Nieprawidłowości w DPS. Dlaczego panie dotychczas milczały?

0

– Praktyki korupcjogenne nie mają u nas miejsca – zaprzecza Aleksandra Gamrot, szefowa NZOZ Opieka świadczącego usługi dla DPS, w odpowiedzi na zarzuty pracownic skarżących się na sytuację w Złotej Jesieni. 

W odpowiedzi na komentarze sugerujące współodpowiedzialność za niezdrową sytuację w DPS Złota Jesień, prezentujemy stanowisko Aleksandry Gamrot, współwłaścicielki  NZOZ  „Opieka”:

- reklama -

Szanowni Państwo

W nawiązaniu do podjętej uchwały  Rady Powiatu Raciborskiego  z  dnia 31.05.2016r. i z   uwagi na poszerzenie skargi pracownic  na działania dyrektora DPS „Złota Jesień” w Raciborzu o kwestię opieki długoterminowej świadczonej przez NZOZ „Opieka”  chciałam złożyć wyjaśnienia.

Na początek  kilka słów historii. W roku 2004 weszła w życie  ustawa zalecająca  zatrudnianie w DPS opiekunów w miejsce pielęgniarek. Jednocześnie placówki te, również „Złota Jesień”,  przyjmują osoby w coraz  gorszym stanie zdrowia. Starzeją  się też  i coraz bardziej chorują aktualni mieszkańcy. Aby zapewnić im fachową  siłę medyczną, na  wniosek Pani Dyrektor Jolanty Rabczuk,  z poparciem kadry pielęgniarskiej  zatrudnionej w DPS powstał w roku 2008  NZOZ  „Opieka”, którego  jestem współwłaścicielem.

Zakres procedur wykonywanych przy pacjencie  określała precyzyjnie umowa z  NFZ. Procedury te ulegały zmianie na przestrzeni czasu, tzn.nie wszystkie  wykonywane w 2008 roku znalazły się w katalogu  procedur roku następnego i w latach następnych. Zmieniły się też  zasady zatrudniania. Pielęgniarka DPS-u nie mogła sprawować jednocześnie opieki długoterminowej w tym DPS-ie. Dlatego usługi dla naszych pensjonariuszy mogły  świadczyć jedynie pielęgniarki zewnętrzne lub zatrudnione  przez  DPS w innym charakterze. Ze „starej” kadry  zostały więc tylko dwie. Z tego powodu zmalała też  ilość pensjonariuszy objętych opieką długoterminową. Od stycznia 2016 i te dwie panie zrezygnowały z dodatkowej pracy ze względu na zaistniałą wokół nich sytuację. Aktualnie pracują w DPS-ie dwie pielęgniarki zewnętrzne.

Każda procedura, którą wykonuje pielęgniarka długoterminowa musi być potwierdzona przez pacjenta lub jego opiekuna. Tak się to odbywa również w „Złotej Jesieni”. Z punktu widzenia NZOZ „Opieka”  nieistotnym jest kto  (uprawniony)   tę czynność potwierdza, lecz czy robi to uczciwie. Jeżeli w danym dniu panie skarżące sprawowały opiekę nad pacjentem objętym opieka długoterminową to miały obowiązek  wykonane procedury  potwierdzić. I relacje służbowe DPS nie mają  tu nic do rzeczy. Jednakże jeżeli poświadczały  nieprawdę to działały przede  wszystkim na szkodę podopiecznych co uważam za karygodne. Przez 8 lat działania NZOZ „Opieka” nie  dotarł do mnie żaden sygnał o opisanych w skardze  nieprawidłowościach . A jestem u pacjentów na terenie DPS przeciętnie dwa razy w tygodniu.W  mojej ocenie panie opiekunki zachowały się żle i rozważam wyjaśnienie tego problemu na drodze sądowej gdyż ucierpieli  przede  wszystkim  pacjenci,  a  i dobre imię NZOZ-u  „Opieka”. Dlaczego  panie dotychczas milczały ? Mieszkańcy „Złotej Jesieni” to ludzie schorowani, doświadczeni przez los i mają prawo oczekiwać,że opiekun będzie zawsze o nich dbał a nie tylko wtedy gdy sam ma poczucie krzywdy.

NZOZ „Opieka” aktualnie  zatrudnia  kilkanaście pielęgniarek  na umowę zlecenie (głównie pracownice  raciborskiego Szpitala) i obejmuje opieką pacjentów powiatu raciborskiego. Regularnie składa  sprawozdania  ze swojej działalności  do NFZ  a od 2014 posiada certyfikat ISO.   Praktyki korupcjogenne nie mają u nas miejsca.

Wyrażam ubolewanie, że przedstawiono  w uchwale NZOZ „Opieka”  w niekorzystnym świetle, nie prosząc mnie o jakiekolwiek wyjaśnienia.

Aleksandra Gamrot

  ———————————–

odpowiedź na artykuł:

Mobbing w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”?

Komisja rewizyjna rady powiatu uznała za zasadną skargę pracownic na działania szefowej DPS-u Jolanty Rabczuk. – Sytuacja w Złotej Jesieni wymaga zdecydowanych działań naprawczych – pisze komisja.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here