie z ilustracji przez siebie stworzonych.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here