
W samym tylko styczniu raciborska policja odnotowała 30 prób oszustw na tzw. wnuczka. Niestety dla oszustów, mimo coraz bardziej wyrafinowanych metod działania, coraz trudniej jest im upolować "jelenia".

– Przestępcy wymyślają coraz to sprytniejsze metody. Nie podają się już tylko za wnuczka, ale za policjanta, sugerują nawet potencjalnej ofierze aby zadzwoniła pod nr 112 i sprawdziła tożsamość dzwoniącego – zwrócił się na styczniowej sesji rady miasta Leszek Szczasny chcąc dowiedzieć się, jak raciborska komenda stara się chronić ludzi starszych przed oszustami.
KPP Racibórz prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną skierowaną do seniorów. Stosowne komunikaty trafiają do nich m.in. za pośrednictwem mediów, ponadto policjanci spotykają się ze środowiskami seniorskimi (kluby seniora, uniwersytet III wieku, etc.) uświadamiając czym może grozić lekkomyślność w kontaktach z obcymi. I jak dotychczas akcja przynosi zamierzony skutek – na 30 prób odnotowanych w powiecie raciborskim w styczniu 2016 roku, ani jedna nie zakończyła się sukcesem oszustów.
/ps/




![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)
![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)



![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)

![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)




![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)



