Święty Marcin na koniu przybył do parafian z Rudnika

0

Z okazji Dnia św. Marcina 11 listopada br. ks. Piotr Spallek, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudniku zorganizował inscenizację z życia św. Marcina – biskupa Tours.

Tradycja uroczystości ku czci świętego Marcina w Rudniku sięga dopiero czterech lat. – Jest to pewnego rodzaju forma zwrócenia uwagi na świętego, co z kolei bardzo pasuje do niedawnej uroczystości Wszystkich Świętych, gdyż oni mają być "żywi" w naszej tradycji – przekonuje ks. proboszcz.

- reklama -
W związku z odprawianiem kultu św. Marcina inscenizuje się scenki o charakterze biblijnym, czyta się fragmenty Pisma Świętego, a także wierni śpiewają pieśni religijne. Natomiast druga część uroczystości odbywa się w kościele i ma wyraźny charakter religijny, czyli nabożeństwo bądź Msza św.

Warto zwrócić uwagę na zwyczaje, które upowszechnia się w związku z tą tradycją. Należy wymienić procesję, która przybiera różne formy. Czasem jest to procesja z pewnego miejsca, np. z jakiejś kaplicy czy spod krzyża. Wierni udają się wtedy do kościoła i tam obchody kończą się nabożeństwem bądź Mszą św. W rudnickim kościele udogodnieniem dla parafian jest bliskie sąsiedztwo groty Matki Bożej na podwórku plebanijnym. Następuje krótkie przejście wokół kościoła i wierni udają się na Mszę św.

– Parafianie aktywnie włączają się w organizację tego święta. Parafialny zespół Caritas podejmuje się przygotowania wypieków, np. rogali oraz skromnego poczęstunku, czyli herbaty i pierników. Młodzież też pomaga, zwłaszcza w przygotowaniu jakiejś sceny biblijnej nawiązującej do uczynków miłosierdzia – dodaje ks. Piotr.

 
 
 
Ksiądz proboszcz przekonuje, że świętemu Marcinowi zawdzięczamy wzmocnienie w kościele posługi wobec ubogich, cierpiących i chorych, których przecież spotykamy na co dzień. Biskup z Tours daje po prostu dobry przykład. To właśnie jego osoba  jest zachętą do spełniania dobrych uczynków, śpieszenia z pomocą drugiemu człowiekowi w każdym czasie i miejscu.

W tym roku uroczystość była przede wszystkim skoncentrowana wokół propozycji dla dzieci, aby na podwórku plebanijnym mogły uczestniczyć w różnych zabawach, śpiewach, konkursach czy quizach. Tym razem ksiądz zadawał dzieciom pytania związane z życiem świętego i podawał trzy możliwości odpowiedzi, licząc, że może akurat ktoś z przybyłych błyśnie wiedzą na temat patrona m.in. dzieci, kowali i żołnierzy. Dzieci doczekały się też przybycia na koniu świętego, a nawet przeprowadziły z nim mini wywiad. Nie lada atrakcją była przejażdżka konna wraz ze św. Marcinem, w postać którego wcielił się pan Krystian Dziadek – parafianin ze Strzybnika.

– Tradycja kultu św. Marcina jest w wielu miejscach żywa. W naszej parafii staramy się naśladować innych, np. jeśli chodzi o wypieki rogalików świętomarcińskich – przekonuje ks. Piotr.

Uroczystość ku czci św. Marcina, która zbiegła się z Świętem Niepodległości,  zakończyła się Mszą św.

 

 

 
 
publ. /ma/
 

 

 

 

——————————————————

 

 

Nauki przedmałżeńskie Racibórz

Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.

Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here