Zacznij od góry: czyli jak palić, by (się) nie truć [ZDJĘCIA]

Smog smogiem, ale na Śląsku zawsze paliło się węglem… Okazuje się jednak, że wystarczy zmienić przyzwyczajenia, by „od razu” oddychać czystym powietrzem.

- reklama -

10 grudnia na wodzisławskim rynku odbył się pokaz tzw. palenia od góry – metody, która skutecznie eliminuje przedostawanie się na zewnątrz szkodliwego dymu, a ponadto pozwala pozyskać więcej do 30% ciepła. Warto więc rozważyć zmianę nawyków nie tylko ze względu na korzyści ekologiczne, ale także – ekonomiczne.

Palenie od góry – metoda dla wielu będąca nowością, jest znana od lat. Korzystano z niej np.  podczas wojny fińsko-radzieckiej, kiedy to Finowie rozpalali w lasach ogniska właśnie tym sposobem, dzięki czemu dym nie zdradzał przeciwnikowi ich pozycji. Ten sposób wytwarzania ciepła wykorzystywany jest również w Afryce – w czystych i efektywnych piecykach kuchennych.

Na czym zatem polega „nowatorska” metoda, promowana przez ekologów? Mówiąc w największym skrócie, zamiast rozpalać ogień i zasypywać go kolejnymi porcjami węgla, układamy rozpałkę na warstwie opału, dzięki czemu żar pali się u góry i powoli „schodzi” w dół kotła. Wówczas opary (dym) pochodzące z zimnego jeszcze węgla w drodze do komina przechodzą przez gorącą warstwę koksu. Zamiast kłębów dymu z komina wydobywają się niemal niewidoczne spaliny, a zachowana energia przyczynia się do podniesienia wydajności energetycznej pieca.

Naukowcy pracujący w różnych krajach udowadniają, że „palenie bez dymu” wiąże się ze znacznym spadkiem emisji pyłów (w granicach od 50 do nawet ok. 80 %).
Sobotni pokaz został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasz Wodzisław, Izbę Gospodarczą, Urząd Miasta, Straż Miejska, Straż Pożarną, OSP, kominiarzy oraz lokalnych wolontariuszy. Mieszkańcy Wodzisławia nie tylko uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie ogrzewać domy, ale mogli się również dowiedzieć w jaki sposób zapobiegać zapaleniu się sadzy oraz zabezpieczyć się przed czadem.

 „Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kc/
fot. Anna  Łapka

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj